šarena džungla

Kakav smo vrt otkrili, gledajte i divite se! Sve je ovo Sanja stvorila: ‘Susjedi misle da sam malo luckasta‘

Džunglu, to sam htjela napravit‘, kaže Sanja Kaleb Dedić

 Nikola Vilić/Cropix

Čak i oni koji se lošije snalaze na području splitskih Mejaša naći će lako vrt obitelji Dedić. Ili su to Dragovode, tako piše na kućnoj adresi?

Nejasno je, uglavnom ovdje govore da su "na Mejašima".

Do njihove kuće GPS navodi strance sa raznih strana svijeta, a kako ne bi na sve spremne lokalce? Samo što se ovi koji dođu turistički razvesele čim parkiraju automobil. Slikaju se razdragano ispred duhovitog putokaza koji im točno odredi koliko su daleko od Hong Konga, Sant Antonia, Rogotina, Londona ili Zagvozda.

image

Putokaz koji vam govori gdje se točno nalazite





























Nikola Vilić/Cropix

A i stari fićo – koji izgleda kao da je ispao iz šezdesetosmaške hippy priče – postao je motiv za instagram jer mladi turisti drže da je poseban. Tko zna koliko verzija njegove slike pluta internetom!

image

Hippy fićo je ljubav iz vlasničinih mladenačkih dana





























Nikola Vilić/Cropix

Kad se parkirate, prvo na što naiđete je bazen, ako nije jedini onda je sigurno rijetki na istočnom dijelu grada i on dodaje svojim plavetnilom neki glamurozni "touch" na mjestu gdje ga ne biste očekivali.

image

Bazen, jedan od rijetkih na istoku Splita





























Nikola Vilić/Cropix

Ali! Tek kada vam lipanjsko sunce užari glavu ispred dvokatnice Dedićevih, spas dolazi u – zelenilu.

Kuća je okružena pravim morem zelenila, posebno sa sjeverne strane, i duša vam odahne kad kroz gusto granje šljunčanim puteljkom stignete do ljuljački i stola za sjedenje.

Ispod zelenog svoda, u dubokoj hladovini, osjetit ćete se pomalo kao istraživač jer sve je razbarušeno i "divlje". Pa kružite pogledom: smokva, bajam, šipak, platana, lavanda, ružmarin, lovor, aloa vera, maslina, oleander, juka, bršljan, magnolija, brnistra... sve u nekom lisnatom zagrljaju.

image

Pogled na vrt

/Slobodna Dalmacija

- Džunglu, to sam htjela napravit‘ i na prostoru koliko ga ima sam uspjela, to je to – kaže Sanja Kaleb Dedić, vlasnica ovog šarmantnog vrta koji, kao i svi detalji oko kuće, puno govori o njenoj osobnosti.

image

Sanja Kaleb Dedić





























Nikola Vilić/Cropix

- Ne volim uštogljenost, "sve po špagu", geometriju. Interesantno je i da se turisti koji dođu baš tako izražavaju, da je moj vrt "prava džungla" i netipično zelenilo – priča ona.

- Kuću smo počeli graditi oko dvije tisućite godine i na parceli je bila samo smokva koja sada daje najveći hlad svima koji sjede za stolom. A onda sam krenula sadit‘ stabla, a prvo bajam zbog kojega su mi se svi smijali i tvrdili da on ne može opstati na Mejašima. Evo ga, narastao je u cijeloj visini kuće.

I inače, u svom susjedstvu imam imidž malo luckaste osobe koja je potrošila okućnicu za zvizdarije, a ne za nešto korisno, kupus na primjer – smije se Sanja kojoj imdžu dodaje i to što po susjedstvu i gradu cirkulira na motoru, skuteru od 150 kubika.

image

Stol u dubokoj hladovini

/Slobodna Dalmacija

- Poslije sam, iz godine u godinu, dodavala, i vrt nam danas služi za roštiljanje, medijaciju, odmor, relaks... možda najmanje baš meni jer ja ga stalno čistim – zaključuje vrteći glavom.

image

Vrt je za odmor

/Slobodna Dalmacija
image

Roštiljanje je ljeti obavezno





























Nikola Vilić/Cropix

Na kantunu kuće, uz bazen, je stablo trešnje odrezanih grana koje je prefarbano srebrnom bojom a na njemu su krletke, ne sa pticama nego sa ukrasima:

- Trešnja mi je neslavno izgubila život i osušila se a ja je održavam u sjećanju jer sam od nje napravila brend i našu kuću nazvala "Silver Tree" – objašnjava gazdarica.

image

Silver Tree





























Nikola Vilic/Cropix

Šetnjom po vrtu i okućnici samo zapinjete na detalje: u malom jezeru u zelenilu je vodoskok i u njemu sjedi metalni žabac, a umjesto vaze na stolu je velika crna ženska štikla u kojoj je buket. Juka raste iz rebatinki koje stoje uspravno, kao iz donje polovice nečijeg tijela.

image

Juka raste iz zanimljivog pitara





























Nikola Vilić/Cropix

Osim veselog fiće ("ljubav iz mladosti") po vrtu su porazbacani predmeti kojih se sjećamo iz nekih drugih vremena: "trupa", čamac koji se koristi na Neretvi, ribarska vrša, veslo, demejana...

image

Neretvanska trupica





























Nikola Vilić/Cropix
image

Didina demežana





























Nikola Vilić/Cropix

- Sve su to stvari iz didove kuće i moja je veza sa neretvanskim korjenima – ispričat će Sanja, a onda povežete zašto je na onom putokazu uz Hong Kong upao Rogotin. Nije ni Zagvozd slučajno tu, Dedići su iz tog kraja.

image

Detalji vrta.





























Nikola Vilić/Cropix
image

detalj vrta.



























Nikola Vilić/Cropix
image

Detalj vrta




























Nikola Vilic/Cropix

Najnovija vrtna preokupacija ovoj Splićanki je uzgajanje "cherry" rajčica, kapule i blitve u "švedskim" kašunima, i u tom području je pionir u ovom naselju.

- Drveni kašuni su ispunjeni kartonom za drenažu, šljunkom i dobrom zemljom i povrće koje raste je kvalitetnije. A i ljepše izgleda nego klasičan vrt.

Ne mogu vam opisat kako reagiraju turisti kad sami uberu i pojedu "cherry-cu", smokvu ili lavandu usred gradskog betona, doslovno se raspamete od sreće. Njima je to nevjerojatan doživljaj – priča Sanja Kaleb Dedić, vlasnica 800 kvadrata malog raja usred Splita.

image































Nikola Vilić/Cropix
image

Tko voli aktivan odmor?

/Slobodna Dalmacija
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 23:08