Nije ajvar, nije baba ganoush, nije ni pinđur, a zapravo je sve! Tako bih opisala ovaj namaz koji je nastao sasvim slučajno, a onda ga tri dana nisam mogla prestati jesti. Nikad nisam radila ajvar i uvijek žicam druge za teglicu, a baš mi je ovih dana sve zamirisalo na jesen, vrući kruh i pečene paprike. Kako sam u smočnici imala nekoliko patlidžana koje je trebalo potrošiti, ideja da ih spojim upravo s rog paprikama nametnula se sama od sebe. Recept je zapravo apsolutna improvizacija koju jedva čekam ponoviti, a kako sam u jednom naletu inspiracije uz ovaj namaz poslužila i još toplu šalšu iz pećnice, sve mi se čini da bi u iduću staklenku mogla ubaciti i koju rajčicu.
Postupak pripreme zbilja nije kompliciran pa savjetujem da ne preskačete niti jedan korak. Tahini možete napraviti i sami uz malo sezama i dobar blender, pečeni češnjak bit će daleko bolja ideja od svježeg, a papričicu možete zamijeniti nekim drugim ljutkastim dodatkom. Ako pri ruci imate i miso pastu, svakako koju žličicu ubacite u namaz, okusi će biti još intenzivniji. Ipak, moram vas upozoriti, ne garantiram da ćete se uspjeti zaustaviti dok ne ispraznite cijelu teglicu.
Iako je ovaj namaz odličan i već sam za sebe, dala sam si truda pa sam uz njega pripremila i pogaču nalik focacciji, samo ovaj put s dodatkom integralnog brašna.
Trebat će vam:
3 crvene paprike
2 patlidžana
1 glavica češnjaka
1 žlica tahinija
1 ljuta papričica
1 žličica kumina
1 žličica dimljene crvene paprike
1 žlica limunova soka
sol i papar
Za pogaču:
150 g bijelog brašna
250 g integralnog brašna
15 g svježeg kvasca
260 ml tople vode
5 žlica maslinova ulja
1 žličica šećera
rajčice, začinsko bilje, krupna sol i drugi dodaci
Priprema:
Paprike i patlidžan operite, osušite, a zatim patlidžan prerežite na pola i posolite. Pustite da stoji 20 minuta pa ga obrišite papirnatim ručnikom. Rasporedite patlidžane i papriku na papir za pečenje. Glavici češnjaka odrežite vrh i malo je očistite od vanjskih opni, ali pazite da se ne raspadne, mora ostati u komadu. Pokapajte maslinovim uljem i malo posolite, zamotajte u foliju i stavite u istu posudu s povrćem. Pecite sve zajedno oko 40 minuta na 200 stupnjeva. Kada je gotovo, izvadite iz pećnice, papriku stavite u vrećicu ili posudu s poklopcem i pustite da stoji 10-ak minuta kako biste je lakše ogulili. Očistite je od koštica i nasjeckajte sitno. Patlidžan također usitnite i pomiješajte s paprikom. Češnjak protisnite iz opne, dodajte i tahini, kumin, sitno sjeckanu papričicu, limunov sok, sol i papar. Probajte i, po potrebi, dodajte još začina. Poslužite uz pogaču s integralnim brašnom koju ste napravili tako da ste najprije u mlaku vodu dodali kvasac, žličicu brašna i šećer, pustili da stoji oko 15 minuta, a zatim pomiješali s brašnom, maslinovim uljem i soli. Tijesto mijesite sve dok ne dobijete glatku kuglu. Po potrebi, dodajte još vode ili brašna. Pustite da se diže oko sat vremena, a zatim tijesto prebacite u posudu za pečenje i pustite da se diže još 40-ak minuta do sat vremena. Pogaču poprskajte maslinovim uljem, dodajte rajčice i začinsko bilje ili samo začine po želji, pospite krupnom soli i pecite na 230 stupnjeva oko 30 minuta. Poslužite uz namaz od patlidžana i crvene paprike.
P.S. Količina tijesta dovoljna je za manji keramički kalup (npr 30x22 cm), za veliku posudu za pečenje napravite duplu količinu tijesta.