Posljednjih dana puno se govori o cijeni piletine koja je poskupjela. Pritom, mnogi zaboravljaju kako umjesto kupnje točno određenog komada mesa mogu posegnuti za cijelim piletom i od njega napraviti ne jedno, nego nekoliko brzih i ukusnih jela koja će nas, izuzmemo li trošak pripreme i priloga, zapravo za osnovnu namirnicu koštati 3,32 eura po kilogramu.
Naime, kako je Vlada još na jesen donijela odluku o novim fiksnim cijenama određenih prehrambenih proizvoda, tako je i cijelo pile, koje je uvršteno u te namirnice, s dotadašnjih 4,64 eura, sniženo za dodatnih 28 posto, odnosno na 3,32 eura za kilogram. To istovremeno znači kako je višestruko isplativije kupiti cijelo pile, umjesto kupovati točno određeni komad piletine. Dovoljan je, naime, samo jedan pogled na cijene u mesnicama na tržnicama da se u to uvjerite i sami. Primjerice, cijena pilećeg filea, odnosno otkoštenih prsa, na placu na zagrebačkoj Trešnjevci, penje se na čak 9,50 eura, nešto jeftinije stajat će nas otkošteni pileći batak i zabatak čija je cijena od 7 do 7,30 eura, cijena pilećih iznutrica - jetra, srca i želuca - je od 3,30 do 4 eura, dok ćemo najjeftinije proći ako kupujemo samo pileće kosti ili nogice kojima je cijena 0,70 do 1,10 eura.
Nažalost, ako izuzmemo pojedinačna sniženja, ni u trgovinama cijena nije ništa manja. Dapače, za pojedine komade mesa morat ćemo izdvojiti i više novca nego na tržnici. Uzmimo za primjer batak i zabatak, njihova je cijena od 3,97 do 5 eura po kilogramu na tržnici, dok se u trgovini cijena penje i na 5,17 eura. Ni cijena pilećeg rasjeka u trgovinama nije najpristupačnija - cijena mu je 4,18 eura za pakiranje od 900 g, a pritom nećemo dobiti cijelo pile, a bome ni jedan komad bijelog mesa od pilećih prsa, nego 2x zabatak, 2x krilca, 2x batak i 2 komada pilećih leđa. Pileća jetrica, u pakiranju od pola kilograma, stoje 2,25 eura, za što na tržnici, ako dodamo još euro, možemo dobiti cijelu kilu.
Ipak, ako ste navikli pile ispeći u pećnici i poslužiti uz pečeni krumpir ili mlince i sad ste u nedoumici kako iskoristiti pileće iznutrice ili leđa, vrat i nogice... donosimo ideje koje bi vam mogle uštedjeti pokoji euro i otvoriti neke nove gastronomske užitke.
ŠTO SVE MOŽEMO SKUHATI OD JEDNOG PILETA?
*mjere za recepte se odnose na količine koje dobijemo od jednog pileta (2 krilca, 2 batka, 2 zabatka, 1 pileća prsa, 1 srce, 1 jetrica, 1 želudac, 1 vrat, 1 leđa, 2 nogice, kosti od otkoštavanja)
Pileća juha
pileće nogice
kosti od batka i zabatka
pileći vrat i leđa
pileći želudac
1 glavica crvenog luka
povrće za juhu
svježi list celera i peršina
povrtni ili pileći temeljac
sol i papar
Luk očistiti i prepoloviti te staviti u lonac na malo ulja ili na ringu na plinskom štednjaku da se zacrni. U lonac potom na luk dodati meso i brzo prepržiti sa svih strana. Kad se meso zarumeni, podliti temeljcem. Povrće za juhu - celer, korijen peršina, mrkvu i korabu - očistiti i narezati, pa dodati u lonac. Podliti s vodom da meso i povrće budu prekriveni. Posoliti i popapriti, dodati sitno nasjeckani list svježeg celera i peršina, te kuhati cca. 60 minuta na srednje jakoj vatri.
Noklice za juhu od pilećih iznutrica
pileća jetrica
pileće srce
1 mala glavica luka
3 žlice ulja
6 ravnih žlica griza (kukuruzne krupice)
1 jaje
sol i papar
Luk očistiti, skroz sitno nasjeckati i pirjati na laganoj vatri dok ne postane staklen. Jetricu i srce narezati na komadiće, posoliti i popapriti, pa pirjati na luku cca. 8 minuta. Pustiti da se ohladi. U posudi dobro izraditi jaja pa im dodati ulje, sol i papar, pirjane jetrica i srce, a potom i griz (istom žlicom kao i ulje). Sve dobro izmiješati i ostaviti minutu, dvije prije nego što se zakuhaju u juhu. Noklice oblikovati pomoću dvije žličice. Dodati ih jednu po jednu u juhu koja ne smije kipjeti. Kuhati u poluotklopljenoj posudi cca. 5 minuta.
