U Kaštel Starom u tijeku su pripreme za realizaciju naselja “Šest sestrica”, ili “Six Sisters”, novog projekta tvrtke “ADDL Stari”, vlasnika Josepha Isaaca Sternlighta, koji je do sada imao desetak projekata na području Dalmacije, a u Kaštelima je već izgradio projekt naselja sedam vila – “Seven Sisters”.
Nazivi dvaju projekata imaju poveznicu s brojem Kaštela, ali i poznatom stanicom podzemne željeznice u njegovu rodnom Londonu.
Tvrtka “ADDL Stari” novo će naselje graditi na parceli površine 3552 četvorna metra u mirnom okruženju, a iznimno dobro prometno povezanu. Lokacija je 200 metara iznad Jadranske magistrale, udaljena 600 metara od Osnovne škole Filipa Lukasa te kilometar od središta mjesta.
Investitor je, pak, ovaj put odlučio izgraditi malo, jednostavno naselje sa šest kuća, svaku s po četiri stana, čime se prirodno nametnulo ime “Šest sestrica”. Svaka zgrada je tlocrtne površine nešto manje od 150 kvadrata, a ukupna bruto razvijena površina kompleksa je oko 1800 kvadrata.
Uskoro sve dozvole
S obzirom na aktualnu situaciju u građevinarstvu teško je prognozirati koliki će biti troškovi, pa tako i koje će biti cijene prodajnih stambenih površina, ali su nam, orijentacije radi, iz agencije “Domo nekretnine”, koja će se baviti prodajom ovih nekretnina, kazali da bi u ovom trenutku cijena kvadrata u sličnim objektima i na sličnoj lokaciji iznosila oko 3000 eura.
Uglavnom, projekt je, kako nam je naglašeno, pri samom kraju procesa ishođenja dozvola, s tim da su neki objekti već dobili taj ključni dokument, a za preostale se očekuju svaki dan.
Sve Sternlightove projekte, pa tako i ovaj, projektira kaštelanski arhitekt sa zagrebačkom adresom Filip Tadin, koji nam je predstavio svoj rad.
– Kod svih projekata trudim se projektirati imajući na umu na prvom mjestu čovjeka – budućeg korisnika prostora. Za razliku od naselja vila kojima je primarni korisnik bio turist, ovdje je u fokusu bila mlada obitelj kojoj će stan u ovom naselju biti dom.
S obzirom na rastuće troškove gradnje, pa tako i na prodajne cijene nekretnina, i investitor i ja željeli smo napraviti nešto razumno i priuštivo obitelji – tvrdi Tadin.
Prema riječima našeg sugovornika, stanovi imaju po tri spavaće sobe (a po želji mogu biti i samo dvije), kupaonicu, WC i dnevni boravak s kuhinjom od oko 25 kvadrata, i to sve u ukupnoj površini pojedinog stana koja će se kretati od 57 do 66 četvornih metara. Svaki stan ima i lijepu terasu, a pola stanova i svoj vrt.
‘Manje je više‘
U stambene jedinice u prizemlju ulazi se izravno izvana kroz vrt, tako da se što više dobije na privatnosti i vlastitom ulazu, a do dva prostora na gornjem katu vodi zasebno stubište.
– Arhitektonska načela kojima sam se vodio prilikom projektiranja su bezvremenska “manje je više” – naveo je Tadin i obrazložio:
– Cijeli tim trudio se isprojektirati što jednostavnije zgrade na mediteranskoj tradiciji. Jednostavne volumene oplemenili smo finom kompozicijom otvora i ponekim detaljem od kamena. Sve je podređeno tome da unutarnja organizacija funkcionira besprijekorno.
Kuće se inače sastoje od prizemlja i jednog kata.
– Premda jesu zgrade s više stanara, omogućuju osjećaj intime i života u “kući s vrtom” – istaknuo je Tadin, te nastavio:
– Naselje je idealno za obitelji s djecom; smještaj građevina je uz mirnu stambenu ulicu koja je isključivo u upotrebi stanara naselja. Djeca se mogu igrati na ulici kao i nekada jer je ulica sigurna i slijepa te služi samo za stanare.
Unutarnja organizacija slična je u svim građevinama: spavaće sobe orijentirane su na istok i zapad, a dnevni boravak, kuhinja i blagovaonica su na južnoj strani, orijentirani prema vrtu i najboljem pogledu. Atmosfera naselja zamišljena je kao kuće u zelenilu pa tako svaka građevina ima vrt koji će se također etažirati.
Svaki stan ima terasu
Praksa je, naglasio je Tadin, pokazala da vrtovi koji nisu zajednički, već pripadaju pojedinačnim stanovima, budu puno ljepše uređeni. Svaki stan na katu ima terasu i trostranu orijentaciju.
Konstrukcija je armiranobetonska s toplinskom izolacijom na fasadi te su sve građevine vrlo visokih energetskih svojstava i svrstavaju se u kategoriju zgrada gotovo nulte energije, odnosno nZEB (nearly zero-energy building).
Zemljište na toj poziciji pod Kozjakom blago pada u smjeru sjever-jug pa se tako i zgrade lagano kaskadno spuštaju, što svim stanovima omogućuje prirodno osvjetljenje cijeli dan. Na krovu će postojati mogućnost postavljanja fotonaponskih panela povezanih sa svakim brojilom i s parkirnim mjestom, s obzirom na potrebe sve većeg broja električnih i hibridnih vozila.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....