Da mi je netko prije pet godina rekao kako ću peći kruh, napisati knjigu i putovati svijetom, rekla bih mu kako je potpuno lud - započela je svoju gotovo nestvarnu priču Anita Šumer, inače po struci prevoditeljica engleskog i njemačkog jezika.
U gotovo godinu dana Anita je postala prava senzacija na društvenim mrežama sa svojim krušnim umjetničkim djelima, a nju su popratili čak i Business Insider UK, Daily Mail UK, UNILAD, Buzzfeed i talijanska Freeda. Njezin Instagram profil @sourdough_mania u ovom trenutku prati 56.900 ljudi, a njezini kratki videoisječci imaju više od 30 milijuna pregleda.
Kruh s domaćim ili, kako ga neki zovu, divljim kvascem, ili starterom, što je zapravo fermentirana mješavina brašna i vode, nije nova stvar. Ipak, Anita je pronašla način kako biti jedinstvena i krenula ukrašavati površinu kruha i tako stvarati prava krušna umjetnička djela za kojima je svijet poludio.
- Cijela priča počela je prije pet godina kad su mom suprugu odstranili žuč - prisjeća se Anita. Imao je velikih tegoba i nije mogao jesti običan kruh, tako da sam polako krenula peći vlastiti na način kako ga je radila moja baka - kaže Anita.
Priznaje kako je do prije pet godina zamijesila kruh samo nekoliko puta u životu, ali uz dosta literature i bakine savjete cijela priča se nekako odvila sama od sebe.
- Starter mi prvi put nije uspio jer sam koristila industrijsko brašno i nefiltriranu vodu iz slavine pa je klor uništio bakterije potrebne za razvoj kvasca - priča nam Anita.
Danas upotrebljava samo brašno lokalnih proizvođača, poput Popčevog mlina, koji melju žitarice na kamen, i Nateka (ekološki proizvođač žitarica i povrća).
Tako je nastao Rudl, Anitin domaći kvasac koji je registriran u najvećoj banci kvasaca na svijetu u Belgiji.
"Jedna od najznačajnijih stvari u ovoj mojoj avanturi upravo je posjet toj banci. Bila sam jedna od četrnaestoro ljudi iz cijelog svijeta i imala sam jedinstvenu priliku susresti se s najboljim pekarima. Bio je to neopisiv osjećaj "- s oduševljenjem nam prepričava uz šalicu divnog biljnog čaja.
Ukrašavati je, kaže, krenula sasvim slučajno, a kako joj se svidjelo, nastavila je ucrtavati razne oblike, što je na kraju ostao njezin prepoznatljiv stil. Cijela priča pobudila je veliko zanimanje javnosti pa Anita održava radionice o kruhu i starteru po cijeloj Sloveniji. Kaže kako su tamošnji chefovi sve osvješteniji po pitanju vlastitog kruha u restoranima te je baš prije dva tjedna održala radionicu.
Među polaznicima su bili Luka Košir iz Griča i Matej Zupančič iz Restavracije Strelec. Prošle godine gostovala je u Lisabonu i Moskvi, a baš prije našeg zajedničkog snimanja pakirala je kofere za Jamajku, gdje ostaje do polovice veljače, nakon čega slijede radionice u Singapuru. Ima li želju otvoriti vlastitu pekarnicu?
Za sada nemam želja otvoriti pekarnicu. Mislim kako je bolje ljude naučiti peći kruh nego im ga samo prodavati - odlučno odgovara Anita koja vodi i Facebook grupu Drožomanija gdje educira i pomaže zaljubljenicima na putu do savršenog kruha.
Početkom prosinca Anita je izdala i vlastitu knjigu "Drožomanija", posvećenu uzgoju vlastitog startera i kruhu, u kojoj se mogu naći i brojni slatki i slani recepti.
Prvu nakladu od 1500 komada gotovo je rasprodala samo u mjesec dana te je ostalo još samo stotinjak komada, ali planira ponoviti seriju. Naručiti je možete putem maila Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., stoji 24,90 eura, od kojih 2 eura odlazi u humanitarne svrhe za operaciju djevojčice Lize, oboljele od cerebralne paralize.
Vi koji niste upoznali Anitu, nadam se da ste barem kroz tekst uspjeli upiti dio njezine zarazne pozitivne energije koja pršti iz nje. Zamijesiti vlastiti kruh posebno je zadovoljstvo i zato se nadamo da će vas ova priča inspirirati da barem pokušate u tome.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....