HRVATSKI PROIZVODI U KINI

IZVOZ NA KINESKO TRŽIŠTE: Hrvatska će izvoziti mlijeko i mliječne proizvode u Kinu, a najavljuje se i izvoz tunjevine i mesa peradi!

 CROPIX
Ministarstvo poljoprivrede u srijedu je priopćilo kako se za hrvatsko mlijeko i mliječne proizvode otvaraju vrata kineskog tržišta, odnosno kako će Hrvatska izvoziti mlijeko i mliječne proizvode u Kinu, a najavljuje se i izvoz tunjevine i mesa peradi.

Kako se navodi, pregovori s Glavnom carinskom upravom Narodne Republike Kine završeni su usuglašavanjem zajedničkog Protokola o veterinarskim i javno zdravstvenim zahtjevima za mliječne proizvode namijenjene izvozu iz Hrvatske u Kinu, koji je potpisan danas u Vladi.

Tako će se otvoriti mogućnost da hrvatsko mlijeko i mliječni proizvodi, nakon usuglašavanja veterinarskog certifikata, imaju pristup kineskom tržištu bez ikakvih prepreka, ističu iz Ministarstva.

U Kinu će se, kako navode, izvoziti mliječni proizvodi - pasterizirano, sterilizirano, modificirano i fermentirano mlijeko, sir i topljeni sir, vrhnje, maslac, dehidrirana mliječna mast, evaporirano mlijeko, zaslađeno kondenzirano mlijeko i formulirano kondenzirano mlijeko, mlijeko u prahu, sirutka u prahu i proteini sirutke u prahu, goveđi kolostrum u prahu, kazein, mliječni mineral, mliječna formulu za dojenčad itd.

Getty Images

"Ovo je veliki uspjeh Ministarstva poljoprivrede od kojeg će koristi imati domaća industrija", istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Svaki mliječni proizvod s dodanom vrijednošću koji po dobroj cijeni napusti Hrvatsku korak je za povećanje domaće proizvodnje, koja je ukidanjem kvotnog sistema i porasta proizvodnje u EU, drastično pala, kazao je.

"Iako je danas situacija daleko bolja od one prije dvije-tri godine, jer ciljanim programima pomažemo mljekarima i cijelom sektoru stočarstva, otvaranje novih tržišta koja su izvan EU prilika je za povećanje dodane vrijednosti mliječnih proizvoda te stabiliziranje i razvoj cijelog mliječnog sektora u Hrvatskoj“, istaknuo je Tolušić.

Iz Ministarstva podsjećaju kako je postupak otvaranja kineskog tržišta za mlijeko i mliječne proizvode započeo još 2013. godine, a završna faza tog postupka se dogodila u studenome 2018. kada je u Hrvatskoj boravila kineska inspekcija za mlijeko koja je obišla desetak hrvatskih poslovnih objekata koji su zainteresirani za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u Kinu te se upoznala sa sustavom službenih kontrola koje provodi veterinarska inspekcija radi osiguranja zdravstvene ispravnosti ovih proizvoda.

Hrvatska je kineskoj inspekciji dokazala da je uspostavila djelotvoran sustav koji osigurava da sirovo mlijeko potječe od zdravih krava, koza i ovaca te da životinje za proizvodnju mlijeka koje se koriste za dobivanje sirovog mlijeka za mliječne proizvode dolaze s poljoprivrednih gospodarstava koja su slobodna od bolesti.

Hrvatski proizvođači redovno testiraju sirovo mlijeko, a 96 posto sirovog mlijeka spada u prvu klasu, ističu iz Ministarstva te napominju kako Hrvatska svake godine provodi državni plan monitoringa rezidua koji osigurava da mlijeko i mliječni proizvodi ne sadrže ostatke veterinarskih lijekova i drugih kemijskih supstanci štetnih za zdravlje ljudi.

U Kini uskoro i hrvatska tuna i meso peradi

Tolušić je najavio da će se, osim već prisutnih konzerviranih proizvoda ribarstva, na kineskom tržištu uskoro naći i hrvatska tuna, a u budućnosti i meso peradi.

Naime, kineske kompanije zainteresirane su i za uvoz specifičnih proizvoda peradarske proizvodnje iz Hrvatske, pa se intenzivno radi na dozvoli za odobrenje pojedinih objekata u Hrvatskoj koji udovoljavaju standardima, ističu iz Ministarstva poljoprivrede.

"Ministarstvo poljoprivrede u posljednje dvije godine intenzivno radi na osiguravanju svih preduvjeta kako bi se naši poljoprivredno prehrambeni proizvodi mogli plasirati na tržišta trećih zemalja, za što su nužni posebni certifikati, zadržavanje dobrog zdravstvenog stanja stoke na hrvatskim farmama te visokih standarda sigurnosti hrane u objektima koje Hrvatska ima“, zaključio je Tolušić.

Inače, Ministarstvo poljoprivrede surađuje s NR Kinom i u sklopu Centra za poticanje suradnje u poljoprivredi između Kine i 16 zemalja Srednje i istočne Europe koji je u sklopu inicijative Kina + 16 formiran 2015. godine.

Uspostavljena je zajednička baza podataka na kojoj se nalaze profili svih uključenih zemalja, popisi važnih institucija i sajmova te profili tvrtki i poljoprivrednih gospodarstava s naglaskom na proizvode koje žele prodati u Kinu.

Kina je Europskoj uniji iznimno zanimljivo tržište, ali zbog zaštitnih carina koje Unija nameće Kini, Kina je recipročno otežavala pristup europskih proizvoda svom tržištu, navodi se u priopćenju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 06:51