Kao kakva kuća idealna za snimanje filmova s utvarama, tako trenutno izgleda gradilište Hrvatskog povijesnog muzeja na zagrebačkom Gornjem gradu. Naš fotograf Goran Mehkek zabilježio je trenutak kada se bivša zgrada Državnog hidrometeorološkog zavoda koja se preuređuje u muzej trenutno konzervira, zato su na prozorima USB ploče.
- Završena je konstrukcijska obnova i sad je u tijeku natječaj za cjelovitu obnovu, odnosno konzervatorske radove, uređenje pročelja, suvremenu nadogradnju. Čeka dolazak novih izvođača, za dva tjedna će završiti natječaj i nadamo se da neće biti žalbi da se ne oduži početak faze dva- rekla je Matea Brstilo Rešetar, ravnateljica Povijesnog muzeja.
Na području današnjeg parka i nekadašnje zgrade DHMZ-a bio je kapucinski samostan, crkva, groblje i vrt. Nakon ukinuća kapucinskog reda 1788. godine objekti počinju propadati te se sa zemljištem rasprodaju početkom 19. stoljeća. Plemić Ludovik Jelačić, profesor na zagrebačkoj Akademiji ruši kapelicu i gradi sebi palaču čiju je izgradnju povjerio graditelju Bartolu Felbingeru. Palača je dovršena 1826. i suvremenici su je smatrali ukrasom grada. U prostorije prema Strossmayerovom šetalištu Jelačić je želio smjestiti casino. Zapravo se radi o tri zgrade današnje palače koja je u obnovi.
Grad 1857. otkupljuje palaču i u nju smješta gradsku realku. Značajna promjena u izgledu zgrade dešava se 1864. kada se podižu katovi na južnom dijelu i zgrada počinje poprimati današnji izgled. U prizemlju južnog dijela bila je kavana, a zgrada je poslije realke služila ženskom liceju i sudovima. Meteorološka mjerenja, saznajemo na web stranici DHMZ-a, u zgradi započela su 1. prosinca 1861. godine u fizikalnom kabinetu zahvaljujući ravnatelju realke Josipu Torbaru i profesoru Ivanu Stožiru – prvom gričkom motritelju koji je 30 godina vodio brigu o meteorološkoj postaji Zagreb − Grič i razvio je dok je postala opservatorij.
Nakon što je zgrada u kojoj se nalazio DHMZ oštećena u potresu i proglašena neupotrebljivom, dogovoreno je da se u nju, naravno nakon cjelovite obnove, preseli muzej koji će zadržati i palaču u Demetrovoj, te će se zgrada kod parka Grič i Štrosa preurediti u smislu obnove i rekonstrukcije prema projektu arhitekta Saše Randića. Kako bi nekadašnja palača za muzeja imala što bolju komunikaciju predviđeno je da se zgradi doda vanjske stepenice na zapadnom pročelju...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....