Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević poništio je u petak višemilijunski natječaj raspisan za glomazni otpad i najavio da će gradska Čistoća odsad to sama raditi, čime će Grad uštedjeti 33 milijuna kuna na godišnjoj razini.
- Prijašnja uprava nije htjela donijeti odluku o tom natječaju, koji je raspisan još u prosincu prošle godine. Oni su to držali u ladici, a mi smo za to saznali tek sredinom lipnja, kad smo imenovali novu upravu Holdinga - započeo je Tomašević na konferenciji za medije koja se u petak održala u prostorijama gradske uprave na temu glomaznog otpada.
Previsoke cijene
Posljednjih desetak dana glomazni se otpad, kako je Jutarnji već pisao, u Zagrebu ne odvozi. Riječ je o tome da je dosadašnji ugovor za odvoz glomaznog otpada, vrijedan 90 milijuna kuna, na kojem su radile tvrtka Ce-za-r iz C.I.O.S Grupe poduzetnika Petra Pripuza i Reoma Grupa, istekao, točnije dogovoreni kapacitet od 50.000 tona zbrinutog otpada je dosegnut, zbog otpada uzrokovanog potresom. Ipak, prije osam mjeseci raspisan je novi natječaj, na koji je, među ostalima, ponudu opet dala Pripuzova tvrtka, ali ovaj put na 125 milijuna kuna, što je trećinu više za isti posao. Tomašević na te cijene nije htio pristati.
- Zagreb je dosad plaćao najvišu cijenu odvoza glomaznog otpada u Hrvatskoj, 1800 kuna po toni, iako je imao i najveću količinu otpada. Valjda bi onda logično bilo da cijena bude niža. Neki su gradovi imali cijenu od 660 kuna po toni. Znači, ako se pojave cijene koje su nelogične i najveće, a onda se pojave još veće cijene, biste li vi to potpisali? Drugo je da nemamo izbora, ali imamo izbora - rekao je Tomašević.
Rješenje koje Tomašević predlaže jest kupnja dviju drobilica za otpad i samostalno zbrinjavanje glomaznog otpada, što bi činili radnici Čistoće.
- Nije li nevjerojatno da se svih ovih godina nitko u bivšoj upravi nije sjetio kupiti drobilicu kakvu imaju privatnici - pitao je Tomašević. Ukratko, model bi bio ovakav: Čistoća će glomazni otpad pokupiti s ulica, zatim će na platou na Jakuševcu, gdje su sad oslobodili prostor, razdvojiti otpad i vrijedne sirovine kao metal i drvo. Otpad će potom obraditi u drobilici i odložiti ga na Jakuševec, a sirovine će prodati. Time bi mjesečni troškovi zbrinjavanja glomaznog otpada, kako je izračunao Tomašević, pali s 3 milijuna kuna na oko 500.000 kuna, a na godišnjoj razini donijeli uštede od 33 milijuna kuna, odnosno vrijednost jednog dječjeg vrtića.
Kako je Tomašević rekao, i dosad su privatnici izdvajali iz krupnog otpada vrijedan materijal, koji je činio otprilike 50 posto, i prodavali ga. Zarađivali su, poentira, i od višemilijunskih ugovora za zbrinjavanje, ali i od prodaje sirovina. Pritom, usitnjeni bi otpad opet završio na Jakuševcu.
Novac iz fondova EU
- Mi želimo prodati vrijedne sirovine kao privatnici dosad i financirati komunalnu uslugu. I to je trajno rješenje. Na Jakuševcu ima mjesta. I privatna su poduzeća odlagala usitnjeni otpad na Jakuševac. Kad dobijemo drobilicu, sve će biti riješeno - obećao je Tomašević.
Što se tiče dviju drobilica, oba bi se stroja, kako kaže gradonačelnik, trebala financirati iz fondova EU. Jedan, kako doznajemo, stoji oko 500.000 eura. Trenutno je, pak, u tijeku postupak nabave za najam drobilice koju bi grad koristio dok ne kupi vlastite.
Ovim razvojem događaja nije zadovoljna Pripuzova tvrtka Ce-za-r. Kako neslužbeno doznajemo, posao zbrinjavanja, koji podrazumijeva dozvole i mehanizaciju, ipak malo kompliciraniji nego što je to Tomašević ispričao. Pritom, smatraju da Tomašević nije dobro izračunao omjere otpada i vrijednog materijala jer tada bi "svi građani Hrvatske čupali željezo i krupnog otpada i prodavali ga".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....