Stavila sam slušalice na uši, upalila radio, izabrala neku od stanica na kojima se non-stop vrti popularna glazba i sad čekam hoće li zubobolja popustiti! Nije prošlo previše vremena i bol je srećom postala podnošljivija jer u kućnoj ljekarni nije bilo ni jedne tablete. (...)
Vesnine nevolje sa zuboboljom čuli smo u čekaonici stomatološke ambulante gdje je čekala da zubar “dokrajči” njezine muke sa zubom, ali nama je zapravo otvorila priču o čudesnoj moći glazbe u medicini koja stoljećima intrigira i liječnike i glazbenike, ali i potencijalne pacijente. Nije čudno što je među liječnicima priličan broj glazbenika koji nerijetko spajaju te svoje dvije ljubavi.
Liječnici u nekim zagrebačkim bolnicma poput KB Sestara milosrdnica, te KB Dubravi, ali i stručnjaci u gotovo svim ustanovama koje se bave djecom sa smetnjama u razvoju, poput SUVAG-a, uče pacijente kako da upotrijebe glazbu u terapeutske svrhe. Najviše se glazbom i liječenjm bave psihijatri ali sve više su tome skloni i kardiolozi ali i drugi specijalisti.
Što je govorio Platon
No, ipak se mnogi pitaju može li stvarno zvuk Mozartovih nota pomoći u liječenju ili je to zapravo nadriliječništvo koje funkcionira samo kod sugestibilnih osoba? Pogled u prošlost, ali i analiza onog što se danas događa u simbiozi glazbe i bolesti govori suprotno. Zagrebački neuropsihijatar, dr. Darko Bretinefeld, kojem su i medicina i glazba život, tvrdi da glazba čini čuda jer to je univerzalni jezik koji razumiju i veliki i mali i zdravi i bolesni, obrazovani i neobrazovani, koji nas može na trenutka vratiti u prošlost, potaknuti nježne ili tužne misli, ali imati i terapeutske mogućnost.
- Uostalom, pojedina primitivna plemena i danas kroz zvuk bubnjeva tjeraju bolest. Znate li kako je nastao ples tarantula? Odgovor je iz terapeutskih razloga zbog ugriza otrovnog pauka - kaže dr. Breitnefeld. Vjerovali ili ne, taj je ples prije više stoljeća mnogima pomogao da pauk za njih ne bude smrtonosan. - Plesali su i tako jače izlučivali otrov za razliku od njih oni koji su odlučili ne prihvatiti izazov plesnih pokreta i na kraju su nažalost umrli - vraća nas u povijest liječenja glazbom dr. Breitenfeld.
Od Pitagore, Platona, Hipokrata i Galena sve do današnjih dana glazba se ne može mimoići u terapiji i boljitku za zdravlje. Platon je tako govorio kako je glazba vrlo važna za razvoj mladih, a u mračnom srednjem vijeku mnogima je bila jedina utjeha. Marševi će podići adrenalin i biti poticajni za akciju, a latinoamerička glazba bit će odlična protiv melankolije i depresije. Stručnjaci dvoje oko ljekovitog učinka heavy metala ili techno glazbe jer će ona pojačati otkucaje srca i krvni tlak, što pimjerice kod pokušaja smanjenja boli sigurno neće pomoći.
Ozbiljna glazba nije nužna
- Glavni razlog boli i straha je simpatički i parasimpatički živčani sustav. U takvom stanju jače se luče određeni hormoni i stvara napetost, a glazba nas može opustiti. Pokazalo se da dobro odabrana glazba u kojoj i sami sudjelujemo tako da pjevušimo ili pak lagano plešemo može sniziti krvni tlak, usporiti rad srca. No, kakvu ćemo glazbu slušati ovisi o našem izboru. Kod onih kojima je ozbiljna glazba dosadna ili je naprosto ne vole ona neće imati nikakav terapeutski učinak. Više će pomoći draga pjesma Olivera Dragojevića ili i neka manje kvalitetna, ali pacijentu prihvatljiva glazba, pa čak i “cajke”.
