Nakon uklanjanja postojećih objekata i pripremnih radova, danas je počela prva faza realizacije projekta Vrtovi svjetla, koji će revitalizirati zonu u neposrednoj blizini Tvornice električnih žarulja i njezin poznati toranj. Planirano je da prvi stanovi budu useljivi do kraja 2022. godine, a kompletan završetak projekta očekuje se do kraja 2024.
- Naselje će se realizirati u nekoliko faza. U prvoj fazi, koja je u tijeku, planirana su 163 stana. Druga faza su dvije susjedne zgrade, povezane manjim poslovnim dijelom, zatim još dvije zgrade u fazi četiri, a peta je faza uređenje nekadašnjeg industrijskog sklopa - kaže Joško Mikulić, inženjer građevine i voditelj tog, 80 milijuna eura vrijednog projekta, iz tvrtke MC & partneri development.
Dodaje da će se sljedeća četiri mjeseca raditi iskopi i temelji za podzemne garaže, a zatim počinje sama gradnja objekata, točnije prvih dviju stambenih zgrada.
Projekt Vrtovi svjetla stavlja naglasak na zelenilo i parkove te je cijeli zamišljen tako da između zgrada nema prometnica, nego su sva parkirna mjesta u podzemnim garažama s ulazima iz Kornatske ulice.
Povratak humanom stanovanju u zelenom okruženju, koristeći najnaprednije tehnike građenja i najnovija tehnološka dostignuća u projektiranju, kao i oprema stanova vrhunskim materijalima bila je nit vodilja u osmišljavanju ovog jedinstvenog projekta.
Industrijski objekti, proizvodna hala i poznati toranj za ispitivanje žarulja čine središte stambenog kompleksa. Predviđena je prenamjena u komercijalne sadržaje koji nadopunjuju suvremeni život - osim dućana sa živežnim namirnicama, manjih dućana, kafića, pošte i banke, frizera i sličnog - tu će se nalaziti i prostori za teretanu i wellness.
Investitori navode da je prodano ili rezervirano sedamdesetak od buduća 463 stana. Tlocrti stanova su fleksibilni te se u početnoj fazi gradnje i prodaje mogu modelirati prema željama kupaca, kao i odabir opreme stana ili, primjerice, vrste grijanja.
Zgrade se grade prema novim zakonskim propisima u gradnji, a riječ je o građevinama gotovo nulte energije, odnosno vrlo visokih energetskih svojstava. To jednostavno znači da se što manje energije zimi troši na grijanje, a ljeti na hlađenje.