GRAD U LJUBIČASTOM

Pogledajte zrak u Zagrebu, onečišćenje je triput veće od dopuštenog! Stručnjaci: ‘Nad nama je kapa‘

Čak i zdrave osobe vjerojatno otežano disati i osjetiti iritaciju grla

Maglovita večer u Zagrebu

 Marko Todorov/Cropix

Kvaliteta zraka u Zagrebu jučer i danas je, kako upozoravaju mjerne stanice - vrlo loša. Razina onečišćenja dosegla je kritičnu razinu. To znači da će osjetljive skupine odmah osjetiti zdravstvene učinke pa trebaju izbjegavati aktivnosti na otvorenom dok će i zdrave osobe vjerojatno otežano disati i osjetiti iritaciju grla. Stoga se preporučuje ostanak u zatvorenom prostoru i odgoda aktivnosti na otvorenom.

PM2,5 ili fine čestice su opasne jer su manje od 2,5 μm pa lakše i dublje mogu prodrijeti u organizam. One nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi iz automobila, grijanje na drva ili ugljen i sl.), a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma). Njihov je promjer otprilike 3 posto promjera dlake kose, a kad njihova koncentracija poraste više od dopuštenih 25 μg/m3 u kalendarskoj godini i kad prodru duboko u pluća, mogu uzrokovati niz problema, od otežanog disanja do peckanja očiju.

Trenutna koncentracija upravo tih PM 2,5 čestica u Zagrebu iznosi 73 μg/m3.

Zbog guste magle nad gradom stoji takozvana kapa. Provjetravanje je teže, a skupljanje velike koncentracije lebdećih čestica lakše.

"Magla jednostavno voli, odnosno nastaje u istim uvjetima koji su jednako tako povoljni za taloženje onečišćujućih tvari. Dakle, i jedno i drugo događa se u istim uvjetima, ali magla ne uzrokuje onečišćenje zraka", objasnio je meteorolog Dnevnika Nove TV Darijo Brzoja.

Uzrokuje ga, prije svega – ljudska ruka. "To su prije svega promet, grijanje na mala kućna ložišta na kruta goriva. Lokalno to može biti i industrija ili prekogranično onečišćenje, koje je u Hrvatskoj u pojedinim dijelovima godine vrlo izraženo", rekao je ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Aljoša Duplić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 12:37