Kremšnita ili kako je neki nazivaju krempita, poznata je kremasta slastica koja svoje porijeklo vuče iz Austro-ugarskog carstva. Neki zapisi upućuju i na francuske korijene budući da je u poljskoj ovaj desert poznat pod nazivom napoleonka. Tome u prilog ide i izvedenica kremšnite koju je pravio francuski majstor Marie-Antoine Carême. Slijedom toga, mnogi smatraju da je kremšnita nastala od francuskog deserta mille-feuillea koji se sastoji od tri sloja lisnatog tijesta i dva sloja bogate podatne kreme dok kremšnita ima dva sloja tijesta između kojih je debeli sloj kreme.
Najpoznatiji način služenja je kremšnita posipana šećerom u prahu, ali može biti prelivena i glazurom. Kremšnita, u Poljskoj zvane i kremówka, je bio omiljeni desert pape Ivana Pavla II. U Hrvatskoj je najpoznatija samoborska kremšnita. Vjeruje se kako je osmišljena još 20-ih godina prošlog stoljeća, nakon povratka Đure Lukačića iz Zagreba. Đuro je u zagrebačkim slastičarnicama izučavao zanat, kombinirao recepture majstora od kojih je učio i tako dobio poslasticu koja je proslavila Samobor. Tako se Đuro Lukačić smatra ocem prave samoborske kremšnite. Kremšnite su se počele raditi u slastičarnici Marka Lukačića, Đurina brata, smještenoj na samoborskom trgu.
Recept za samoborske kremšnite s domaćim lisnatim tijestom (isprobali)
Za prvu smjesu:
- 10 žumanjaka
- 30 dag brašna
- 30 dag šećera
- 2 vanilin šećera
- 2 dcl mlijeka
Za drugu smjesu:
- 12 dcl mlijeka
- 12 dcl vode
- 2 vanilin šećera
Za treću smjesu:
- 10 bjelanjaka
- 20 dkg šećera u prahu
Priprema:
- Lisnato tijesto razvaljajte u dvije tanke kore dimenzija 40x20 centimetara. Ispecite ih na donjoj strani lima za pečenje, oko 25 minuta na 180 stupnjeva Celzijevih. Kad su obje kore pečene, stavite ih sa strane.
- Za prvu smjesu, električnim mikserom izmiksajte žumanjke, šećer i vanilin šećer dok ne postanu svijetli. Dodajte brašno i mlijeko.
- Za drugu smjesu, pomiješajte sve sastojke te ih zakuhajte.
- Kad su mlijeko i voda gotovo zakuhali, dodajte nekoliko velikih žlica u smjesu sa žumanjcima kako biste ih temperirali.
- Zatim sve dodajte u ostatak mlijeka i vode te kuhajte na laganoj vatri oko deset minuta. Maknite s vatre.
- Za treću smjesu, električnim mikserom umiješajte bjelanjke i šećer u prahu dok ne postanu čvrsti. Dodajte ih u drugu smjesu dok je još topla pa sve dobro izmiješajte, ručno.
- Stavite prvu koru u protvan pa ju prelijte još toplom smjesom. Na smjesu stavite i drugu koru.
- Stavite kremšnite na hlađenje prvo na sobnu temperaturu oko sat vremena te zatim u hladnjak preko noći. Kad su ohlađene, pospite ih šećerom u prahu i izrežite na velike kvadrate.
Jednostavan recept za kremšnite s kupovnim lisnatim tijestom
- 1l mlijeka
- 6 jaja
- 250 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 150 g brašna
- 1 pakiranje lisnatog tijesta
Priprema:
- Odmrznite lisnato tijesto, razvaljajte ga na debljinu do 3 mm, izbodite vilicom i pecite na 200°C dok ne poprimi zlaćanu boju, kojih 20-ak minuta ovisno o jačini pećnice
- Odvojite žumanjke od bjelanjaka
- Žumanjke, 150 g šećera i vanilin šećer izradite u glatku smjesu
- Dodajte žumanjcima i šećeru, 100 ml mlijeka i brašna uz konstantno miješanje kako biste izbjegli grudice.
- 900 ml mlijeka zakuhajte do vrenja, a zatim smanjite jačinu vatre. Pričekajte da se malo smanji temperatura mlijeka, a zatim brzo miješajući postepeno dodavajte smjesu sa žumanjcima. Miješajte na laganoj vatri dok ne dobijete gustu i podatnu kremu. Trebat će vam oko 5 minuta pa je maknite s vatre
- Izradite čvrsti snijeg od bjelanjaka i 100 g šećera pa umiješajte u prethodno dobivenu kremu. Sve vratite na laganu vatru i termički obradite uz miješanje još dvije-tri minute.
- Pečeno lisnato tijesto možete izrezati na dva ili tri pravokutnika između kojih ćete staviti kremu. Sve slažite u protvanu za pečenje kako biste zadržali oblik kremšnitama. Prije posluživanja je potrebno nekoliko sati tako pripremljen desert držati u hladnjaku. Posipajte šećerom u prahu prije posluživanja.