Zagrepčanima su ostala još samo tri tjedna da se u potpunosti pripreme na novi model prikupljanja miješanog komunalnog otpada. Osim posebnih vrećica, svako kućanstvo i stambena zgrada morat će svoje kante i kontejnere držati unutar vlastitog posjeda ili u boksevima. Kreću i kažnjavanja zbog nepridržavanja pravilnog razvrstavanja otpada, gdje će često oni ni krivi ni dužni plaćati. Građani imaju niz pitanja i problema, posebice oni u stambenim zgradama, a mi smo posjetili stambenu zgradu u kojoj apsolutno sve funkcionira već godinu dana. Oni se ne boje novog sustava. Kompleks zgrada na Prečkom još je prije godinu i pol krenuo u akciju pravilnog razvrstavanja i odlaganja otpada. Iako više zgrada funkcionira tako, jedna se među njima istaknula - zgrada s tri ulaza, osam katova i 200 stanova, a ima samo jednog predstavnika stanara. Stalni pritisak i opominjanje, tako je Davorko Jarović (61) opisao uspjeh svoje stambene zajednice.
Boksevi za kontejnere
- Najvažnije je komunicirati s ljudima, ljudi imaju svog posla i svoje brige i ove zajedničke stvari najčešće ispaštaju zbog toga. Biti predstavnik suvlasnika je stalan posao i zahtijeva napor - objašnjava nam Jarović.
Ono po čemu je zgrada posebna je način na koji su organizirali bokseve za kontejnere. Prije godinu i pol Javorić je predložio da se na tadašnje nadstrešnice iznad kontejnera nadograde bočne strane te da se boks zaključa kako bi stanari imali potpuni nadzor nad kontejnerima.
- Dogovor nije bio jednostavan jer nas je puno. Cijeli zahvat koštao nas je oko sedam tisuća, ali morate uzeti u obzir da smo imali postavljenu nadstrešnicu i dio bočnih strana. Otplaćivanje rješavamo kroz pristojbu - objašnjava Jarović.
Prilikom izrade bokseva nisu imali problema s građevinskom dozvolom jer su radove izvršavali unutar vlastite zemljišne čestice.
Podsjetimo kako je posljednjih mjeseci inspekcija obišla 5 tisuća lokacija u Zagrebu kako bi utvrdila jesu li na lokacijama potrebni boksevi koji će se postavljati na ulice ili postoji prostor gdje građani mogu smjestiti kontejnere. Nakon dobivanja dozvole građani moraju samostalno platiti projektiranje te izvođenje radova koje će stajati oko 20 tisuća kuna. Svrha ovoga je da stanari u svakom trenutku imaju nadzor na svojim kantama za otpad.
Pod ključem
Ova zgrada ima tri ključem osigurana boksa, za svaki ulaz po jedan. Na jednom je boksu 85, drugom 65, a trećem 50 stanova. Svi stanovi, odnosno boksevi imaju jednaku zapremninu kontejnera. Dva zelena, jedan žuti i jedan plavi kontejner te jedna smeđa kanta za biootpad.
- Ova zapremnina nam odgovara. Nekada zna biti problema s papirom. Naime, on se odvozi svaka dva tjedna, a nekad znaju preskočiti pa tri tjedna ipak bude previše na toliko stanara. Papir tada bude van kontejnera, ali svejedno u boksu - govori nam Jarović.
Sustav otključavanja bokseva funkcionira na dva načina. Jedan je sa šifrom koju stanar upisuje prije otvaranja, a drugi je prislanjanjem posebnog privjeska. Vrata se otključavaju na otprilike minutu kako bi stanari uspjeli odložiti otpad, a djelatnici Čistoće dobili su posebnu šifru s kojom oni otvaraju bokseve pa stanari ne moraju misliti o odvozu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....