Pobornik ste teze da kava izaziva ovisnost ili skloniji drugoj strani koji u toj crnoj kraljici ne vide ništa loše. Kako bilo , dobro je uključiti malo znanosti kako biste namaknuli dokaze na neku od strana. Pa eto što kaže znanost…
Kofein nam daje supermoći
Kofein zapravo ne funkcionira po principu kakav bismo mi očekivali. Naime, crni napitak bez kojeg rijetko tko može preživjeti jutro ne aktivira posebnu aktivnost mozga pomoću kojeg dobivamo posebne supermoći nego upravo suprotno. Riječ je o blokiranju nekih kemijskih tvari od kojih je najvažnije spomenuti adenozin. Njegova uloga je da usporava ili zaustavlja određene kemijske reakcije; blokirajući ga mi iste kemijske reakcije dopuštamo. Samim time mozak doživljava kofein kao svojevrstan poziv na buđenje.
Ovisnost o kofeinu
Izaziva li kofein ovisnost? Pa, ovisnost bi ipak bila preteška riječ za ovaj slučaj. Naime, iako vas 100 šalica kave doista može ubiti teško da ćete ih popiti baš stotinu dnevno. Kofein se ne miješa se u aktivnost dopamina koji je najzaslužniji za stvaranje ovisnosti.
Istraživanje
Kad smo kod dobrih strana spomenut ćemo i studije koje govore u prilog borbi s Alzerheimerovom i Parkinsonovom bolešću. Također, nedavno je provedeno američko istraživanje na 44 ispitanika od kojih je nekolicini dana pilula od 200mg kofeina (1 šalica kave u prosjeku sadrži 150mg), a drugima serviran placebo efekt. Istraživanje je bilo na principu kompjuterskog prikaza slika gdje su ispitanici trebali odgovoriti pripada li predmet interijeru ili eksterijeru. Rečeno im je da ne trebaju pamtiti predmete. Sljedeći dan dane su im neke nove slike, neke potpuno iste, a neke vrlo slične poput istih predmeta ali fotografiranih iz drugih kuteva. Kad su ih ipak pitali razaznaju li predmete, rezultat je išao u prilog kofeinskoj skupini, no treba imati na umu kako se radilo o vrlo malom broju ispitanika ali vrlo dobrom temelju za daljnje dokaze.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....