Svi boboljupci koji pohode ovaj događaj imaju ulogu kuhara i kušača, nebitno je radi li se o profesionalcima ili amaterima. A u tećama i loncima nađe se uistinu svega, od boba sa sipom i hobotnicom, s manistrom, s tripicima ili na divljač pa do slatkih divota s bobom poput rolada, pita, savijača pa čak i sladoleda.
Pet faza guštanja u bobu
"Prvo se jedu mladi izdanci i to prije nego biljka procvjeta, pripremaju se na lešo sa zeljem i iako to još nije bob, jelo “daje” po bobu. Zatim na red dolaze cvjetovi koji se lešaju s blitvom pa mahuna koja se kombinira sa zeljem ili se grila. U četvrtoj fazi se kuha mlado zrno i to u falšoj manistri, s janjetinom, hobotnicom, sipom i tripicama. U petu fazu spada suhi bob koji se jede zimi, u varivima s orzom, fažolom, slanutkom - objasnio nam Jakša.
Koji bob je najbolji?
"Za pravog gurmana najbolji je onaj najzreliji bob, onaj koji pusti nokat, taj se najviše osjeća i on najbolje zakusi. Ja ga jedem u svim fazama, no nekada smo mi dica bižali iz kuće kada bi se kuva jer dok mu je bilo vrime jeo bi se svaki dan misec dana. Sa zeljem, s domaćom manistrom, s domaćim krpicama, na sve moguće načine. Moj otac ga je jeo stalno, to je bila namirnica koja je prehranjivala obitelji. A mi dica smo najviše volili pešt od boba koji se pravio tako da se bob samljeo zajedno s pancetom, lukom i petrusimulom i kao takav se dodavao u razna jela, najviše variva. No, mi smo ga krali i jeli namazanog na kruh posutog krupnom soli!" prisjetio se Jakov za vrijeme jednog našeg posjeta njegovom imanju.
A sad recepti...
Janjetina s bobom
Artičoke s bobom
Sipa s bobom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....