Pileći paprikaš
pileća krilca
pileći bataci
mali pileći file
maslinovo ulje
2 glavice luka srebrenca
3-4 mrkve
3 žlice dimljene mljevene crvene paprike
1 žlica koncentrirane rajčice
lovorov list
2 krumpira za kuhanje
pileći temeljac
sol i papar
Meso po želji narezati na manje komade, posoliti i popapriti. U posudi zagrijati maslinovo ulje i meso popržiti sa svih strana. Kada dobije boju, maknuti s vatre i izvaditi iz posude.
Luk očistiti i sitno nasjeckati pa ga dodati u vruću posudu i vratiti je na vatru. Mrkvu očistiti i narezati na male kockice pa ga dodati na luk. Kratko pirjati na maslinovom ulju. Kad omekša, dodati meso i podliti pilećim temeljcem. Kad zavrije dodati rajčicu, papriku, lovorov list i nastaviti kuhati. Za to vrijeme očistiti krumpir i narezati na jednako velike kockice kao i mrkvu. Dodati mesu i preostalom povrću. Kuhati poklopljeno na srednje jakoj vatri uz povremeno miješanje (ili još bolje, protresti posudu). Nakon 20-ak minuta kuhanja vilicom provjeriti jesu li meso i krumpir kuhani. Po želji, meso možete izvaditi, a povrće i krumpir usitniti štapnim mikserom kako biste dobili kremastiju teksturu i bogati saft uz tjesteninu ili knedle od kruha.
Pohana piletina
1/2 pilećih prsa
glatko brašno
1 jaje
1 dl mlijeka
krušne mrvice
sezam
suncokretovo ulje
kajenski papar
sol i papar
Pripremiti sve za pohanje mesa - u jednu posudu staviti brašno, u drugoj dobro izmiješati jaje, mlijeko i začine, a u trećoj krušne mrvice sa sezamom. U dubljoj tavi zagrijati ulje na srednje jakoj vatri. Meso izrezati na jednako debele komade, nježno istući, posoliti i popapriti pa valjati redom u brašno, jaja, pa mrvice i peći sa svake strane oko 3 minute ili dok ne dobije zlatnu boju. Kad je pečeno izvaditi na papirnati ručnik da upije višak masnoće. Meso servirati uz rizi-bizi, ili pire krumpir i umak od gljiva.
Pileći wok
1/2 pilećih prsa
100 g slanine
maslinovo ulje
1 luk
1 mrkva
1 poriluk
1 crvena paprika
1 tikvica
1 šaka shiitake gljiva
2, 3 cm korijena đumbira
2 režnja češnjaka
soja sos
čili
sol i papar
Pileća prsa narezati na trakice i začiniti solju, paprom, čilijem, soja sosom, naribanim češnjakom i đumbirom te tri, četiri poštene žlice maslinovog ulja. Tako marinirano ostaviti po strani dok pripremimo povrće. Luk i poriluk prepoloviti i narezati po dužini, mrkvu, papriku i tikvicu narezati na trakice, a shiitake gljive prepoloviti ili narezati na četvrtine. U wok dodati maslinovo ulje pa u njega, kad je vruć, dodati meso i sitno narezanu slaninu. Brzo okretati da se jednako jako ispeče i karamelizira. Meso izvaditi iz woka u posudu, a u wok redom dodavati i pirjati - luk, mrkvu, gljive, papriku, poriluk i tikvicu. Kad povrće omekša, dodati mu meso i sve zajedno po želji dodatno začiniti soja sosom, čilijem ili curryjem. Pileći wok servirati uz kuhanu rižu, kineske ili staklene rezance.
Piletina na žaru
otkošteni batak i zabatak
maslinovo ulje
1 žlica cvjetnog ili bagremovog meda
sok 1 limuna
1 žličica majčine dušice
1 žličica sušenog ružmarina
2 režnja češnjaka
1 žličica dimljene crvene paprike
čili
dimljena sol
Piletinu otkostiti i po želji s nje ukloniti kožu. Napraviti marinadu od maslinovog ulja, meda, limunovog soka, pa u nju dodajte začine - majčinu dušicu, ružmarin, protisnuti češnjak, crvenu papriku, čili i sol. Ostaviti da stoji barem pola sata. Zagrijati grill tavu "na suho", neposredno prije pečenja mesa dodati maslinovo ulje i staviti peći meso prvo sa strane kože dok ne dobije lijepu hrskavu koricu. Okrenuti i peći meso i s donje strane. Meso servirati uz sezonsku salatu, pečeni krumpir ili batat.
Čips od pileće kože
pileća koža
1 žlica mlijeka
sol
kajenski papar
Pileću kožu odstraniti s mesa, narezati na trakice, začiniti i peći u dubokoj masnoći dok ne dobije zlatnu boju. Na kraju pečenja dodati par kapi mlijeka. Ugasiti vatru, izvaditi na papirnati ubrus da upije višak masnoće, a potom servirati uz umak po želji - tartar, curry-ketchup, aurora i sl.