- Ovi rokovi jesu ambiciozni, ali s obzirom na veličinu problema takvi moraju biti, naglasio je danas Tomislav Tomašević na predstavljanju idejnog rješenja Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb, za koji kaže da će biti gotov do kraja 2028. godine. Kao što je već poznato, postrojenje će biti smješteno u naselju Resnik, u industrijskoj zoni na parceli u vlasništvu Grada Zagreba.
Projekt je to težak oko 140 milijuna eura, a nakon završetka testne faze CGO Zagreb, sudeći po riječima gradonačelnika, ‘tragična deponija‘ Jakuševac s radom bi prestala početkom 2029.
- Priprema i provedba postupka javne nabave za izradu projektne dokumentacije je završena. U studenom očekujemo ishođenje lokacijske dozvole. U veljači 2026. provodit će se postupak javne nabave za radove, dok je početak izgradnje planiran za 2026. godinu – potvrdio je Tomašević konferenciji za medije u zgradi Gradske uprave.
U siječnju 2024. godine Gradska skupština grada Zagreba usvojila je sažetak studije izvedivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom. Zagrebačka županija koja će sufinancirati i koristiti CGO Zagreb u srpnju je također podržala izgradnju.
Odabrana varijanta podrazumijeva mehaničku predobradu i biosušenje miješanog komunalnog otpada, sortiranje i rafinaciju odvojeno sakupljenog ambalažnog otpada, sortiranje i rafinaciju odvojeno skupljenog papira i kartona te biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada.
-Ovakva postrojenja, MBO postrojenja, takozvane nove generacije nemaju veze s Kaštijunom niti Marišćinom gdje znamo koji su problemi. Ovakva slična postrojenja se projektiraju u drugim dijelovima Hrvatske, u drugim županijama. Jedina razlika je hibridno postrojenje što imamo na istom mjestu u sortirnicu i kompostanu, objasnio je Tomašević i podsjetio kako su projekti prošle vlasti prekinuti jer je isplativije objediniti sve na jednom mjestu, a ne na više lokacija kao što je stajalo u odbačenim rješenjima.
Rezultat samog procesa je i gorivo iz otpada koje će ići dalje u obradu, kako kaže Tomašević, za koje je još neizvjesno gdje će se obrađivati.
- Sukladno zaključku koji je usvojen na prijedlog SDP-a radimo studiju izvedivosti za energanu, odnosno isplati li se gradu Zagrebu da radi vlastitu energanu gdje bi se onda obrađivalo ovo gorivo iz otpada – istaknuo je Tomašević.
Za potrebe izgradnje CGO Zagreb, prijevremeno je raskinut ugovor s privatnim koncesionarima i preuzeto upravljanje pročišćivača vode koji se nalazi neposredno kod parcele gdje je planirana izgradnja deponije.
- Ovo je ključni projekt da Grad Zagreb ne ovisi o privatnim poduzećima – naglasio je gradonačelnik u više navrata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....