Motar, ošmugalj i salikornija, tri su jestive samonikle biljke koje rastu na mediteranskim plažama, a zbog svoje gastronomske posebnosti smatraju se delicijama, pa se nerijetko pojavljuju i na tanjurima fine dining restorana.
Mogu se pripremati na bezbroj načina, a najviše ih volimo svježe na salatu, blanširane s tvrdo kuhanim jajima, a koriste se i kao dodatak na pizzama, u rižotima i tjesteninama. Često služe i kao začin za riblje ili povrtne juhe, namaze ili paštete, a može ih se marinirati i mjesecima čuvati u teglicama.
Nažalost ove ukusne biljke gotovo da se nigdje ne mogu kupiti svježe, ali ih u proljeće možemo brati sami jer su tada mlade i najukusnije za konzumiranje, a kada malo ostare postanu drvenaste i nisu više ukusne. Sve tri biljke karakteristične su po vrlo aromatičnim mesnatim listovima, a rastu u niskim zelenim grmovima na području visokog saliniteta.
ŠTO JE OŠMUGALJ?
Ošmugalj najčešće raste na morem nanesenom pijesku ili slanom močvarnom tlu, a poznat je i pod nazivom fratrova brada. Osobito je cijenjen u Italiji, pa ga ljudi ondje sade u svojim vrtovima i zalijevaju ga morskom vodom. Kada je mlad, okus mu je vrlo aromatičan, hrskav je i slan, ali čim ostari i malo odrveni postaje nejestiv i zato ga je najbolje brati u travnju.
UPOZNAJTE MORSKU ŠPAROGU
Salikorniju ćete najčešće pronaći u pijesku morskog plićaka u zoni velike plime i oseke, a poznat je i pod nazivom morska šparoga. No, s kopnenom šparogom, osim izgledom, nema mnogo sličnosti. Za razliku od šparoge puno je hrskavija, prilično slana, a opet aromatična i nevjerojatno osvježavajuća. Najbolje ju je brati u rano proljeće, pa do sredine svibnja.
Želite li uživati u punom okusu morske šparoge, te osjetiti njezinu hrskavost i aromatičnost predlažemo da je napravite na salatu s tvrdo kuhanim jajima. Nakon što ste je nabrali, operite je od pijeska pod mlazom hladne vode, iskoristite njezine najmekše dijelove i blanširajte ih. Dodajte narezana tvrdo kuhana jaja, vinski ocat, maslinovo ulje i papar. Ako ne volite previše posoljenu hranu predlažemo da u ovoj kombinaciji izostavite sol ili tek lagano posolite jaja.
SVE POPULARNIJI MOTAR
Grmovi motara rastu u pukotinama stijena, grebenima i liticama do kojih dopire morska voda. Voli sunce i vrućinu i vrlo je raširen po našoj obali i otocima. Zanimljivo je da podnosi i minuse, pa osim na Mediteranu raste i na obalama Sjevernoga mora i prilično je popularan u Engleskoj. Naziva se još i morski komorač, matar i obalni petrovac, a bere se tijekom svibnja i lipnja. Listovi motara su također slani i vrlo aromatični, a najčešće se kisele i spremaju u teglice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....