Čini se da će Nova 2025. staviti na muke mnoge koji još nemaju ugrađen klimatizacijski uređaj. Naime, od 1. siječnja na snagu je stupio Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji, između ostalog, propisuje kažnjavanje postavljanja novih klimatizacijskih uređaja na pročelja zgrada, odnosno na one fasade koje gledaju na ulice i trgove. To je zadnjih mjeseci pokrenulo masovno montiranje klima uređaja, kako u našem glavnom gradu, tako i diljem Hrvatske.
"Tko želi lijepa pročelja neće se buniti"
Prema riječima državnog tajnika Željka Uhlira u jednom televizijskom intervjuu prije nekoliko dana, oni koji žele lijepa pročelja i uređene gradove neće se buniti na ovaj Zakon. Tom je prilikom apelirao na jedinice lokalne samouprave.
- Lokalna uprava nek educira građane, oni i tako po Ustavu brinu o stanovanju - rekao je Uhlir.
Kako je naglasio i sam državni tajnik Uhlir, Zakon nije retroaktivan što znači da će sve postavljene klime ostati na pročeljima, barem dok se ne pokvare.
- Prilikom oblikovanja zakonskih odredbi potrebno je uspostaviti ravnotežu između željenog cilja i mogućih opterećenja za građane. U slučaju postojećih klima uređaja na pročeljima zgrada, cilj je spriječiti daljnje narušavanje izgleda zgrada, osobito u zaštićenim kulturno-povijesnim cjelinama. Sankcioniranje postojećih uređaja predstavljalo bi prekomjeran teret za građane, dok će se daljnje postavljanje uređaja na pročelja kažnjavati, a postojeći uređaji postepeno uklanjati. Servisiranje i zamjena uređaja također neće biti dopušteni na pročeljima, objasnili su iz Ministarstva.
Građani u utrci s vremenom
Tim smo povodom odlučili kontaktirati nekoliko tvrtki koje se bave ugradnjom i servisiranjem klimatizacijskih uređaja u Zagrebu. Prvo smo nazvali jednu čije se oglašavanje očigledno referira na zabranu koja vrijedi od 1.1. "Nazovite danas-dolazimo prije Nove godine". Informirali su nas o znatnom povećanju zahtjeva za ugradnju klimatizacijskih jedinica još od 10. mjeseca ove godine. Podsjećamo, Prijedlog zakona o upravljanju i održavanju zgrada donesen je krajem kolovoza, točnije 22.8.
-Ljudi su se počeli pripremati za situaciju koja je nastupila nakon Nove godine, valjda čim su shvatili da Zakon uključuje tu zabranu, rekli su nam iz ove tvrtke, nadodavši kako su sigurni da će im ova uredba utjecati na poslovanje.
Ali ne samo to. Na upit o dosadašnjoj praksi i eventualnim povećanim troškovima onih koji će klime ugrađivati od 2025. rekli su: -Dosadašnja je praksa bila najjednostavnije rješenje, što su najčešće balkoni i lođe. Ako je najjednostavnije rješenje bilo pročelje- montirali smo klimu na pročelje.
Praktični problemi
Iz tvrtke su nas upozorili na drugi, možda i osnovni problem s ovom zabranom.
- Novi zakon onemogućit će onima bez balkona ili lođe da uopće postave klimu zbog gravitacijskog pada vode. Naime, klima kad hladi stvara i razliku u temperaturi, zbog koje nastaje kondenzacija odnosno prijelaz iz plinovitog u tekuće stanje, što najčešće rješavamo plastičnim crijevima koja odvode tu vodu iz klima uređaja. Ta crijeva moraju biti u prirodnom padu zbog gravitacije.
Montažeri klima uređaja doskočili su i "problemu" gravitacije s pumpicama koje tjeraju vodu kroz crijevo ukoliko ono nije u položaju prirodnog pada.
-Te pumpice postoje, ali su skupe i zuje. Ako uvjetujete ljude da stavljaju klime na drugi kraj zgrade od njihovog stana, to će platiti i 300 do 400 eura više, upozoravaju iz druge tvrtke koja se također bavi prodajom i montažom klimi u Zagrebu. I oni su zabilježili značajan porast zahtjeva nakon puštanja novog zakona u proceduru.
- Već prije početka prosinca smo bili popunjeni do kraja godine, a zadnjih mjesec dana je potpuni kaos - naši zaposlenici ugrađuju 3 do 4 klime dnevno, rekli su nam montažeri iz zagrebačke tvrtke prije Nove godine.
Cjenik montaže klima uređaja već je otišao u nebo sa ciframa od minimalno 270 eura za klime jačine 4,5 kW do 450 eura za duplo jače uređaje. Radi se o osnovnoj cjeni koja uključuje do tri metra instalacija i proboj jednog zida. Za dodatne metre instalacija, kao i za probijanje više zidova platit ćete i više; proboj dodatnog zida košta minimalno 25 eura, dok cijena dodatnog metra varira ovisno o jačini klime, ali nejde ispod 35 eura po svakom dodatnom metru.
Na upit što oni misle o ovom Zakonu odgovaraju: - Zakon je potpuna glupost jer previše objekata u gradu i državi nema nikakve druge opcije. Čuo sam da je ministar Bačić predložio ugradnju mobilnih klimi u takve objekte - ja bih mu poručio nek‘ si ih ugrađuje sam, komentirao je jedan od zagrebačkih montažera klimi.
Zagreb je tolerirao "iznimke"
Državni se tajnik Uhlir dotakao i situacije u Zagrebu, i to u emisiji Dobro jutro Hrvatska: - Grad Zagreb ima napisano da tolerira antene, klime... Zato smo morali zakon napisati da se prestane s takvom navikom.
Ipak, pročišćeni tekst komunalnog reda Grada Zagreba člankom 7. propisuje samo iznimno postavljanje klima uređaja na pročelja zgrada, ako za to ne postoje drugi uvjeti. S obzirom na to da Zakon o upravljanju i održavanju zgrada ne prepoznaje iznimke, kazne će, za neposlušne montažere klimi, biti između 5 000 do 10 000 eura, dok će vlasnici stanova za nezakonito postavljanje klime platiti od 1 000 do 5 500 eura.
Upitali smo i Grad koliko su prijava vezanih uz klime na pročeljima zaprimili u 2024. godini i jesu li izdali kakve kazne za to.
- U 2024. godini zaprimljeno je 38 prijava vezano za postavu klimatizacijskih uređaja. Odlukom o komunalnom redu nisu propisane prekršajne sankcije, odgovor je Grada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....