JOŠ NEMA PRESUDE

Stanari: Dosta je! O Vrbanima će odlučiti europski sudovi

Stručnjaci su problem Vrbana okarektirizirali kao najveću zdravstvenu i ekološku katastrofu koja se dogodila u Hrvatskoj. Za vodu je, naime, dokazano da može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, čak i karcinom
 Nina Đurđević/CROPIX

Iako je prošlo više od pet godina otkako je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) na zgradu u Palinovečkoj 19 I, J, K, L na zagrebačkim Vrbanima postavio obavijest da je voda štetna i da se može koristiti isključivo za ispiranje toaleta, sudska trakavica još nije dobila epilog.

Stanari su na rubu živaca i najavljuju da će se uskoro obratiti Europskoj komisiji, ali i Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Stručnjaci su problem Vrbana okarektirizirali kao najveću zdravstvenu i ekološku katastrofu koja se dogodila u Hrvatskoj. Za vodu je, naime, dokazano da može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, čak i karcinom. U tijeku je parnica za naknadu štete, a Općinsko državno odvjetništvo tek je ove godine podiglo optužni prijedlog protiv pet osoba i Zagrebgradnje kao izvođača radova.

Beskrajni niz žalbi

Prema kaznenoj prijavi koju su još 2007. podnijeli stanari, ODO je zbog ugrožavanja života i zdravlja nepropisnim postavljanjem vodoinstalacija i slojeva izolacije podnio optužni prijedlog protiv Davora Plenkovića, glavnog nadzornog inženjera, Ele Mihovilović Brkić, glavne inženjerke gradilišta Zagrebgradnje, Milorada Rabljenovića, šefa gradilišta, Saše Balića i Mate Brkića koji su bili poslovođe. Optuženima prijete uvjetne osude, a Zagrebgradnji novčana kazna od 100.000 kuna.

Svi su optuženi izjavili da nisu krivi, a za sada je svoju obranu iznio samo Davor Plenković. Sljedeće ročište najavljeno je za prosinac. Iako je Odvjetništvo podnijelo optužne prijedloge, odvjetnica stanara Ljiljana Maravić Pirš uložila je žalbu jer je njihova kaznena prijava uključivala druga imena.

Novo vještačenje

Tražili su, naime, da se kazneni postupak vodi protiv odgovornih osoba, i to: Ivana Vojnovića, predsjednika Uprave Geoprojekta d.o.o., Branka Vojnovića, predsjednika Uprave Zagrebgradnje d.o.o., Dubravka Vlajovića, nadzornog inženjera strojarskih instalacija i opreme MHM Projekt, Marija Volovića, glavnog projektanta ARH-Projekta, i Marice Savić koja je, iako se za zagađenje vode znalo u travnju, tri mjeseca poslije potpisala uporabnu dozvolu. Županijski je sud odbio prijedlog provođenja istrage protiv spomenutih osoba, nakon čega su stanari uložili žalbu.

Ni parnica za naknadu štete koja traje već pet godina nije završena. U tijeku je komparativno vještačenje kojim će HZJZ usporediti više od dvije tisuće dosad prikupljenih analiza. Sljedeći korak je međupresuda kojom će se utvrditi tko je odgovoran za onečišćenje vode.

Iako je Ljiljana Maravić Pirš do sada u zajedničkoj tužbi zastupala 55 kućanstava, nakon donošenja međupresude svaki slučaj će se odvojiti kako bi parnica što prije završila.

Narasla odšteta

Kada je tužba 2007. godine podignuta, visina odštete kretala se oko 50 milijuna kuna, a danas se uz kamate udvostručila. Oni za koje se utvrdi da su krivci za onečišćenje morati će platiti gotovo sto milijuna kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 05:58