Pilot projekt e-participativnog budžetiranja, ‘Daj prijedlog za bolji kvart!‘, ovaj tjedan započinje s drugom fazom. Riječ je o projektu kroz koji građani direktno mogu sudjelovati u odlukama vezanim uz financiranje komunalnih aktivnosti koji je prvo predstavljen početkom lipnja kroz niz interaktivnih predavanja o mjesnom samoupravljanju.
Početkom listopada gradonačelnik Tomislav Tomašević podsjetio je na održavanje projekta koji je s prvom fazom započeo 1. listopada, a trajala je do ovog vikenda. Stanovnici grada Zagreba, koji žive u području Peščenice – Žitnjaka, Trnja, Trešnjevke – jug ili Podsuseda – Vrapča, do ovoga su vikenda mogli putem sustava e-Građani predložiti svoje ideje za rješavanje potencijalnih izazova u svome naselju u budžetu do 100.000 eura. Ovog tjedna slijedi druga faza, glasanje na lokalnoj razini. Na web stranici zagrebačkog participativnog budžetiranja objavljene su tablice prihvaćenih projekata raspoređenih po gradskim četvrtima, a glasanjem će se odabrati projekti koji će se izvršiti u 2025. godini.
Od predloženih 243 projekata, prihvaćeno je 60, 19 njih za područje Peščenica – Žitnjak, 18 za Podsused – Vrapče, 20 za Trešnjevku – jug i 13 za Trnje. Projekti su bili odbijeni ako je procjena troška prelazila postavljeni budžet, ako se projekt ne nalazi u ovlastima Plana komunalnih aktivnosti Vijeća ili ako se na spornom području nalazi privatno vlasništvo. Projekti su varirali od izgradnja dječjih i sportsko-rekreativnih parkova, do postavljanja sustava kamera, nadzornih i prometnih, te uređivanju raznih već postojećih struktura, kao što su šetnice, puteljci, mostovi i nogostupi.
Traže i kamere za brzinu
Samo neki od planova na području Peščenice i Žitnjaka ne koje građani pozivaju su obnova dječjeg parka u Ulici Frana Alfirevića, boćališta kod NK HAŠK, popravci nogostupa i postavljanje stola za stolni tenis. Na području Podsuseda i Vrapča se čak dva puta predlaže izgradnja skate parka u Gajnicama. Zanimljivo je da se u prvom dokumentu, sa svim prijedlozima, tri puta spominje Aleja Grada Bologne s upitom o izgradnji bukobrana, ideja koja je odbijena jer se ne nalazi u ovlastima Plana komunalnih aktivnosti Vijeća te premašuje određeni budžet. Neki od prijedloga za područje Trešnjevke – jug su iscrtavanje zebre u Vrbanima, dodavanje kružnog toka na raskrižju Kružne ulice i Ulice Ferdinanda Budickog te dodavanje nadzornih kamera za brzinu na Horvaćanskoj cesti. Na popisu odobrenih projekata u Trnju nalazi se projekt dodavanja "motoričkog parka" na području parka Kalimero koji služi za razvijanje motoričkih sposobnosti kod djece, projekt rekonstrukcije sprava u parku u Lomničkoj ulici te projekt postavljanja sprava za vježbanje u parku Martinovka.
Podsjećamo da je popis svih odobrenih projekata na web stranici pilot projekta, a sljedeći je korak glasanje koje će se otvoriti 22.11. i trajati do 1.12. Svi projekti bit će predstavljeni na javnim tribinama koje će se održavati od 19. do 22. studenog po rasporedu: Podsused – Vrapče u utorak u 18.00 sati, u dvorani u prizemlju u Područnom uredu Susedgrad, na adresi Sigetje 2, zatim Trnje, u srijedu u 18.00 sati, u prostoru MO Vrbik, u Lavoslava Ružičke 26, te za Trešnjevku – jug u četvrtak u 17.30 sati, u prostoru MO Gajevo, u Koprivničkoj ulici 47 i na kraju za Peščenicu – Žitnjak u petak u 17.00 sati, u prostoru MO Volovčica, u Kriškoj 20.
Ideja participativnog budžetiranja nije nova, čak se već provela na nekim hrvatskim gradovima kao što su Rijeka i Dubrovnik, a temelji se na ideji davanja prilike građanima da upravljaju dijelom javnih sredstava dodijeljenim za to gradsko područje. Zagrebu je ovo prvi put da provodi ovakav program, a konačni izabrani projekti predstavit će se početkom prosinca ove godine, a financirat će se u sklopu komunalnih aktivnosti sljedeće godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....