I sami ste vjerojatno čuli kako u narodnoj medicini postoje različite primjene maslačka jer je pun vitamina i minerala te glasi za ljekovitu biljku. Ovo samoniklo bilje je, naime, od iznimne koristi za naš organizam, ali pod uvjetom da je ubrano daleko od ceste i drugih izvora zagađenja. Stoga u različitim pripravcima možemo koristiti njegov cvijet, stabljiku, listove, ali i korijen. Recimo i kako su ga Talijani već u 17. stoljeću koristili kao povrće.
Listove maslačka obično beremo od ožujka do svibnja, prije nego što biljka počne cvasti. Pritom izbjegavamo biljke koje rastu na suncu jer su pregorke te beremo one koje rastu u sjeni. Od mladih listova radimo salatu, a one starije kuhamo. Najljekovitiji dio maslačka, korijen, vadimo ili u rano proljeće ili u jesen, tvrde cvjetne pupoljke kiselimo u octu te ih koristimo kao začin umjesto kapara ili maslina, a od cvjetova možemo raditi maslačkov sirup (u kombinaciji s vodom, šećerom i limunom). Pčelari dobro znaju da je maslačak i dobra medonosna biljka jer često dugo cvate. No, nije med jedino što se od maslačka može napraviti - od njega su dobri i čajevi, tinkture, sok, sirup, vino i rakija.
Na stranu sad njegove ljekovite primjene jer maslačak je i itekako dobra namirnica koja je, moramo priznati, zapostavljena u našoj kuhinji. Donosimo vam stoga tri jednostavna i brza recepta s maslačkom, koja će vam pokazati njegovu svestranost i otkriti neke nove okuse.
Bistra juha od maslačka
(za 2 osobe)
Sastojci:
- 100 g lišća maslačka
- 50 g cvjetova i pupoljaka maslačka
- 1 luk
- 2 režnja češnjaka
- 2 - 3 šalice vode
- 1 žlica maslinova ulja
- 1 žličica soli
- 2 kuhana jaja
Priprema:
Listove maslačka operite, posušite i narežite. Cvjetove i pupove maslačka operite i posušite. Kratko ih prokuhajte u vodi. Kad zakipi, procijedite i vodu bacite. Na maslinovu ulju pirjajte luk, dodajte pred kraj (da ne izgori) sitno nasjeckani češnjak, a zatim i maslačak (2 - 3 cvijeta ostavite za dekoraciju). Podlijte vodom i ostavite kuhati, a ako želite, možete i usitniti štapnim mikserom. Pustite da prokuha te zatim začinite solju i paprom. Kad su jaja tvrdo kuhana, očistite ih i prepolovite. Juhu servirajte u duboke tanjure ili zdjelice, pa ukrasite cvijetom maslačka i polovicama jaja.
Rižoto od maslačka i ljutike
(za 2 osobe)
Sastojci:
- 100 g listova maslačka
- 150 g riže
- 3 - 4 ljutike
- 2 - 3 režnja češnjaka
- 2 žlice maslaca
- 1 žlica maslinova ulja
- 2 dl povrtnog temeljca (ili vode)
- sol i papar
Priprema:
U zagrijanu posudu na jakoj vatri stavite maslinovo ulje i popržite sitno narezanu ljutiku. Kad uvene, dodajte joj sitno nasjeckani češnjak i rižu. Kratko sve popržite neprestano miješajući, pa podlijte temeljcem, posolite i popaprite. Smanjite vatru i poklopite posudu da se riža skuha do pola. Listove maslačka dobro operite, posušite i narežite. Dodajte ih dopola kuhanoj riži i prema potrebi još podlijte temeljcem te začinite. Kad se tekućina reducira, a riža je gotovo kuhana, umiješajte u nju maslac i servirajte u duboke tanjure. Prema želji, možete naribati tvrdi sir.
Salata s maslačkom i špekom
(za 2 osobe)
- 200 g listova maslačka
- 100 g špeka ili pancete
- 2 jaja
- 2 žlice maslinova ulja
- 2 žlice limunova soka
- 1 žličica senfa
- 1 žličica meda
- sol i papar
Priprema:
Listove maslačka prvo operite i dobro posušite. Napravite dresing za salatu od maslinova ulja, limunova soka, žličice senfa i meda, soli i papra. Dobro izmiješajte sastojke, a prema potrebi i želji dodajte i usitnjeni češnjak ili čili. U dubokoj posudi zagrijte vodu i poširajte jaja. Ako tome niste vješti, jaja možete i skuhati na željenu tvrdoću. Špek ili pancetu narežite na trakice i kratko popržite na tavici da postane hrskava. U dubokoj zdjeli pomiješajte listove maslačka s dresingom, a zatim na tanjur servirajte maslačak, na njega jaje i prženi špek ili pancetu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....