Ovaj tjedan su ugrađeni prvi setovi polupodzemnih spremnika u Zapruđu, Lojenovom prilazu i Ulici Damira Tomljanovića Gavrana. Ukupno 751 lokacija je mapirana tijekom 2024. godine diljem Zagreba za ugradnju čak 2.253 polupodzemna spremnika za papir, plastiku i staklo.
U godinu dana Grad Zagreb je povećao udio odvajanja sakupljenog otpada za preko 50 %, što je najveći skok od svih gradova u Hrvatskoj s više od 15.000 stanovnika. Prosječna cijena ugradnje po lokaciji iznosi u prosjeku oko 20.000 eura, a cjelokupni trošak ugradnje koji iznosi oko 15 milijuna eura bit će financiran iz gradskog proračuna.
- Glavni ciljevi novog modela sakupljanja otpada su povećanje odvajanja otpada, te uklanjanje što većeg boja spremnika s javnih površina. U oba ta cilja postigli smo značajan napredak u protekle dvije godine, a sljedeće godine napravit ćemo još veći i vidljiviji iskorak u razvoju održivog sustava gospodarenja otpadom i unapređenju kvalitete života građana, rekao je gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević.
Uz već izgrađene, planira se u siječnju ugraditi polupodzemnih spremnika na 10 lokacija u gradskim četvrtima Maksimir, Novi Zagreb istok, Sesvete, Stenjevec, Trnje, Trešnjevka jug. Za 2025. godinu se planira ugraditi 750 polupodzemnih spremnika na čak 250 lokacija.
Za razliku od dosadašnjih spremnika, polupodzemni spremnici su djelomično ukopani ispod razine tla te zauzimaju manje javne površine, a uz to u njih stane više otpada zbog većeg volumena. Očekuje se da će također njihovo pražnjenje biti brže i tiše nego kod dosadašnjih spremnika. Novi spremnici su namijenjeni odlaganju plastične, metalne, papirne, kartonske i staklene ambalaže, a poklopci su im u boji otpada koji se u njih odlažu. Miješani komunalni otpad i biootpad se odlažu kao i do sada predviđene spremnike unutar zgrade, a sve druge vrste otpada se nose na reciklažna dvorišta.
U višestambenim zgradama nakon prijelaznog razdoblja u kojima su spremnici dodijeljeni više neće biti spremnika za plastičnu, metalnu, papirnu i kartonsku ambalažu od 1.100 litara, a uklonit će se i okolni zeleni otoci. Polupodzemni spremnici će imati ugrađen sustav za kontrolu korištenja spremnika putem kartice, odnosno aplikacije. U tom periodu će ih moći koristiti ograničeni broj stanara višestambenih zgrada. Na samom početku neće biti ograničenja za otvaranje spremnika, a kada dođe do promjena će Grad Zagreb pravovremeno obavijestiti javnost.
Također se nastavlja ugradnja podzemnih spremnika u centru grada, čiji je obuhvat proširen na još tri mjesna odbora na istoku (MO Matka Laginje, Pavla Šubića i Kralja Zvonimira) te na Ilicu do Črnomerca. Do sada su postavili ukupno 149 podzemnih spremnika na 39 lokacije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....