SVEČANOST

Započeo je program Tjedna Sveučilišta u Zagrebu, dodijeljena su priznanja

Svečanost je održana u povodu obilježavanja 150. obljetnice modernoga Sveučilišta i Dana Sveučilišta u Zagrebu
 Sveučilište u Zagrebu

Danas je u svečanoj dvorani zgrade Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL održana svečanost dodjele priznanja profesorima u trajnom izboru i spomen-medalja umirovljenim sveučilišnimprofesorima i nastavnicima u protekloj akademskoj godini.

Svečanost je održana u povodu obilježavanja 150. obljetnice modernoga Sveučilišta i Dana Sveučilišta u Zagrebu. Time je i službeno započeo program Tjedna Sveučilišta u Zagrebu u okviru kojega, u razdoblju od 4. do 16. studenoga, najveće i najstarije Sveučilište u Republici Hrvatskoj organizira niz događanja kako bi sveučilišnoj zajednici i široj javnosti predstavilo mnoge aspekte svoga djelovanja.

Program svečane dodjele započeo je govorom rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića. Podsjetivši se duge povijesti Sveučilišta koje je ušlo u 346. akademsku godinu djelovanja u kontinuitetu, rektor je u svome obraćanju istaknuo kako je obilježavanje Dana Sveučilišta i 150. obljetnice modernoga Sveučilišta prava prigoda da se profesorima izabranima u trajni izbor, vrhunskim stručnjacima u svojim područjima, s višegodišnjim iskustvom u nastavi, istraživanju, a mnogima i u stručnom radu, dodijele priznanja.

image
Sveučilište u Zagrebu

„Važnost redovitih profesora u trajnom izboru ne može se precijeniti. Oni čine temelj akademske zajednice, njihova stručnost, predanost nastavi i istraživanju pridonosi izvrsnosti, inovacijama i razvoju novih tehnologija. Iako su često samozatajni, njihova je uloga ključna u oblikovanju ugleda i vidljivosti sveučilišta na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Svojim radom i ugledom sigurno su najbolji promicatelji znanstvene i nastavne izvrsnosti, koje su temelj Sveučilišta u Zagrebu.“, rekao je rektor.

U svome govoru, rektor je posebnu zahvalu uputio i umirovljenim profesorima i nastavnicima Sveučilišta u Zagrebu u ak. god. 2023./2024.

Rekavši kako je današnja svečanost prigoda da im zahvalimo na svemu što su učinili za akademsku zajednicu, a posebno za Sveučilište u Zagrebu, istaknuo je kako su pored temeljne nastavničke uloge na Sveučilištu njihovo iskustvo i stručnost pridonijeli kontinuitetu i stabilnosti visokoobrazovnoga sustava. „Bili su aktivni istraživači i mentori, kako studentima, tako i kolegama. Iako odlaze u mirovinu, vjerujemo da će i dalje biti vezani za svoje sastavnice i Sveučilište.“, rekao je rektor.

Na svečanosti je uslijedila svečana dodjela priznanja i spomen medalja. U ime profesora u trajnom izboru nazočnima na svečanosti obratio se prof. dr. sc. Mario Vražić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, a ime umirovljenih profesora prof. dr. sc. Bojan Baletić s Arhitektonskoga fakulteta, bivši prorektor Sveučilišta u Zagrebu.

„Svi mi koji smo danas primili spomen medalje zahvalni smo našoj Almi Mater što nas je na početku, u našoj formativnoj fazi, već tijekom studija, uputila u tajne naših disciplina. Kasnije nam je ponudila intelektualno okruženje u kojem smo mogli slobodno razvijati ideje i područja u kojima smo djelovali.

Također, zahvalni smo i što nas je poticala da kroz znanstveni i umjetnički rad razvijamo područja važna za razvoj kulture i društva, utječemo na daljnji razvoj naših profesija te da za njih pripremimo nove naraštaje kreativnih mladih ljudi koji će nastaviti naš rad… Tijekom četrdeset godina koordinirano smo radili na promociji našega Sveučilišta u domovini i u svijetu… Iako je cijeli radni vijek iza nas, imamo osjećaj da možemo i trebamo i dalje pridonositi i društvu i našem Sveučilištu.“, rekao je profesor Baletić.

Uz prorektore, dekane i prodekane, svečanosti su nazočili brojni profesori i gosti.

Podsjetimo, povijest Sveučilišta u Zagrebu počinje 23. rujna 1669. godine, kada su diplomom rimskoga cara i ugarsko-hrvatskoga kralja Leopolda I., priznati status i povlastice sveučilišne ustanove tadašnjoj Isusovačkoj akademiji u slobodnom kraljevskom gradu Zagrebu, što je prihvaćeno na Saboru Hrvatskoga kraljevstva dana 3. studenoga 1671. Stoga Sveučilište godinu 1669. uzima kao godinu svojega utemeljenja, a 3. studenoga obilježava kao Dan Sveučilišta u Zagrebu.

Program Tjedna Sveučilišta nastavlja se različitim događanjima sve do 16. studenoga. Uz svečanu sjednicu Senata, u okviru programa manifestacije održat će se svečana dodjela Rektorove nagrade, niz panela, međunarodna konferencija, sveučilišni gala koncert, izložba, a bit će predstavljeno i nekoliko inicijativa i dokumenata, kao i sportski uspjesi studenata u protekloj godini. Također, od 14. do 16. studenoga, u Kongresnom centru Zagrebačkoga velesajma održavat će se 29. Smotra Sveučilišta u Zagrebu

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 13:00