Koliko nas se samo sjeća ručkova i večera kod baka s ukusnom palentom i jogurtom, ili možda slatkom palentom. Nekada je ona bila tipično jelo siromašnih, ali danas ju služe i u najboljim svjetskim restoranima. Mi vam donosimo 10 zanimljivih činjenica koje svaki ''palentoljubac'' treba znati!
ČINJENICA 1.
Prije otkrića kukuruza, a kamoli pira, ječma, prosa i raži, palenta se pripremala od heljde. U nekim dijelovima Italije se još uvijek tako radi te se takva palenta naziva ''taragna''.
ČINJENICA 2.
U francuskoj pokrajini Gaskonji, palenta se priprema s mlijekom i rumom. Nakon toga se raširi na ravnoj površini, izreže na diskove, isprži te pospe šećerom.
ČINJENICA 3.
Na Antilima, palentu nazivaju funchi (ili cou-cou). Jede se s mesnim gulašima, ribom (s prženom ribom predstavlja nacionalno jelo Barbadosa) i povrćem te se ponekad jede umjesto kruha i riže.
ČINJENICA 4.
Domaća palenta je bezglutenska. Budući da kukuruz ne sadrži gluten, savršen je za one koji se drže bezglutenske dijete.
ČINJENICA 5.
U Mađarskoj se palenta često jede sa džemom, ali takvu kombinaciju služi i chef Claudio Vicina u svom restorani koji je vlasnik Michelinove zvjezdice.
ČINJENICA 6.
Palenta može biti i bijela što je tipično za sjever Italije te kod nas za Istru, a radi se od bijelog kukuruza.
ČINJENICA 7.
Mieliepap je naziv za južnoafrički palentu. Radi se od bijelog ili žutog kukuruza, a služi se s mesnim umacima, roštiljem, juhom od luka ili rajčice. Također, nije neuobičajena za doručak, s hladnim ili toplim mlijekom, šećerom i maslacem.
ČINJENICA 8.
Osojaniza je tipičan naziv za obogaćenu palentu u sjeveroistočnoj Italiji. Priprema se s maslacem, dimljenim ricotta sirom i sirom Parmigiano Reggiano Stravecchio.
ČINJENICA 9.
Žganci i palenta nisu ista stvar. Žganci se pripremaju od krupnijeg kukuruznog zrna nego klasična palenta i nisu tako ''glatki''.
ČINJENICA 10.
Zrna kukuruza su pronađena i u egipatskim grobnicama u Tebi, a postavlja se pitanje je li u tom slučaju točna činjenica da je kukuruz iz Amerike počeo izvoziti Christopher Columbus tek 1525. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....