U jučerašnjem jutarnjem obilasku tržnice Dolac naišli smo na prve vrgoračke jagode. Kako piše Jutarnji list, nastavila se tradicija rušenja rekorda u cijenama pa se tako kilogram ovih dana može kupiti za visokih 8 eura. Na pojedinim smo štandovima naišli i na cijene od 2 eura za mjericu od 500 grama, no najčešća cijena je 4 eura za istu količinu. Jutarnji dodaje i kako se na susjednim štandovima kilogram grčkih jagoda može kupiti po 4 eura.
Usporedbe radi, ovog smo vikenda na jednom štandu u Međimurju, koji prodaje, kako kažu, svoje domaće jagode, mjericu od 500 grama platili 3 eura, dok smo nedavno istu količinu u supermarketu platili duplo manje, otprilike 1,50 eura.
Dobro je spomenuti i kako su se cijene vrgoračkih jagoda, koje su nedavno dobile i zaštitu, prošle godine u ovo vrijeme kretale oko 50 kuna za kilogram.
Iako se mnogi žale kako je cijena još uvijek previsoka, postoje i oni koji su sezonu jagoda jedva dočekali. Ubrajate li se u ove druge, možda je pravo vrijeme da krenete s pripremom prvih ovogodišnjih slastica.
Jedna od omiljenih i obavezan dodatak našim proljetnim druženjima je i Pavlova torta s jagodama. Recept nam je svojevremeno ustupila naša suradnica Slavica Šagolj, a iako će vam priprema oduzeti nešto više vremena, vjerujte, već nakon prvog zalogaja shvatit ćete da se sve itekako isplatilo. Recept donosimo u nastavku.
Za kore će vam trebati:
4 bjelanjka (jaja veličine L)
prstohvat soli
200 g šećera
2 žličice škrobnog brašna
2 žličice octa
1 žličica ekstrakta od vanilije
Za kremu:
300 ml vrhnja za šlag
3 žlice šećera u prahu
1 žličica ekstrakta od vanilije
300 g svježih jagoda za ukras
Priprema:
U posudu za miksanje stavite bjelanjke. Krenite s najmanjom brzinom te postupno povećavajte dok ne dođete do najviše. Time ćete doprinijeti pravilnom formiranju tijesta jer je jedini cilj kod njegove pripreme da u njemu ima što više zraka. Kada su se bjelanjci zapjenili dodajte prstohvat soli. Zatim dodajte šećer. Šećer polako dodajte žlicu po žlicu uz stalno miješanje. Kada ste dodali sav šećer, miksajte još pet minuta te na prst uzmite malo smjese. Ako među prstima ne osjetite više šećer, prestanite miješati bjelanjke. Na kraju dodajte škrobno brašno, ocat i ekstrakt od vanilije te špatulom ručno umiješajte. Poželjno je da u ovoj fazi ne koristite mikser. Pećnicu zagrijte na 120°C. Najveći plitki lim obložite papirom za pečenje. Po sredini nacrtajte krug promjera 20 centimetara. Kako vam se papir ne bi micao, na svaki ugao lima stavite malo tučenog bjelanjka s kojim možete fiksirati papir. Smjesu od bjelanjaka iz posude vadite žlicom i stavljate u sredinu kruga i formirate bazu kolača, samo pazite da ne prelazite nacrtani krug. Rubove možete formirati silikonskom špatulom. Prije pečenja u sredini bjelanjka napravite udubljenje, u koje ćete kasnije staviti kremu i voće. Bjelanjke stavite u pećnicu i sušite na 120°C oko sat i trideset minuta. Nakon toga pećnicu ugasite te ostavite smjesu u njoj da se polako hladi najmanje dva sata. Kad se nastala beze kora dobro ohladi, napravite kremu. U posudu za miksanje stavite vrhnje za šlag, šećer u prahu i ekstrakt vanilije te smiksajte šlag. Voće dobro operite i osušite kuhinjskim papirom. Ako je voće orošeno kapljicama vode, može omekšati beze koru. Nožem s dugom oštricom beze koru odignite s papira za pečenje i postavite na pladanj. Na vrh nanesite šlag, koji ukrasite voćem.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....