Zovu ga još divlji luk, šumski luk, berlauh ili sremuš, a okusa je luka i češnjaka. Nije drag samo medvjedima, brojni sakupljači divljeg bilja s prvim zrakama sunca i početkom najljepšeg godišnjeg doba kreću u lov na ove zelene vlati. Među njima je i poznati čakovečki kuhar, Marko Palfi, koji zbog nastale situacije uzrokovane koronavirusom svoje dane provodi u samoizolaciji sa svojom obitelji.
- Svaki dan kuham za svoju obitelj, pogotovo s obzirom na novonastalu situaciju. Kako smo sad svi kod kuće, redovito šetamo po šumi i beremo samoniklo bilje koje je dostupno svima. Šume su pune medvjeđeg luka pa je to odličan način za šetnju na svježem zraku, a kopar niče posvuda po vrtovima pa možda uspijete doći do ovih namirnica i bez odlaska na tržnicu – govori nam Palfi.
Osim medvjeđeg luka, na „divljoj tržnici” po livadama i šumarcima se mogu pronaći i maslačak, kopriva i vlasac, a od njih možete raditi neodoljive umake, sokove, salate, čajeve i rakije.
Medvjeđi luk je prilično intenzivan pa se osjeti ako se jede u većim količinama. Možete ga dodati u salate, u razne namaze, osobito one na bazi sira, u pesta i kao takav paše i uz tjesteninu i u rižotima, a od njega se može skuhati i juha. Upravo nam je recept za nju otkrio Marko, a prije nego se upustite u pripremu, evo par savjeta koje je dobro znati:
SAVJETI CHEFA MARKA PALFIJA:
1. Kad kuhate juhe, složence i slično, uvijek je najbolje kušati te začinjavati pomalo do samog kraja kuhanja. Na taj način ste najprecizniji.
2. U ovoj juhi krumpir koristimo jer je zgušnjivač pa ne moramo dodavati brašno, a i daje finu, svilenkastu teksturu juhi.
3. Mene uvijek fascinira koliko namirnice koje rastu u isto vrijeme sjajno zajedno funkcioniraju u jelima. Zato koristim kopar u juhi od medvjeđeg luka.
4. Kad sjeckate kopar, režite samo lišće, bez stabljika, one su gorke.
5. Ako u juhu želite dodati izvornu žestinu medvjeđeg luka, dodajte šaku svježeg dok ju blendate. Na taj način dobivate i vibrantniju zelenu boju.
6. Krutonima nakon prženja na maslacu možete dodati malo naribanog parmezana, da dobiju „karakter”.
7. Umjesto bučinog ulja možete koristiti i maslinovo, ali ja sam lokal patriota!
RECEPT: Juha od medvjeđeg luka (za 6 osoba)
Trebat će vam:
2 srednja žuta luka
4 režnja češnjaka
150 g maslaca
grančica ružmarina
sol i papar
300 g medvjeđeg luka
vezica kopra
200 g kruha
30 g parmezana
100 g milerama
bučino ulje
Priprema:
KORAK 1.
Maslac otopite na srednjoj vatri.
KORAK 2.
Krumpir ogulite, narežite ga na veće kocke. Luk narežite na četvrtine, a češnjak očistite od ljuske. Sve dodajte otopljenom maslacu. Ubacite i ružmarin te sol i papar.
KORAK 3.
Sotirajte na laganoj vatri dvadesetak minuta da se krumpir karamelizira u maslacu.
KORAK 4.
Sve zalijte sa dvije litre vode pa ponovno posolite i popaprite. Pojačajte vatru, pustite da juha proključa, zatim vatru smanjite i kuhajte uz lagano vrenje još petnaestak minuta dok se krumpir ne počne potpuno raspadati.
KORAK 5.
Pojačajte vatru, dozvolite da voda jako proključa pa dodajte oprani medvjeđi luk. Poklopite i kuhajte osam šest do osam minuta.
KORAK 6.
Juha je spremna za blender. Možete koristiti i štapni mikser. Miksajte sve sastojke dok ne dobijete juhu svilenkaste konzistencije. Kad je juha gotova, sitno nasjeckajte vezicu kopra i dodajte ga u juhu. Kruh narežite na kockice, prepržite na maslacu pet minuta. Juhu servirajte s parmezan krutonima, malo bučina ulja, žlicom milerama i nasjeckanim koprom.
KAKO SKLADIŠTITI VIŠAK SAMONIKLOG BILJA?
Višak samoniklog bilja možete zamrznuti u maslinovom ulju u posudicama za led. Jednostavno biljke narežite na sitne komadiće, pomiješajte s maslinovim uljem i sve zamrznite. Biljke će upiti maslinovo ulje zamrzavanjem, a i kockice zamrznutog maslinovog ulja su vrlo praktične pri kuhanju: samo ih ubacite u jelo!
Sve o kampanji #OSTAJEMDOMA doznaj na jutarnji.hr/ostajemdoma
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....