NE MOGU SI POMOĆI

Ogorčeni stanari u centru Zagreba: ‘Godinama smo se borili za novo pročelje, skupo ga platili, a dočekalo nas je ovo!‘

Gradske vlasti krenule su u veliku akciju čišćenja grafita s pročelja u središtu Zagreba, a posla će biti, očito, biti preko svake mjere

Pročelje zgrade u Deželićevoj (lijevo) i specijalni čistači grafita u Vodnikovoj (desno)

 /Klara Carevski

Prvo su dugo čekali, a onda uložili velik novac i trud. Prošle godine konačno su ga dočekali. Stanari zgrade u Deželićevoj 51 konačno su dobili- novo pročelje.

A onda šok.

Preko noći su im, nakon ljeta, na svježoj fasadi osvanuli su grafiti, crne žvrljotine i tagovi ‘BUKS‘.

image

Uništeno pročelje u Deželićevoj

/Klara Carevski

- Dogodilo se to između 1. i 5. rujna. Pročelje ne da je bilo friško, nego prefriško. Mi suvlasnici sami uložili smo veliku količinu novca, govori nam uzrujana stanarka zgrade. Dogodilo im se kao i gotovo svim zgradama u kojima su u Donjem Gradu suvlasnici nedavno obnavljali svoja pročelja, što zbog potresa, što zbog dotrajalosti. Preko noći vandali su ih sve zašarali.

S obzirom na to da je zgrada u Deželićevoj starija od sto godina te je na području zaštićenog kulturnog dobra, nužno je, u slučaju bilo kakvih intervencija na zgradi, bilo uključiti stručnjake iz različitih područja: građevinare, restauratore, konzervatore, arhitekte..

Kao i mnoge zgrade iz 19. stoljeća, i ova u Deželićevoj obnovu je prošla nakon oštećenja u potresu. Dakle, s jedne je strane uložen veliki novac, s druge vrijeme, znanje, vještine i trud, a s treće- crni marker i nekoliko minuta bili su dovoljni da sve to propadne. Na pitanje o planovima za popravak pročelja stanarka zgrade nam je rekla "Ne znam kako ćemo to popraviti niti imamo kakav plan."

image

Uništeno pročelje u Deželićevoj

/Klara Carevski

No, priča o obnovi ovog pročelja počela je prije potresa.

Skupljali bodove na top listi

Zgrada je na Listi prioriteta sufinanciranja obnove pročelja višestambenih zgrada iz 2017. godine. Grad Zagreb je prema tom modelu, sufinancirao 80% ukupnog iznosa obnove dok su ostatak platili suvlasnici. Lista prioriteta sastoji se od čak 2540 objekata u gradu Zagrebu čiju je prioritetnost u obnovi reprezentirao broj bodova. On je pak ovisio o zatečenom stanju pročelja te 2017. godine; što je ono gore, to više bodova zgradi.

image

Uništeno pročelje u Deželićevoj

/Klara Carevski

Deželićeva 51 rangirana je kao 128. na tom popisu sa visokih 371 bod (najviši je broj bodova, njih 450, dobila zgrada u Medulićevoj 9). Zapisnik zgrade otkriva zatečeno stanje pročelja: oštećeno u cjelosti, predstavljalo je izrazitu ugrozu za prolaznike te traži vrlo složene restauracijske radove s obzirom na tip profilacija koje su na njemu. Procijenjeno je također i to da ono ili nije sanirano od izgradnje, ili jest ali prije više od pedeset godina. Svi ti elementi svrstavali su ju u objekt koji treba vrlo hitnu obnovu.

Stanari Deželićeve 51 ipak su dočekali potres u ožujku 2020. sa starim pročeljem. Novčanu su pomoć za nekonstrukcijsku obnovu zaprimili u svibnju 2021., kada su radovi na zgradi započeli, a dovršeni su u 2023. godini. Iz dostupnih podataka iz javne nabave za planiranu obnovu pročelja iz 2018. godine procijenjena vrijednost nabave bila je 1.170.000,00 kn (bez PDV-a). Zanimljivo, ta je obnova predviđala i izvođenje antigrafitnog premaza koji se nanosi na pročelje zgrade do visine vijenca prizemlja, no ne niže od 300 cm od nogostupa.

Pisanje ilegalnih grafita spada u kršenje komunalnih odredbi koje svaka jedinica lokalne samouprave propisuje u svom komunalnom redu, što će reći da bi komunalni redari, u obavljanju svog svakodnevnog posla, trebali uočiti i upozoriti na grafit, te ukoliko je počinitelj poznat u suradnji s Policijskom upravom pokrenuti postupak. Kazne za nezakonito šaranje po zgradama su još uvijek u kunama, i iznose 1000 do 2000 kn za fizičku osobu. Problem je u tome što se počinitelji rijetko uhvate. "Pretpostavljam da se radi o nekom klincu- ja bih kaznila roditelje" žali se naša sugovornica.

Podsjećamo, Grad je započeo akciju skidanja grafita ovoga tjedna, a prema riječima zamjenika gradonačelnika, Luke Korlaeta, građani mogu očekivati nove pozive početkom sljedeće godine i to potpuno besplatno čišćenje pročelja.

image

Čistoća uklanja grafite sa zgrada u središtu Zagreba

/Klara Carevski

Zaprimljeno je 265 zahtjeva za uklanjanje grafita na području Donjeg Grada, tako da će se, nakon prvih šest zgrada u Vodnikovoj ulici, radovi nastaviti i na ostalim lokacijama. Grad, kako kaže Korlaet, trenutno ima novaca, stoga će skidanje grafita, antigrafitni premaz kao i izradu potrebne projektne dokumentacije financirati u stopostotnom iznosu.

Reporteri Jutarnjeg su specijalne čistaće zatekli u akciji u Vodnikovoj ulici, detalje o toj akciji pročitajte OVDJE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. prosinac 2024 07:24