''Ekipa mora znati za ovo, trebali bismo organizirati snimanje i pokazati da se kod kuće mogu napraviti pizze baš kao one iz pizzerije!'' – rekao je Nenad Kralj, a jedino logično bilo je u cijelu priču uključiti i Kristinu Halužan jednu od naših najboljih pizzajolki, koja će biti zadužena za izradu savršenog tijesta. Tema je predložena, odlučeno je; organizirat ćemo druženje kod Nene u stanu uz najbolje pizze iz kućne radinosti. Zajedničkim smo snagama definirali nadjeve na pizzama, a Tina je bila glavna i odgovorna za kreaciju pizza tijesta.
''Vrlo je važno pustiti tijesto da odmori, najbolje preko noći. Ako možete nabaviti zero zero brašno, svakako ga iskoristite, ali dobro tijesto za pizzu se može napraviti i od glatkog brašna. Tehnika valjanja nije ništa manje bitna. Ako ga valjate valjkom, valjak od sredine vucite prema krajevima tijesta kako biste dobili pravilan oblik pizze. Ako koristite ruke, vršcima prstiju tijesto gurajte prema krajevima utiskujući tako zrak u rub širok otprilike 2 cm, dok istovremeno tijesto okrećete na radnoj površini.'' – rekla je Tina.
Mi smo odlučili napraviti nekoliko tankih pizza i nekoliko onih s debljim rubom, s obzirom na to da su, kada je u pitanju debljina samog tijesta, mišljenja u našim redovima podijeljena. Neno je bio zadužen za šamotne ploče (vatrostalna opeka), budući da se radilo o njegovoj ideji od početka. Inače, šamotne ploče se koriste i u profesionalnim krušnim pećima. Ima ih raznih dimenzija, a možete ih kupiti po komadu ili rezane na dimenziju vaše pećnice. Mi smo koristili one u komadima, četiri pravokutnika su bila dovoljna da prekriju površinu naše pećnice.
"Šamotne ploče moraju biti debljine 2 centimetra, ni centimetra više ili manje. Ako je šamot pretanak može popucati, a ako je predebeo će se teško zagrijati.'' – govori Neno.
Zašto je šamot idealan za pečenje pizza?
Jednom kad se zagrije, dugo zadržava visoku temperaturu i u kratkom vremenu možete napraviti hrpu pizza za kućni party, a svaka će biti vruća i hrskava. Pečenje pizze u kućnoj pećnici na šamotu je savršen način da se upoznate s vlastitom pećnicom. Ipak, morate slijediti određene upute kako pravilno zagrijati šamot i ispeći najbolju pizzu. Šamotnu ploču ili kocke šamota posložite na rešetku u pećnici.
Pećnicu uključite na najvišu temperaturu (koja, naravno varira od pećnice do pećnice, mi smo ju zagrijali na 250 stupnjeva). Starije pećnice obično imaju samo gornji i donji grijač i ako je vaša upravo takva, uključite oba grijača i neka tako ostane upaljena od procesa stavljanja šamota u pećnicu pa sve do gotove pizze.
Kod kombiniranih pećnica s ventilatorom tj. vrućim zrakom, šamot se stavlja grijati prvo na opciju ventilatora na maksimalnu temperaturu i kod stavljanja prve pizze u pećnicu se promjeni program na gornji grijač ili grill opciju, ali temperatura pećnice i dalje ostaje najviša moguća.
Šamot se zagrijava minimalno 2 sata, vrijeme koje možete utrošiti na pripremu nadjeva za vaše pizze. Mi smo suzili izbor na pet pizza, vodeći se sezonalnošću, ali i malo kompliciranijim tehnikama pripreme, budući da vam je na pizza partyju cilj impresionirati goste okusima, bojama i činjenicom da nešto takvo možete izraditi sami.
Neno je se pobrinuo za savršene sastojke nadjeva: domaći pesto genovese, medium rare ramstek i tunu, ciklu iz pećnice i poširano jaje. Pekli smo pizze kao na traci, iz dobro zagrijanje pećnice su izlazile za tri do pet minuta. Prije stavljanja na šamotnu ploču, pizzu samo prebacili na papir za pečenje (odrezan u dimenziji pizze) kako bismo zaštitili dno od zagorijevanja i lakše ju maknuli sa šamota.
A sad recepti:
Pizza s mozzarellom, ciklom, feta sirom, poširanim jajetom i pistacijama
Pizza s rajčicom, ramstekom, mozzarellom, maslinama i matovilcem
Pizza s bresaolom, rikulom, orasima i mozzarellom
Pizza s pestom, mozzarellom, žutim cherry rajčicama i pinjolima
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....