Nalazimo se na imanju Frantoio del Poggiolo, svojevrstan je to muzej koji priča priču o stoljetnoj tradiciji, i to kroz svaki zalogaj, svaku fotografiju, svaki komad namještaja koji krasi hodnike zdanja obitelji Monini. Iako na prvu stvoren samo za uživanje u prekrasnom pogledu kroz povijest i idilične maslinike koji ga okružuju, Frantoio del Poggiolo je i centar u kojemu se obavlja važan dio maslinarskog posla. Baš tu nalazimo se sa Zefferinom Moninijem, koji sa sestrom Marie Flore čini treću generaciju obitelji Monini.
"Ponosno nosim ime svog djeda, čija je ideja od samog početka bila povezana s time da naše ulje bude dostupno i izvan regije Umbrija. Maslinovo ulje u to vrijeme bilo je rezervirano za privilegiranu elitu, ali djed je imao viziju kako da predstavi ulje na novim mjestima, gdje ono da tada nije bilo dostupno", govori nam Zefferino prisjećajući se skromnih početaka, ali i ljubavi i strasti prema maslinovom ulju koja do danas ne jenjava.
Prolazimo kroz nasadu od čak 9000 stabala maslina, a koje se u dolini Spoleto prostiru na tri brežuljka. Ondje se između ostalog proizvodi ekstra djevičansko maslinovo ulje D. O. P. Umbria, samo jedno u nizu brojnih proizvoda koji su nastali predanim radom ove talijanske obitelji. Baš svako od ulja, bez iznimke, ovdje kuša i naš sugovornik, da bi bio siguran u kvalitetu ulja koje nosi obiteljsko ime.
"Zanatski je to posao, bez obzira na to proizvodi li se na malo ili na veliko. Nakon berbe maslina, ranom zorom one odlaze u mlin, koji se nalazi na imanju, a gdje ih naši zaposlenici prerađuju posebnim postupkom, ovisno o vrsti masline i o stupnju njihove zrelosti", objašnjava nam.
Sama vizija nije se promijenila ni nakon tri generacije.
"Naš pogled na budućnost i želja da budemo još bolji ostali su isti. Mi zaista radimo za kvalitetu. Iako je lakše proizvoditi manje količine i održati istu razinu kvalitete, prihvaćamo izazov koji nosi masovna proizvodnja. Jasno stojim iza toga da jedna litra ulja Monini koju pronađete u New Yorku, Parizu, Budimpešti... mora biti istog standarda kao i litra maslinovog ulja koje pronađete u Italiji", naglašava Zefferino.
Danas je Monini prisutan u više od 60 država svijeta, od Švicarske, Austrije i Francuske pa sve do SAD-a i Australije, te svakim danom postaje sve traženiji proizvod. Ipak, poseban značaj za njih ima naša regija.
"Hrvatska je i sama veliki proizvođač ekstra djevičanskog maslinovog ulja te nam je sposobnost tamošnjih kupaca da prepoznaju kvalitetu ulja doista pomogla u nastojanju da prezentiramo naše proizvode i povećamo prodaju", govori Monini, čija su maslinova ulja osvojila čak dvije zlatne medalje na 7. Festivalu maslina u Zagrebu koje organizira Zagrebački maslinarski institut. Maslinova ulja Monini su tada prvi put sudjelovala na ovom festivalu s dva proizvoda koji su osvojili zlatne medalje: Granfruttato, višesortno ekstra djevičansko maslinovo ulje koje se može naći i na hrvatskim policama, te Monocultivar Frantoio, monosortno ekstra djevičansko maslinovo ulje. A važno je reći da je te godine na festival bilo prijavljeno ukupno 213 uzoraka maslinovog ulja iz mnogobrojnih uljara, pretežito iz Hrvatske.
