Piše: Viktorija Macukić
Snima: Marko Miščević i iStock
Vrhunski chef bistroa Restart, Hrvoje Ciglanec, objasnio je za naše kolege iz Like!-a sve korake do savršenog božićnog ručka: od kupnje mesa na placu, do rezanja i serviranja. Otkrivamo kako prepoznati koje meso je kvalitetno i svježe, u fotogaleriji pogledajte 5 koraka kako raskomadati puricu i naposljetku ispeći da se ne presuši!
Basics!
Osnovna stvar kod kupovine peradi je miris jer je to najbolji pokazatelj svježine mesa. Koža svježe peradi mora biti svijetla. Ako je lagano žućkasta, vjerojatno je domaća perad, no ako je riječ o prežutoj boji, vjerojatno je obojana. Najbolje će se prepoznati svježa perad po kosti na batku, ta kost mora biti potpuno bijela. Koža peradi mora biti zategnuta ako je riječ o svježem mesu.
Gdje kupiti: Blagus međimurski piceki (gradske tržnice), Perutnina Ptuj (gradske tržnice), Peradarstvo Beštak (Tržnice Jarun, Trešnjevka i Dolac), Bastalec (Tržnica Dolac), Mant (Dolac), Perad Antolković (Tržnica Špansko)
Kako izabrati najsvježiju puricu?
Chef Ciglenec poveo nas je na tržnicu Utrine gdje smo odabrali savršenu puricu za blagdanski stol. Izabrali smo zagorsku puricu težine 3800 grama. Chef Ciglenec preferira zagorske purice koje su, iako nešto manje od drugih purica, puno sočnije i lakše ih je peći. Takva purica dovoljna je, uz dobar prilog, za 10 osoba.
Kako pripremiti najsočniju puricu?
Ako se purica peče cijela, postoji trik da meso bude sočno i podjednako pečeno. U puricu stavite komade jabuke koji će održavati vlagu u unutrašnjosti purice. Pecite puricu, primjerice od 4 kilograma, na 180 stupnjeva 40 minuta i nakon toga na 140 stupnjeva još dva sata.
U prvom pečenju purica mora dobiti lijepu, zlatnu boju. Savjet koji nam je dao chef Ciglenec za otkrivanje sočnosti purice: kad je ubodete u prsa ili u batak, iz nje ne smije izlaziti sukrvica niti sluz. Ako izađe voda, znat ćete da vam je purica sočna.
Sve češće se i u hrvatskim kuhinjama koristi termometar za puricu. Kad stavite termometar u puricu, živa se mora popeti na 170 stupnjeva, što otkriva da je purica pečena.
Puricu je najbolje napuniti kruhom namočenim u mlijeko, pancetom, soli, peršinom, paprom i jajem. Možete iz purice izvaditi iznutrice, dinstati ih na luku i dodati u smjesu kojom ćete napuniti puricu.
Ako se purica priprema izrezana, chef Ciglenec predlaže nesvakidašnji recept. Narezane dijelove batka, zabatka i prsa izrežemo pilom na komade od otprilike 10 centimetara. Može se marinirati ružmarinom, timijanom te soli, paprom i s malo maslinovog ulja. No, koristite mlinac za sol i papar te pustite da se meso marinira pola dana.
Zatim izrežite krumpire na što tanje ploške, jabuke i kruške te pripremite majčinu dušicu, češnjak i malo pancete na tanke listiće. Na dva sloja papira za pečenje poredajte sastojke, prvo krumpir i voće, potom meso, pa papir zavežite kuhinjskom špagom da formira vrećicu.
Pazite da nigdje nema zraka. Tako pripremljenu puricu stavite u pećnicu na 170 stupnjeva otprilike sat i pol te pretkraj otvorite vrećicu i pojačajte pećnicu na 200 stupnjeva da korica dobije zlatnu boju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....