- Nećemo puštati depresivnu glazbu depresivnom pacijentu ni heavy metal shizofreničaru. No, mnoge će iznenaditi da terapija počinje upravo tako - depresivcima depresivno, a ‘užurbanima’ žestoko. Pacijentu se potom pomalo ‘skida’ ili ‘pojačava’ ritam ovisno o tome što se želi postići - objašnjava dr. Breitenfeld dodajući da je glazbena terapija individualizirana premda se nerijetko provodi u grupama. Naime, kad bi primjerice depresivcu odmah pustili neku veselu glazbu, on bi odustao od takve terapije. Inače, kad se provodi terapija glazbom, obično pacijent ima tri seanse tjedno po dvadesetak minuta, što uglavnom daje dobre rezultate. Dr. Breitenfeld se zalaže za aktivnu terapiju, što znači ne samo slušanje već i pjevanje, udaranje ritma pa makar i u limenku s pijeskom, puhanje u razne vrste frulica, sviranje gitare ili sintesajzera, te plesanje ako je to moguće.
Učinkovitost ritma
Razlog učinovitosti ritma dr. Breitenfeld tumači činjenicom da već u majčinu trbuhu dijete sluša otkucaje njezina srca i “šum valova” plodne vode koja ga štiti. U jednom slovačkom rodilištu djeci odmah nakon poroda puštalu su laganu glazbu koja im pomaže u razdvojenosti od majke, a isto čine i s novorođenčadi u inkubatoru jer su liječnici uvjereni da na taj načim pomažu djeci. No, takva glazba ne smije biti jača od tridesetak decibela. Terapija glazbom odlična je i za trudnice, osobito tijekom poroda, kako bi manje osjetile bol, ali za sada nismo našli zajednički jezik s hrvatskim rodilištima za primjenu - kaže dr. Breitenfeld.
Također ističe učinkovitost u liječenju alkoholičara koji uz pjesmu mogu zaboraviti na ovisnost. Naime, nužno ih je uvjeriti da svoje “alkoholičarske” pjesme mogu pjevati i veseliti se bez dubljeg pogleda u čašu. Ljubitelje folka sigurno će razveseliti istraživanje nekih autora koji tvrde da je to glazba koja će pozitivno djelovati na seksualnu disfunkciju ili, jednostavnije rečeno, može smanjiti impotenciju!
Dva dana prije zahvata
Glazba će pomoći i da se lakše prebrodi neka operacija. - Bilo bi dobro dva dana prije zahvata slušati umirujuću glazbu. Ne samo da će ‘pasti’ strah, već će i bol biti manja. Trebat će manje anestetika nakon operacije - tvrdi dr. Breitenfeld i dodaje da ni kirurzi ne bi smjeli zazirati od omiljenog zvuka. Slušanje omiljen i opuštajuće glazbe tijekom operacije pomoći će bolesniku.
- Glazba djeluje na sve pozitivno - osim na glazbenike jer ipak se radi o zanimanju - tvrdi prof. dr. Mijo Bergovec, predstojnik Zavoda za bolesti srca i krvnih žila u KB-u Dubrava, inače dugogodišnji dirigent zbora liječnika pjevača HLZ-a. Ističe da se na njegovu odjelu pacijente uvijek pita žele li slušati glazbu jer su uvjereni da ona ublažava stresnu situaciju koju neminovno izaziva bolest. Dodaje da vrsta glazbe koja se sluša u teprapeutsku svrhu i nije toliko bitna, presudan je afinitet pacijenta.
Dobar zvuk čini korist
Može li glazba liječiti ili samo spriječiti i pomoći u smanjenju nekih problema vjerojatno će ostati predmet vječne rasprave, ali nedvojbeno je da postoje dokazi kako “dobar zvuk” čini puno koristi, a to je već opravdan razlog da se u nedostatku dobrog društva okrenemo glazbi ne bismo li sačuvali dobro zdravlje.
Doc. dr. Predrag Mitrović, kardiolog beogradskog Kliničkog bolničkog centra: S Cecom do zdravog srca!
Red Mozarta, red Bacha, malo Partibrejkersa, a po potrebi i Cece, Seke Aleksić, Željka Samrdžića i srce će “plesati” u zdravom ritmu. Ovu tezu o zdravom srcu uz zdravu glazbu dokazao je beogradski kardiolog iz Ugrentnog centra Kliničkog bolničkog centra dr. Predrag Mitrović i za svoju studiju dobio priznanje na prošlogodišnjem Europskom kardiološkom kongresu.
Naime, dokazao je praćenjem 740 pacijenata koji su imali operaciju bypassa, a potom srčani udar da su recidivi bolesti znatno rjeđi ako pacijenti dva puta dnevno po 12 minuta slušaju glazbu koja im po žanru, tonalitetu i brzini najviše odgovara. Pritom nije bitno jesu li to “cajke” ili ozbiljna glazba ili jazz ili pak pop i rock, tvrdi dr. Mitrović.
