Jednom davno živio je Moro, sin crnog arapskog cara Otmanovića koji se smrtno zaljubio u zaručnicu "bijelog" kralja Osmana. Ne prežući ni od čega, Moro je oteo lijepu bulu (zaručnicu) i samim time izazvao kralja na dvoboj. Osman je s vojskom krenuo vratiti zaručnicu, a nakon dugih pregovora odlučili su kako će viteškim bojem odlučiti kome će pripasti bula. I tako je kroz sedam etapa moreške na samom kraju Moro ipak priznao poraz te predao kralju oružje i bulu, a taj trenutak povijest bilježi kao pobjedu Španjolaca, nad Maurima i simbolizira pobjedu ljubavi nad zlom. Teško je reći kako je i kada moreška došla na Korčulu, ali se pretpostavlja kako bilježi tradiciju od gotovo četiri stotine godina i kako je došla preko Dubrovnika, budući da su u to vrijeme postojale snažne veze između Dubrovačke Republike i Španjolske. Po Moru i viteškoj igri moreška, ime je dobio je vjerojatno najpoznatiji beach bar na otočiću Stupe kraj Korčule - Moro.
Vjerojatno na prste jedne ruke možemo nabrojati one koji još nisu vidjeli njihovu ljuljačku u moru "lajkanu" i "šeranu" nekoliko tisuća puta na društvenim mrežama.
- U svakome od nas čuči malo dijete i zato ovdje postoje elementi koji čovjeku daju priliku da se vrati u djetinjstvo. Zato je ovdje ova ljuljačka, drveni okvir gdje se ljudi često slikaju kako bi imali pravu fotografiju s prirodnim okruženjem, uživanje na popularnim paddle boardovima - otkrio nam je začetnik ideje Pero Lozica.
Smješten u pelješkom kanalu na pola puta između Korčule i Orebića, nekad robinzonski otok ove godine poprimio je pitomiji izgled. Uz otvaranje luksuznog kompleksa Port 9, te Lešić Dimitri, Moro Beach Stupe ustrajan je u misiji vraćanja Korčule u sam vrh turističke ponude na Jadranu.
Inače, Moro Beach Stupe, poseban je ne samo zbog kristalno čistog mora tirkizne boje već i zbog činjenice da je potpuno samoodrživ i ekološki prihvatljiv. Postavljanjem pedesetak solarnih panela za prikupljanje sunčeve energije proizvode oko 14 kilovata struje, a imaju i desalinizator pomoću kojeg more pretvaraju u pitku vodu, problem otpadnih voda riješili su ugradnjom jednog od najmodernijih pročišćivača u Europi. Što se tiče samog dolaska na Stupe, postoje redovite taxi boat linije s Korčule u iznosu od oko 250 kuna ili u vlastitom aranžmanu. Vez i kupanje na plaži je potpuno besplatno budući da su mišljenja kako otok i more pripadaju svim ljudima. Pri dolasku i odlasku dočekuje vas concierge koji pomaže pri iskrcaju i ukrcaju, a time se dodatno želi naglasiti na dobrodošlici koju Moro želi svakome tko dođe na otok.
Osuvremenjene Stupe na Korčulu su privukle mnoštvo nautičara i turista bolje platežne moći, pa je ove sezone došlo i do porasta “dobrih gostiju” u gradu za oko 10 posto, a očekuje se da će sljedeće godine taj rast biti veći i od 30 posto. Posebno je zanimljivo da je do te promjene došlo u samo šezdesetak dana ovogodišnje sezone
Osim ljuljačke koja je vjerojatno omiljeni detalj otoka, renovirali su i 110 godina staru barku, a za kreativne detalje zaslužna je umjetnica Ana Lozica čije radove možete kupiti i u maloj suvenirnici. Uređenjem dominiraju prirodni materijali poput drva i oblutaka te plavo bijela boja kojom se želi istaknuti mediteranski štih.
Osim spomenutog, pokušavaju finalizirati i koncept farm to tablea. Ideja im je proizvoditi sve što im treba baš na otoku.
- Pokušali smo zasaditi povrtnjak, ali još uvijek se borimo s problemom soli. Španjolska je uspješna u sličnim konceptima tako da ondje tražimo odgovore - otkrio nam je Igor Gudac, chef kuhinje Moro Beach Bara koji je javnosti otprije poznat po angažmanu u zagrebačkom Ducku te delicijama pripremljenim od svinjske glave.
Guadac ističe kako bi cijela ideja bila potpuno nemoguća bez tima koji broji gotovo petnaest ljudi,a svakako treba istaknuti sous chefa Matiju Kruhonju, Darka Vlašića, te pomoćne chefove Josipa Tržića i Filipa Cetinu. radni dan počinje u 8 sati, ukrcajem tima i namirnica na brod koji ih potom vozi do Stupa. Ondje započinju pripremu i obradu namirnica, a malo prije podneva ponekad znaju imati i zajednički gablec. "Kaos" započinje oko 13 sati kad se krenu puniti prvi stolovi pa sve do 23 kad je teško pronaći slobodno mjesto, dok "radni dan" zna potrajati i do 2 ujutro. Najviše se ovdje troše primjerci oborite ribe ozbiljne kilaže poput grdobine, brancina i sabljarke za čiju obradu je uglavnom zadužen matija Kruhonja.
Matija Kruhonja u procesu filetiranja
Salata od pečene cikle, smokava, kozjeg sira, amrelica i rikole
Priprema deserata
Baziraju na ribljim jelima kao što su riblji file od sabljarke s pireom od mrkve, tataki od sabljarke, sušena botarga s kremom od avokada, limete i crnog češnjaka ili recimo jakobove kapice s kozjim maslacem, foie gras, rajčicom i timijanom. Budući da dio tima ima zagrebačku adresu, a dio korčulansku; problem cjelogodišnjeg zapošljavanja riješit će tako što će korčulanski dio ekipe baviti maslinama, kuhanjem marmelada i džemova dok će zagrebačka ekipa voditi mali lokal u Zagreb o kojem će uskoro biti više riječi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....