Za početnike, navodimo dvije vrste biskvita. Bazni, koji se sastoji od jaja, šećera i brašna, te drugi, malo “gumastiji i pjenastiji”, s dodacima poput ulja, maslaca, mlijeka ili pak jogurta. Dobro će doći i razni dodaci za popravljanje okusa, poput vanilin šećera, limunove korice i cimeta. Bazni biskviti uglavnom služe kao podloga za lagane kreme. Oni su tanji, pjenasti, mekani i vrlo nježni. Oni su zapravo svojevrsni držač da se ostali sastojci ne raspadnu. Kod biskvita s dodacima je sasvim druga priča. On je malo čvršći, podatniji, može se reći i žilaviji, što je idealno za torte i kolače koji se dodatno obogaćuju voćem, kremama na bazi sira ili čokolade te kremama s dodatkom želatine.
Takve kreme su čvrste i teže, što zahtijeva čvršću podlogu kako prilikom serviranja ne bi došlo do okretanja kolača na tanjuru što baš i nije poželjno. Mnogi će pomisliti da nije potrebna neka filozofija za pripremu biskvita, malo je tu sastojaka, ubace se u posudu za miješanje, rasporedi po plehu za pečenje i tu je priči kraj. No, ta teorija baš ne drži vodu. Najprije: točno se pridržavajte uputa o količini sastojaka. Tu nema improvizacije, omjeri se moraju poštivati jer u protivnom rezultat neće biti zadovoljavajući. Jaja moraju biti sobne temperature. Obavezno se odvaja bjelanjak od žutanjka. Proces počinje miješanjem električnom miješalicom bjelanjka u čvrsti snijeg u koji dodajte malo soli. Snijeg ne mora biti jako čvrst jer će ga poslije biti teško sjediniti s ostalim sastojcima. Gotov snijeg ostavite sa strane.
U drugu posudu stavite žutanjke i šećer. Miješajte dok smjesa od jarko žute ne postane blijedo žuta i dok joj se volumen ne udvostruči. Kad je brašno u pitanju, obavezno ga prije stavljanja u smjesu stavite u sito i prosijte (riješili ste se grudica). Na kraju ručno umiješajte snijeg. Dobit ćete pjenastu smjesu koju izlijte u prethodno namašćenu posudu za pečenje te pecite oko 20 minuta na 180 °C. Tijekom pečenja ne otvarajte vrata pećnice kako biskvit ne bi splsnuo. Biskvitne smjese u koje se dodaje mlijeko, ulje, rastopljeni maslac ili čak jogurt puno su elastičnije i pogodnije za kolače s gomilom voća ili za teške kreme sa želatinom. Ohlađeni biskvit možete obogatiti svježim voćem, ukusnom kremom i šlagom.
RECEPT ZA OSNOVNI BISKVIT
3 jaja
6 žlica šećera
9 žlica brašna
Pravilo je kod ovog recepta: 1 jaje, 2 žlice šećera, 3 žlice brašna. Kako povećavate količinu jaja tako povećavajte i ostale sastojke. Ako vam se čini da je smjesa gusta, dopušteno je dodati žlicu do dvije mlake vode. Peći 15 - 18 minuta na 180 °C.
RECEPT ZA SOČNI BISKVIT
3 jaja
150 g šećera
1 vanilin šećer
100 ml suncokretova ulja
150 ml mlijeka
250 g glatkog brašna
1 prašak za pecivo
prstohvat cimeta
prstohvat soli
korica jednog limuna
Odvojite bjelanjak od žutanjka. Najprije napravite snijeg. Posebno izmiješajte žutanjke i obje vrste šećera. Zatim dodajte ulje, mlijeko i limunovu koricu. Ručno umiješajte prosijano brašno, prašak za pecivo i cimet. Na samom kraju lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka. Pecite 20 minuta na 180 °C.