ŽESTOKE REAKCIJE

Obrušili se na ‘hrvatske ratne zločince‘: Doznali smo tko je na glavni bor na Trgu bana Jelačića postavio kontroverzne kuglice!

Osnivač inicijative koja je izvela cijeli pothvat je čovjek koji se 2016. obratio UEFA-i zbog Thompsona...

Kuglice s porukom

 Nemozemo/tiktok

Božićna dekoracija središnjeg bora na Trgu bana Jelačića u Zagrebu zapalila je društvene mreže u prvom adventskom vikendu, nakon što su su se masovno počele dijeliti fotografije kartonskih kuglica na čijoj poleđini stoje poruke koje problematiziraju razdoblje Domovinskog rata i pozivaju na oduzimanje državnih odlikovanja hrvatskim haaškim osuđenicima.

S obzirom na to da je riječ o najvećem boru na glavnom gradskom trgu koji svake godine postavljaju gradske vlasti mnogi su zaključili kako je riječ o službenoj odluci da se postavi ovakva provokativna dekoracija.

- Na boru nema takvih poruka u ovom trenutku. Također, u ovom času nije moguće reći radi li se o fotomontaži ili je eventualno netko radi fotografiranja bez dozvole postavio pa skinuo takve poruke, odmah su reagirali iz Grada Zagreba i dodali: "Grad svakako ni ove ni prošlih godina nije postavljao nikakve političke poruke na bor."

image

Kuglice s porukom

Nemozemo/tiktok

Ovaj čin političkog aktivizma, kako su nam i sami u dopisu priznali, djelo je Inicijative mladih za ljudska prava - regionalne nevladine udruge koja svoje ogranke ima i u Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu te Bosni i Hercegovini. Odlučili smo istražiti tko stoji iza imena te smo Udrugu i kontaktirali.

Na službenim stranicama udruge kao članovi su navedeni Senna Šimek, Margareta Blažević, Dora Tomljanović i Mario Mažić. Šimek i Tomljanović, diplomirane povjesničarke, također su i članice Savjeta mladih Grada Zagreba čime po zakonu ostvaruju pravo na novčanu naknadu iz proračuna Grada Zagreba. Mažić, osnivač Inicijative te inače politički komentator i savjetnik, prvi put se u javnosti istaknuo apelom Izvršnom odboru UEFA-e u kojem je tražio zabranu izvođenja pjesme Marka Perkovića Thompsona ‘Lijepa li si‘ na EURU 2016.

Fotografije kuglica su izazvale veliku buru na društvenim mrežama.

- Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitimni i dopušteni način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje, poručuju iz Udruge te nastavljaju, postavljanje kuglica je dio šire kampanje YIHR-a o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan. Primjerice, prošli tjedan je tim Inicijative mladih za ljudska prava zalijepio plakate po zagrebačkim kvartovima. Kampanja na društvenim mrežama također je započela prošli tjedan.

- Kad je riječ o temama koje se tiču ratova 1990-ih ili njihovih posljedica, polarizacija je uobičajena praksa, a burne reakcije na naše ukazivanje na selektivnost kolektivnog pamćenja rata i uloge RH te relativiziranje počinjenih zločina ne izostaju. Zbog tog selektivnog odnosa prema prošlosti koji prevladava u medijima, obrazovnom sustavu i političkom diskursu, ovakve akcije su nužne za jačanje demokratskog društva.

Na naš upit o izvoru financiranja te broju članova Inicijativa nas je uputila na svoje stranice. Inicijativa mladih za ljudska prava broji tri zaposlene osobe, a Skupština broji 18 članova. Među popisanim donatorima na stranicama udruge uz Središnji državni ured za demografiju, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i mlade naveden je i Grad Zagreb.

image

Kuglice s porukom

Nemozemo/tiktok
image

Kuglice s porukom

Nemozemo/tiktok
image

Kuglice s porukom

Nemozemo/tiktok
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:33