Na zagrebačkom Ksaveru, u pivnici Mlinarica u Ulici Matije Jandrića 36, već se nekoliko mjeseci “kuha” nešto doista posebno. Zapravo je samo kuhanje već odavno završilo, ali je pivo još uvijek u nastajanju jer su ga pivari Edi Jendrić i Dimitar Jovanovski nakon kuhanja odlučili zamrznuti. Da, točno ste pročitali - zamrznuti, okovati ledom, zarobiti ispod debelog sloja zaleđenih kristala vode!
Upravo je to posebnost eisbocka, piva koje nastaje hladnom destilacijom od klasičnog bocka, odnosno od zimskog lager piva njemačkog stila, koje obilježavaju biskvitne arome keksa i kolača te viši postotak alkohola. Krajem 2018. godine tim Jendrić-Jovanovski iz znatiželje je odlučio pripremiti svoj prvi eisbock u maloj šarži od svega 45 litara, što je nestalo u rekordnom roku.
Domišljato nazvano Aj(s) Bo(c)k, ovo pivo svoje ime duguje činjenici da je iz leda izašlo jače od svoje početne sirovine pa se stoga ispija u manjim količinama kako vas ne bi poslalo ravno pod stol. Budući da prošle godine zbog ograničenih količina pivopije jednostavno nisu stigle završiti pod stolom, ove su se godine u Mlinarici bolje pripremili, i to s čak 950 litara bocka koje su smrznuli, da bi tjednima iz leda izvlačili svoj eisbock.
- Prošle godine su ljudi sjedili za šankom i čekali da se bačvica spoji na točionik, a pivo nam je nestalo u manje od pola sata. Zato smo ove godine odlučili pripremiti puno veće količine i puniti eisbock u boce - objašnjava majstor pivar Edi Jendrić.
Sam postupak pripreme eisbocka započinje rastakanjem dovršenog bocka u manje plastične kante, njihovim zatvaranjem i stavljanjem u ledenicu, koju u Mlinarici koriste za potrebe svoje pivnice. Na temperaturi od -16 Celzijevih stupnjeva već za nekoliko dana u svakoj kanti nastane prava mala santa leda koja u svojoj sredini skriva sloj dragocjene tekućine. Naime, etanol, sastavni dio piva, na sebe veže sve okuse i ostaje u tekućem stanju, dok se voda zbog nižeg ledišta smrzava u kristale i izdvaja iz piva.
Ono što ostane Jendrić zove “pivskom esencijom” i upravo je to pročišćeni eisbock, gušće pivo tamnije boje i intenzivnijeg okusa. Idući kora k je izvlačenje gustog napitka pomoću pumpe van iz leda u čiste bačvice, a potom se tekućina prebacuje u veliki tank. Jednom kad sav eisbock bude odvojen od leda i u tanku, slijedi pažljivo gaziranje piva pomoću CO2, odnosno karbonizacija te flaširanje. - Ovom tehnikom destilacije sve se fine arome otope u etanolu i ostaju u pivu, umjesto da ispare kao što se inače događa, a vodu u obliku leda jednostavno uklanjamo - objasnio nam je pivar Dimitar Jovanovski.
- Ukratko, nećemo vodu, hoćemo alkohol! - uz smijeh se ubacuje Edi Jendrić i dodaje: - Pivo koje dobivamo hladnom destilacijom je puno kompleksnije, ima puno više aroma i diže se njegov postotak alkohola. Prošle godine je naš bock imao 6,4 posto alkohola, koji smo digli do 10,8 posto. Vidjet ćemo što će analize pokazati ove godine.
Kako bi zagriženim ljubiteljima piva i pivskim štreberima pripremili pravu poslasticu, dio dobivenog eisbocka pivari Jendrić i Jovanovski stavili su u drvene burbon bačvice da odleži još godinu dana, dok je ostatak eisbocka u postupku flaširanja.
Od sredine veljače Aj(s) Bo(c)k će se moći kušati u pivnici Mlinarica, baru Valhalla ili Hop In Craft Beer Baru, a boce ovog jedinstvenog piva prodavat će se i u dućanima poput zagrebačkog Spicy Daysa i riječkog Goblet Beer Storea.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....