Kao i mnogi, tako i mi ponekad volimo zaviriti u svoje bilježnice s omiljenim receptima i upustiti se u pripremu kolača na kojima smo odrasli. Ovog vikenda odlučili smo se probuditi uspomene s poviticom, štrukolom, masnicom, savijačom, gužvarom, diganom ili orahnjačom, orehnjačom, makovnjačom, rogačnjačom..., naziv će se mijenjati i ovisiti u kojem kraju Hrvatske ste odrasli. Ukratko, kolačem od dizanog tijesta s filom od maka, rogača, oraha ili lješnjaka koji je, kad smo bili djeca, redovito bio zamjena za čokoladu, bombone i druge slatkiše, a koji se u našoj tradiciji pekao za blagdan Svih svetih, a potom i za božićne te uskrsne blagdane.
Kišni vikend tako je postao ljepši, a miris koji se širio kućom dok su se povitice pekle, nostalgično nas je vratio u djetinjstvo. A evo kako tu atmosferu možete postići i u svom domu te razveseliti svoje najdraže, ali i sebe...
Za tijesto će vam trebati:
600 g pšeničnog brašna, glatko
300 ml mlakog mlijeka
100 g šećera
100 g otopljenog maslaca
1 kvasac (ili 2 vrećice suhog)
3 žutanjka
2 žlice ruma
korica 1 limuna (nešpricanog)
prstohvat soli
½ čepa octa (da kvasac brže proradi)
Za filu od rogača:
300 g rogača
4 dcl mlijeka
100 g šećera
1 vanilin šećer
4 žlice ruma
korica 1 limuna (nešpricanog)
2 domaće ribane jabuke
Mlijeko, rogač i šećer zakuhajte pa mu dodajte začine i naribanu jabuku i dobro promiješajte.
Za filu od oraha:
400 g mljevenih oraha (može i pola oraha, pola lješnjaka)
2 dcl mlijeka
100 g šećera
korica 1 limuna (nešpricanog)
3 žlice ruma
Orahe i šećer pomiješajte, a mlijeko zakipite. Kipuće mlijeko prelijte preko oraha i šećera pa dodajte ostale začine i dobro promiješajte.
Za filu od maka:
300 g mljevenog maka
4 dcl mlijeka
100 g šećera
3 žlice ruma
korica 1 limuna (nešpricanog)
cimet i klinčić
Mlijeko, mak i šećer zakuhajte do kremoznosti, dodajte preostale začine i dobro promiješajte.
Priprema:
Brašno prosijte u većoj posudi. Kad ga prosijete, u sredini mu napravite udubljenje pa u njega uspite mlako mlijeko, izmrvite prstima svježi kvasac i dodajte šećer (po želji i ocat). Pokrijte s malo brašna, poklopite posudu i ostavite na toplom dok se ne počnu stvarati mjehurići, odnosno dok kvasac ne počne djelovati.
Za to vrijeme, pjenjačom ili mikserom izradite žumanjke sa šećerom, rumom, limunovom koricom i malo soli.
Uz rubove naraslog kvasca rasporedite izrađenu smjesu od žumanjaka i kuhačom ili mikserom izradite tijesto dok se ne počne odvajati od posude i ne počnu stvarati mjehurići u tijestu. Sada oblikujte kuglu od tijesta, lagano je pobrašnite sa svih strana, poklopite i pustite da se ponovno diže. Tijesto se treba udvostručiti!
Kad se tijesto diglo, prebacite ga na radnu površinu, ponovno ga premijesite, podijelite u dvije ili tri kugle, ovisno o tome koliko debele savijače želite i razvaljajte u pravokutnike cca. 1 - 1,5 cm debljine.
U međuvremenu pripremljeni nadjev sad mažite na tijesto i zarolajte u štrucu pa slažite jednu do druge u prethodno namašćeni lim za pečenje. Prije pečenja ostavite na sobnoj temperaturi da se diže još oko pola sata.
Pećnicu zagrijte na 170 - 180 stupnjeva, ovisno o debljini tijesta i pećnici, i pecite 35 do 40 minuta.
Po želji, pečene gibanice premažite rastopljenim maslacem i šećerom u prahu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....