Kurkuma je odavno dokazala svoju ljekovitost, ali manje je poznato da organizam nije u stanju sasvim apsorbirati hranjive tvari kojima obiluje. Nutricionisti zato savjetuju da se miješa sa crnim paprom kako bi se njena vrijednost u potpunosti iskoristila.
Povijest kurkume
Vjeruje se kako je potekla iz Indije, prije 5000 godina, a dugo se koristi u kuhinji i u medicinske svrhe, kao i u tekstilnoj industriji za bojanje. Kurkuma je korijen biljke koja se naziva curcuma longa. Meso korijena je intenzivne narančaste boje koja postaje žuta kada se osuši. Radi se o začinu koji se nalazi u gotovo svakom indijskom jelu, ali chefovi upozoravaju kako ju je potrebno koristiti u ograničenim količinama.
Kurkuma je zapravo potomak Ayuverde, tradicionalnog indijskog lijeka. Poznata je po svojim zdravim svojstvima za koje je zaslužan kurkumin koji je također odgovoran i za jarku narančastu boju. Otkrio ju je Marco Polo na svom putovanju u Kinu 1280. godine, a tada je bila poznata kao šafran za siromašne.
Korištenje u kuhinji
U Indiji se kurkuma uvijek dodaje na samom početku kuhanja i sotira se s ostalim začinima kao što su češnjak i đumbir. To omogućava otpuštanje kurkumina, koji otapa masnoće. Još jedan popularan način korištenja kurkume je u izradi zlatnog mlijeka. Zlatno mlijeko se radi tako da se u mlijeku na laganoj vatri krčkaju kurkuma, med i par zrnaca crnog papra.
Iako ju tradicionalno možemo pronaći u indijskim curryjima, vjerovali ili ne, kurkuma se koristi i pri izradi sireva, kokica… Vole ju i u Iranu i Maroku. U Iranu se tradicionalno miješa s crnim paprom, cimetom i kardamomom kako bi se dobila mješavina začina poznata pod nazivom advieh. Marokanci ju miješaju sa šafranom i dodaju u juhu koja je poznata pod nazivom harira.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....