Ljutkasta čili pasta omiljeni je dodatak humusima, koftama i jelima poput libanonske fattoush salate pa, u slučaju da volite uživati u takvim i sličnim jelima, vrlo vjerojatno ste harissa pastu do sada već isprobali. Ime dolazi od arapskog "harasa", što u prijevozu znači "razlomiti na komadiće".
Harissa je zapravo čili pasta napravljena od tek nekoliko jednostavnih sastojaka kao što su sušeni crveni čili, češnjak, citrusi, maslinovo ulje i začini poput kumina, kima i korijandra. Vjeruje se kako se prvi puta pojavljuje u Tunisu, a danas je izrazito popularna u libanonskoj kuhinji.
Dodaje se jednostavnim jelima kao što su jaja i različiti umaci, rezancima, marinadama i drugim mesnim, ribljim i vegetarijanskim jelima. Dodati je tako možete guacamole umaku od avokada, poslužiti uz hrskave pohane tikvice ili patlidžane, pečeni odrezak ili piletinu ili ubaciti žličicu u juhe i gulaše, a svakako isprobajte i pečeni kupus s harissom po receptu Nataše Rajčević (burbon i borovnice) koji je nedavno podijelila s nama.
Sadrži jake arome čilija i češnjaka pa nije za one koji se češće okreću nježnim okusima, a ako je radite kod kuće, jačinu ljutine možete regulirati po samo svom ukusu. Koristite li kupovnu harissu, uvijek je prije dodavanja u jelo isprobajte. Također, u specijaliziranim prodavaonicama harissu možete pronaći i u prahu.
KAKO NAPRAVITI HARISSU KOD KUĆE?
U pitanju je zasigurno jedan od jednostavnijih umaka pa će vam tako za pripremu trebati tek klasični štapni mikser ili blender. U posudu ubacite sušeni čili, pečenu papriku, začine, češnjak, citruse i ulje, kratko pulsirajte i spremite u staklenke.
Jednom kada ste je napravili, harissu možete iskoristiti i za pripremu svinjskog karea s harissom i salatom od komorača po receptu chefa Tvrtka Šakote.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....