Za vrućinu što dopire iz susjedne prostorije kriv je Matija Kuća, koji je vjerojatno upravo otvorio vrata užarene peći kako bi se nova serija svježe pečenog i sada crvenkastog glinenog posuđa postupno počela hladiti. Neovisno o tome što u tom trenutku u sklopu svojeg obrta Keramika Mecena radi, Kuća zna da za njega i članove njegove obitelji u radionici svaki dan ima posla jer kada izrađujete tradicijske lončarske proizvode i suvenire od keramike, odmora nema.
Naime, preskočite li neku fazu izrade predmeta od gline, sutradan možete na sve zaboraviti. Kad smo ga jedno jutro posjetili u radionici, ispred nje su se upravo sušile stotine dubokih glinenih lonaca, a za nas je sjeo za kolo kako bi nam pokazao izradu kalupa za kuglofe kakve se više ne viđa često.
- Svaki mjesec radimo nešto drugo, a sama potrošnja gline raste nam iz godine u godinu. Prošle smo godine došli do 23 tone gline godišnje, a svake se godine to diže za par tona više. Jako dugo smo radili posuđe od gline koju smo kopali nedaleko od nas, no smijemo iskopati samo 500 kilograma naše gline godišnje. Da bismo zadovoljili kvalitetu i ispravnost proizvoda, s vremenom smo se preusmjerili na strane gline - započeo je svoju priču Matija Kuća.
- Danas nam sva glina dolazi iz uvoza, a ja je dodatno pripremam u strojevima jer dolazi kojekakve tvrdoće, pa je prilagodim svojim potrebama. Napravim jednu grudu gline i točno znam koliko mi treba za određeni proizvod. Neki si važu, no ja mjerim metrom. Narežem glinu na komade i tada radim samo tu jednu vrstu proizvoda. Dok sam se učio raditi na kolu, sve smo radili ručno, od oblikovanja do spajanja posuda, ali s godinama, kako se povećavala potražnja, prebacili smo se na strojeve da bismo ubrzali proces. Proizvode koje ne radimo u velikim količinama, još radimo ručno. Što se tradicije i ove vrste proizvodnje tiče, u ovom smo dijelu zemlje jedini, a u cijeloj Hrvatskoj samo je nas nekoliko lončara - naglasio je.
Lončarstvo je obiteljski posao već generacijama, točnije njih četiri: - Već je moj pradjed lončario i vozio glinene lonce na kolima u Podravinu te mijenjao svoje proizvode za hranu. Koliko bi žita stalo u zdjelu, toliko bi dobio. I djed mi se samostalno bavio lončarstvom, ali na tom je stalo jer je moj otac, zapravo, bio zet u obitelji i bavio se samo obradom gline za vanjsku tvrtku. Dok se on bavio samo završavanjem proizvoda, ja sam se zainteresirao i naučio vrtjeti glinu na kolu. Lončarstvo se najčešće prenosilo s koljena na koljeno, otac bi radio, na primjer, tegle, a novi bi lončar radio podloške. Kako mi je djed već bio umro, a moj otac nije znao raditi sve faze proizvoda, hodao sam k jednom starom lončaru kako bih vidio kako se što radi. Sam obrt Keramika Mecena tako postoji od 2000. godine, ali nismo radili kao danas. Kako je tada bilo još lončara u okolici koji nisu imali peći, oni su nam radili osnove, a ja sam dovršavao proizvode. Počeo sam samostalno raditi na kolu 2007. godine i od iduće godine radili smo suvenire u velikim količinama. Tek sam se tada zaista naučio poslu - ispričao nam je Kuća.
Proizvode obrta Keramika Mecena mogli ste primijetiti na brojnim sajmovima rukotvorina i festivalima diljem Hrvatske poput Špancirfesta, a čekaju ih još Bučijada u Ivanić-Gradu (5. i 6. listopada), Bela nedeja u Kastvu (od 5. od 7.listopada) i Marunada u Lovranu (12. listopada).
- Živimo od prodaje na sajmovima - objasnila nam je Matijina supruga Ivana. - Matija izrađuje posuđe uz pomoć još jednog radnika, ja oslikavam predmete koji služe za čuvanje hrane i ne idu u pećnicu, Matijin brat Mario radi na promociji i vodi nam društvene mreže, a njegov otac Ivan ide po sajmovima. Na sajmovima nam domaći kupuju proizvode u kojima će doista nešto i peći, a stranci kupuju oslikane predmete. Imamo proizvode na stranici Tika.hr koju vode naši prijatelji Tina i Mario Kapustić. Oni su nas i potaknuli da razmislimo o izradi kamena za pizzu - dodaje. Nazvan Tasty, njihov kamen za pizzu izrađen je od gline koja ima najbolja toplinska svojstva za pečenje pizze kao u krušnoj peći, a proizvod je zapravo namijenjen upotrebi u klasičnoj kućnoj pećnici. Osim ovog talijanskog klasika, na kamenu možete ispeći i kruh, ali i druga jela od tijesta, te je to prvi takav kamen proizveden u Hrvatskoj.
PET PRAVILA ZA KORIŠTENJE GLINENOG POSUĐA: U posudama od gline možete pripremati što god želite, ali je važno znati pravilno ih koristiti!
- Od same tradicije ne živimo, pa zato radimo i moderne projekte kao što je kamen za pizzu. Trebalo nam je šest mjeseci da dobijemo kombinaciju gline, pogodimo pravu debljinu i druge potrebne aspekte kamena. Kad smo pripremili kamen za pečenje, dali smo ga Tini i Mariju koji su neumorno pekli i pekli da vidimo koliko će dugo kamen izdržati jer nam nije u interesu da pukne nakon petog korištenja. Jako smo zadovoljni reakcijama kupaca i pizza kamen i peka zasad su naši najprodavaniji proizvodi preko interneta. Drugačiji glineni predmeti privlače ljude na internetu, nego na sajmovima koje posjećujemo - nadovezao se Matija Kuća.
- Kad sam počinjao, uvijek sam mislio da su mi kupci stariji ljudi koji znaju što je cimplet i u čemu se peku štrukle. Sada se to promijenilo i preko internetske stranice Tika.hr nudimo svoje proizvode mlađim generacijama. Tasty je povukao i nove kupce koji, nakon što kupe kamen za pizzu, požele isprobati i neke od naših drugih komada posuđa. Do kraja godine planiramo izbaciti i tajine lonac koji se koristi u marokanskoj kuhinji. Svake godine pokušavamo raditi nešto novo - istaknuo je Matija Kuća.
Orijentirani na kvalitetu, u obrtu Keramika Mecena isprobavaju nove proizvode sve dok nisu pot puno zadovoljni i sigurni u svoje posuđe.
- Ljudima je bitna funkcionalnost, a mi svoje posuđe radimo tako da bude kvalitetno i da traje. Možda to nije najpametnije jer jednom kad kupite neku posudu, trajat će, ako vam ne padne, godinama, ali to je naša filozofija. Stalno radimo, samo je pitanje što u određenom trenutku izrađujemo i uvijek nam je cilj ponuditi nešto bolje - s ponosnom je zaključio bračni par Kuća.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....