Obitelj Monini naglašava da svaki njihov proizvod ima svoje posebnosti i značajke, a na Granfruttato su posebno ponosni. "Radi se o stopostotnom talijanskom ekstra djevičanskom maslinovom ulju koje se radi tako što beremo masline u posljednji trenutak, tik prije optimalne zrelosti. Iako od njih dođe manja količina ulja, bogato je antioksidansima i polifenolima, što proizvodu daje specifičnu aromu i miris", govori nam naš sugovornik, čija su ulja iz linije Monocultivar na brojnim međunarodnim natjecanjima osvajala brojne laskave nagrade.
"Monocultivar Coratina nije samo jedno od najboljih ulja na svijetu nego je pravo remek-djelo u svijetu maslinovih ulja", naglašava. "Posebno nas čini ponosnima činjenica da je Monocultivar Coratina jedno od tri najbolja ekološki proizvedena ulja na svijetu", ističe ponosno Zefferino.
Ipak, želja za izvrsnošću uvijek nosi svoje izazove, a nas je zanimalo koji je izazov bio, a možda je i danas najveći za obitelj Monini.
"Jedan od najtežih izazova s kojima smo se suočili u posljednjih deset godina svakako su klimatske promjene", otkriva Zefferino. "Utjecaj vremenskih prilika na naše proizvode ne može se zanemariti jer klimatske promjene izravno mijenjaju kvalitetu i količinu plodova. U idealnim uvjetima, sve bi bilo linearno i predvidljivo, no agrikultura je daleko od toga."
"Neravnoteža u prirodi, poput dugotrajnih sušnih razdoblja ili naglih i obilnih kiša u vrlo kratkom razdoblju, može uništiti urod, smanjiti njegovu kvalitetu ili otežati njegovu obradu. Takvi uvjeti zahtijevaju stalnu prilagodbu i dodatne napore, da bismo očuvali izvrsnost naših proizvoda.
No unatoč svim tim izazovima, mi ne posustajemo. Upravo je naša predanost autentičnosti, kvaliteti i strasti prema onome što radimo ono što nas pokreće da svaki put iznova pronađemo načine za prevladavanje ovih prepreka. Vjerujemo da održavanjem visokih standarda i njegovanjem prirodnih resursa ne samo čuvamo tradiciju nego i postavljamo temelje za bolju budućnost u poljoprivredi", dodaje Zefferino.
Razloga za zadovoljstvo u obitelji Monini, unatoč izazovima, doista ne nedostaje. Osim što njihovo ime svakim danom sve više odjekuje na globalnoj sceni, oni ostaju vjerni svojim korijenima i tradiciji. Monini je danas jedan od rijetkih proizvođača maslinovog ulja u Italiji koji je još uvijek u vlasništvu obitelji, što je rijetkost u suvremenom poslovnom svijetu. Ova posebnost ne donosi samo autentičnost njihovim proizvodima nego i duboko ukorijenjen osjećaj odgovornosti i predanosti.
Četvrta generacija obitelji već je snažno uključena u poslovanje, čuvajući i dalje naslijeđe koje traje više od jednog stoljeća. Djeca Giuseppe, Maria Sole i Maria Eugenia preuzela su različite uloge unutar tvrtke, svatko prema svojim interesima i sposobnostima. Njihov doprinos ne svodi se samo na održavanje tradicije nego i na unaprjeđenje poslovanja kroz suvremene ideje, inovacije i stručno znanje.
Zahvaljujući predanosti svake generacije, Monini ne samo da čuva stoljetnu strast prema maslinovom ulju nego je i prilagođava potrebama modernog tržišta, stvarajući ravnotežu između tradicije i inovacije. Time osiguravaju da maslinovo ulje Monini ne ostane samo simbol kvalitete nego i svjedočanstvo obiteljske ljubavi prema ovom drevnom zanatu. Ovaj spoj povijesti, strasti i modernog pristupa razlog je da obitelj Monini s pravom može u budućnost gledati s optimizmom.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Monini
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....