Utemeljila se radna grupa na projektu Valentinovo. Umjesto teorije - praksa: primjerom pokazati vrhunsko ugostiteljsko uprizorenje Valentinova. Gastronomad Zoran Šimunić definirao je polazišta iz kojih su se razvile sve izvedenice i cjelovit koncept.
Projekt zahtijeva točno razrađenu dramaturgiju događanja, scenografiju, osvjetljenje, glazbenu kulisu, elemente u koje se ugrađuje posluživanje sljedova jela i pratećih vina. Koji je optimalan broj gostiju, što će jamčiti poseban ugođaj? Ciljani broj bio je 100, a dvorana Leksikografskog zavoda konačni je odabir prostora. Odlično okružje za ljubavne teme filmske glazbe u živoj izvedbi tenora HNK Tvrtka Stipića i njegovih prijatelja u bendu Tango Appassionato.
Dogovoriti vrhunski tematski jelovnik dio je koncepta koji Šimu najviše privlači. Njegov partner Robert Ripli i kuhari Pantelija Pekić te Nenad Kralj uz Ognjena Vukelića dali su se na posao. Kulinarsko polazište bili su novi aranžmani za evergrine kuhinje Draška Romca u koju su ugrađene nove teme za Valentinovo.
Kulinarska je priča složena u šest poglavlja, od zapleta u prvim zalogajima, do kulminacije u finalu sireva i slastica. Dizajn jela na svakom tanjuru, takozvani plating, majstorska je igra koja se mora događati pred gostima, uživo, zaključili su. Arome i boje sastojaka svakog jela na tanjurima poprimaju konačne oblike s ciljem izmamljivanja uzdaha. Ne radi se o uobičajenom nizanju sljedova, nego o pričanju ljubavnih priča jezikom gastronomije. Vinski slijed posebna je priča ovog koncepta pa je za konzultanta odabran Boris Ivančić.
Bilo koja pojedinost koja se ne odradi kako treba urušit će cijelu konstrukciji, jednoglasni su u ekspertnom timu Valentinovo. Ipak, sve se mora osmisliti u okvirima prihvatljive cijene. Ne smijemo prijeći granicu od 400 kuna po osobi, zaključili su. Turizam i ugostiteljstvo danas su u Zagrebu u vrlo poticajnoj vezi. Kako bi se reklo poslovnim jezikom: stvorena je platforma koja raste i priziva k sebi ambiciozne poduzetnike i vizionare. Natjecateljska dinamika čini svoje. Od dobre ideje i startupa brzo se stvara nova scena. Ako želite svojoj ljubavi priuštiti Valentinovo za pamćenje, dođite u Zagreb. To je marketinški slogan za koji se ove godine postavljaju novi standardi.
Salata od naranče s čili marmeladom
Za salatu:
2 naranče (neprskane) 50 g dimljenog kravljeg ili kozjeg sira 10 g čili jelly marmeladom ili chutney od rajčice 1 mladi luk žlica ekstra djevičanskog maslinova ulja pušlek vlasca limunov sok sol, papar |
Naranče ogulite nožem tako da ne ostane bijeli dio kore. Narežite na ploške debljine 0,5 cm. Ploške položite na pladanj, stavite čili jelly (veličine zrna graška), stavite šniticu sira te mali komadić mladog luka. Vlasac narežite na sitno i s visine ga pospite po narančama, polijte s malo limunova soka, potom posolite i popaprite te polijte s maslinovim uljem. Ostavite na hladnom 20 minuta i prije posluživanja stavite na žlicu. Poslužite s pjenušcem ili rashlađenim rose vinom.
Marmelada od čilija:
250 ml jabučnog octa 150 g svježih feferona 150 g paprike - očistite od koštica i bijele kore iznutra 350 g šećera sok 1 limuna 1 žlica soli 2 listića želatine |
Sve sastojke (osim želatine) stavite u posudu i usitnite štapnim mikserom. Mješavinu stavite u lonac te lagano kuhajte dok se ne ugusti - cca 30 minuta. Želatinu namočite u hladnoj vodi i ostavite 10 minuta da omekša. Zatim je dobro ocijedite i umiješajte u vruću marmeladu koju ste maknuli s vatre. Pustite da se ohladi i izrežite na kockice prema potrebi. Savjet: Ovu marmeladu možete i sačuvati u steriliziranim staklenkama do 6 mjeseci.
Štrudlica od oraha, višanja i jabuka
1 deblja kora za štrudl 2 jabuke 40 g oraha - poparite u mlijeku, ogulite koricu i na sitnije narežite 40 g višanja 40 g oraha 40 g šećera korica 1/2 limuna |
Ogulite i naribajte jabuke te ih pomiješajte sa šećerom. Orahe poparite u mlijeku i narežite. Višnje očistite od koštica i narežite na polovice. Sve zajedno pomiješajte i dodajte naribanu koricu limuna. Maslac otopite i namažite koru od tijesta. Na sredinu rasporedite smjesu i zarolajte. Gornji dio štrudla premažite ostatkom maslaca i stavite peći na 180 stupnjeva 40-50 minuta. Pustite da se prohladi, narežite i poslužite uz kremu od čokolade i sladoled od vanilije.
Krema od čokolade i crnog pinota:
100 g maslaca 100 g čokolade 75% 58 g šećera u prahu 60 ml crnog pinota sol, papar |
Maslac, čokoladu i šećer topite iznad pare. Miješajte pjenjačom dok ne dobijete tekuću smjesu. Dodajte sol i malo papra. Maknite preljev s vatre i podlijte ugrijanim crnim vinom dok se ne poveže. Vino grijte oko 5 minuta da ispare neželjene kiseline i dok se ne naglasi aroma tamnog voća.
Sladoled od vanilije:
250 ml mlijeka 250 ml vrhnja za šlag 2 žumanjka 60 g šećera u prahu 1/2 štapiće vanilije |
Zagrijati mlijeko i šlag do vrenja. U ovalnoj posudi pjenasto umutite žumanjak i šećer sa sjemenkama vanilije (potrebno je prethodno razrezati vanilin štapić po pola i s tupom stranom noža izvaditi sjemenke). Nakon toga uliti vruće mlijeko i šlag i sve dobro umutiti. Vrećicu za zamrzavanje od 5 litara do pola napuniti ledom. U manju vrećicu za zamrzavanje od 2 litre uliti bazu za sladoled, istisnuti zrak i dobro zavezati. Manju vrećicu ubaciti u veliku u kojoj je led, potom čvrsto zavezati i nju te energično tresti 5 do 10 minuta dok se ne formira sladoled.
Sorbet od limuna
2 kuglice sladoleda od limuna 1 šalica leda 0,03 dl vodke 1,5 dl pjenušca |
Sve sastojke staviti u blender te blendati do jednolične smjese. Sorbet uliti u čašu za šampanjac i dekorirati ploškom limuna i listićem mente. Poslužiti hladno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....