- Dugo je u kardiologiji vladalo mišljenje da sve što je lijepo i što nas veseli treba ograničiti kardiološkim bolesnicima. Ne može se piti crno vino više od decilitra i pol do dva, ne može se jesti bilo koja čokolada već samo ona koja ima puno kakaa. Zato sam razmišljao može li se i glazba ograničiti ili se samo treba personalizirati. Drugim riječima, želio sam dokazati da glazbu ne treba birati općenito samo za određenu bolest ili zdravstveni problem, već i prema sklonostima bolesnika - objašnjava nam dr. Mitrović. Teza je bila odrediti karekteristike glazbenih kompozicija koje bi mehanički djelovale na naš organizam željeli mi to ili ne, poput lijekova.
- Kad se popije lijek, možemo pružati otpor, ali uvijek 30 posto lijeka djeluje - kaže dr. Mitrović.
Bilo je bitno odrediti žanrove (8), potom tonalitet i tempo. - Pokazalo se da primjerice, osobe s visokim tlakom trebaju slušati glazbu brzine od 85 do 105, a oni s dijabetesom od 90 do 103. To dakako ograničava količinu kompozicija koje se mogu koristiti za terapiju. No, pri izboru glazbe nisam se vodio onim što su mi pacijenti rekli da vole slušati jer nerijetko lažu, osobito ako vole narodnjake, pa sam im po tridesetak sekundi puštao različite vrste glazbe i pratio na koju vrstu im se šire zjenice, što pokazuje pozitivnu reakciju prema određenom žanru - kaže dr. Mitrović.
U svrhu liječenja napravio je kompilacije od po 70 minuta glazbe za svakog pacijenta koju su slušali dva put dnevno po 12 minuta, što je minimalna doza za poticanje lučenja određenog hormona koji djeluju na srce. - Cijela studija trajala je dvije godine, a svaka tri mjeseca mijenjala se jer se uho previše navikne i organizam više ne reagira - objašnjava dr. Mitrović. Pokazalo se da se onima koji su koristili glazbu bolest vraća u manjem postotku, u slučaju ponovljenog infarkta, angine pectoris, visokog krvnog tlaka... Puno rjeđe imali su i ponovne opercije srca. Novu studiju u kojoj dr. Mitrović, obrazovani glazbenik, navodi kako je na sličan način liječilo bolesnike sa srčanom slabosti predstavit će uskoro na Europskom kardiološkom kongresu u Stocholmu, a uslijedit će nova koja će se raditi s gastroenterolozima. Ispitivat će se i utjecaj liječenja glazbom na smanjenje žgaravice.
- Veliki su to izazovi, ali uspjeh prve studije poticaj je za moje nove zajedničke korake medicine i glazbe - zaključuje dr. Mitrović.
Poboljšavavanje pokreta nakon moždanog udara
Glazba može pomoći u oporavku bolesnika nakon moždanog udara tako da im se poboljšaju pokreti narušeni oštećenjima mozga, kaže najnovija studija objavljena u Cochrane Systematic Review. Glazbena terapija poboljšala je brzinu hoda u prosjeku za 14 metara u minuti, a koraci su također bili dulji. Osim toga, poboljšani su pokreti ruku kod takvih pacijenata.
- Rezultati su poticajni i govore da bi glazbena terapija trebala biti sastavni dio oporavka bolesnika s moždanim udarom - rekao je jedan od istraživača, Joke Brandt, sa Sveučilišta u Philadelphiji.
Kutija ‘klasičnih’ lijekova:
Protiv straha
- Bachove suite, Čajkovski, Franko
Protiv nesanice
- Chopenov nocturno, Wagnerov Parsifal, Saint Seans, Dvoržakova simfonija Novog svijeta
Protiv melankolije
- Mascagni: Poljska kalvarija, Händel: Koncert za orgulje i orkestar br.1, Beethoven: Oda radosti, Ponchielli: Ples satima
Protiv depresije i anksioznosti
- Mascagni: Cavalieria rusticana, Verdi: Nabucco (Zbor robova), Wagner: Tannhäuser
Za rekreativnu muziko-terapiju
- Beethoven: 5. simfonija, Schuman: 4. Simfonija D-mol, Čajkovski: Klavirski koncert B-Mol
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....