Nitko nije imun na frustraciju koju sa sobom nosi otkriće da vam u hladnjaku u posudi s borovnicama, jagodama, malinama i drugim bobičastim voćem raste plijesan. Još je ta frustracija veća kada se sjetimo koliko smo novca morali za njih izdvojiti, a već su se dan kasnije na dijelovima počele pojavljivati sivkaste i bijele tvorevine koje podsjećaju na vatu.
Naravno, jesti voće na kojem raste cijela zajednica plijesni nije preporučljivo jer je teško procijeniti je li riječ o jestivoj plijesni kakva se nađe u sirevima ili pak o nečemu što vam može nauditi. No, susjedne bobice možda još uvijek mogu biti jestive - važno je da ne pokazuju znakove rasta plijesni, da su čvrste, izgledaju svježe i nigdje ne puštaju sokove.
Kako objašnjavaju stručnjaci za časopis Bon Appétit, plijesan koja raste na bobičastom voću prenosi se putem zraka, a kako voće "diše" odnosno kako iz njega ispara vlaga, sićušne spore nađu svoje mjesto na vlažnoj površini drugog voća i krenu se razvijati, prodirući kroz tanku kožu voća i hraneći se šećerom - upravo je zbog vlažnosti i šećera bobičasto voće podložnije tom obliku propadanja.
Jednom kada se plijesan pojavi u posudici bobičastog voća, teško je spriječiti njeno širenje. Štoviše, nekada zna rasti čak i unutar samog voća bez da ste tog svjesni. Srećom, ako plijesan nije vidljiva, jako je rijetko prisutna u većim količinama koje bi nam naškodile kod konzumacije, pa slobodno možete odahnuti.
Upravo zato vrijedi uložiti malo više energije kod kupovanja i skladištenja te vrste voća, kako bi iz kupljene mjerice doista izvukli najviše. Naravno, kod kupovine je prva stvar da to ne radite nabrzinu i bez obraćanja pozornosti nego dobro pregledajte prilikom kupnje mjericu jagoda, borovnica, malina i slično te tražite one koje nemaju zdrobljene, natučene, ni malo popucale bobice. Ako ima takvih "načetih" bobica u posudi, to je najčešće dobar pokazatelj da je pojava plijesni samo stvar trenutka.
Također, kupujte količine za koje ste sigurni da ćete potrošiti u roku od par dana. Znamo se nekada zaletjeti kada na tržnici vidimo pravo bogatstvo boja i mirisa, uvjereni da ćemo sve to pojesti brzinom svjetlosti, no stanite na loptu i budite realni. Ako ipak shvatite da ste pretjerali, operite voćke, posušite ih i smrznite kako biste ih sačuvate - time štedite i novac i vrijeme.
Kad dođete doma iz kupovine, namočite svoje bobice na minutu u mješavini alkoholnog octa i hladne vode u omjeru 1:4, a zatim ih dobro isperite i posušite. Kiselina u octu pomaže ubiti mikrobe, odnosno bakterije i plijesan koji su se možda već nalazili na voću. Zatim posudu u kojoj ćete ih skladištiti obložite papirnim ubrusom prije nego u nju prebacite posušeno voće. Nemojte posudu čvrsto zatvoriti, umjesto tog je lagano poklopite kako biste omogućili vlazi da izlazi iz posude van. Držite voće u hladnjaku kako biste usporili truljenje i eventualno širenje plijesni. Ako niste sigurni smijete li jesti voće iz posude u kojoj je krenula rasti plijesan, radije je bacite nego da požalite - umjesto toga idući put se jednostavno poslužite ovim trikovima kako biste produžili život svježem bobičastom voću.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....