Petkom se u našim krajevima tradicionalno jedu riba i plodovi moa, a kako je došlo vrijeme visokih cijena, ovog petka biramo nešto jeftiniju ribu. Iako joj je cijena s nekadašnjih 30 kuna porasla na 7 eura (za najveće primjerke), još uvijek je daleko jeftinija od druge ribe, bilo plave ili bijele. Njezin slatkasti okus i brza priprema idealni su za dane kad bismo jeli brzo i dobro, a pored toga, plus je i što savršeno pristaje uz prilog koji obožavamo.
Ideju za ovo jelo otkrila nam je svojevremeno Diana Marović iz Eko Škoja na Korčuli otkrivši i nekoliko trikova. Otkada smo od nje doznali kako ublažiti okus raštike - ona koja ima jak okus najprije mora se natopiti u vodi - biramo je ispred blitve, krumpir ili grah salate, ali i drugih priloga.
Trebat će vam:
- 200 g raštike
- 2,5% soli za vodu
- 300 g krumpira
- 4 režnja češnjaka
- 500 g trlja
- 50 g oštrog brašna
- 250 ml maslinova ulja
- 1 žličica sode bikarbone
- sol i papar
Priprema:
Operite listove raštike te odvojite mekani dio od stabljike. Listove zamotajte i narežite na tanke trakice (kao duhan) te stavite u vodu u koju ste dodali 2,5% soli. Neka se namače oko 2 sata. Procijedite i ostavite sa strane.
U veliki lonac ulijte veću količinu vode, posolite, i stavite cijeli oguljeni krumpir. Kada voda provrije, dodajte sodu bikarbonu i stavite raštiku. Kuhajte otklopljeno dok krumpir ne omekša. Procijedite i dodajte nasjeckani češnjak. Podlijte s malo ulja i sve usitnite.
Trlje očistite i posušite kuhinjskim ručnikom. Očišćene trlje stavite u vrećicu ili dublju posudu, pospite brašnom i sve dobro protresite kako bi se brašno primilo na ribu.
U tavicu stavite prst ulja i zagrijte te pecite trlje na srednje jakoj vatri. Ocijedite na ubrusu.
Na veći tanjur prvo stavite zelje, a preko njega frigane trlje. Poslužite uz malo šporke šalše.
Što je zelje na tabak?
Pripremiti na tabak, odnosno na trakice. Raštika se poslužuju s krumpirima i maslinovim uljem, a osnovni okus ovog puta oplemenili smo divljim moračem (koromačem). Diana Marović objasnila nam je da se polje gdje je raštika izravno na suncu ne navodnjava, pa raštika ima iznimno jak okus te se prvo mora namočiti u slanoj vodi kako bi se odgorčila i smanjila jačina. Nekada se, naime, raštika potapala u morskoj vodi, dok se danas soli krupnom soli i ostavili da odstoji dva sata.