Nedavno smo na tržnici naišli na svježi šipak i na trenutak entuzijastično pomislili kako bismo se ove godine baš mogli upustiti u pripremu domaćeg džema. Dok smo stajali kod klupe prepune sitnih crvenih plodova i promišljali, sjetili smo se razgovora koji smo nedavno vodili sa slastičarkom Petrom Jelenić, koja već samu pripremu šipka za džem pamti kao poseban ritual iz djetinjstva.
"Drijenak i šipak posebno su zahtjevni za čišćenje. Moji roditelji to znaju raditi satima, a sjećam se i bake koja je svaki plod posebno čistila jednim malim žiletom", rekla nam je kada smo je nedavno posjetili u njezinu domu i kada nam je za aktualni broj magazina Dobra hrana pripremala slatke i slane zalogaje od šumskim plodova.
Petra nam je tada rekla da su takvi džemovi nešto što posebno cijeni, zato što zna koliko je truda utrošeno kako bi se dobila samo jedna teglica, pa su joj upravo zato i najbolji kada se posluže baš takvi kakvi jesu, samostalno, uz kruh i maslac ili kao dio nekog jednostavnijeg deserta. Recept za jedan takav podijelila je s nama i, moramo priznati, upravo zbog jednostavnosti, a punih okusa, različitih tekstura i njezine priče, još ćemo ga dugo pamtiti.
No, prije nego što s vama podijelimo Petrin recept za hrskavo divlje lišće u tempuri s džemom od šipka, u nastavku ostavljamo i poveznicu na recept za džem od šipka. Namijenjen je svima dovoljno strpljivima i predanima, a s nama ga je svojevremeno podijelio mali proizvođač džema od šipka iz Slavonskog Broda, Darko Pešutić.
Darko je tada s nama podijelio i nekoliko dobrih savjeta za pripremu pa, u slučaju da se planirate upustiti u takav projekt, mogli bi vam itekako dobro doći.
RECEPT I SAVJETI ZA DOBAR DŽEM OD ŠIPKA
A gotov džem, osim na žlicu, potom poslužite uz samoniklo bilje kao što je to učinila i Petra Jelenić. Sve što će vam trebati je jedna šetnja livadom ili šumom i nekoliko jednostavnih sastojaka. I svakako napominjemo, prije nego se upustite u branje samoniklog bilja, dobro se informirajte i budite sigurni u ono što berete i, na kraju krajeva, konzumirate.
TEMPURA OD SAMONIKLOG BILJA
Trebat će vam:
100 g glatkog brašna
100 g škrobnog brašna
1⁄2 žličice praška za pecivo
ledena voda
1 lagano umućeni bjelanjak
drobljeni led
malo soli
čep votke
ulje za prženje
miješano samoniklo bilje: dugolisni trputac, lišće jagode, lišće kupine, sedmolist
Priprema:
Očistite, operite ako je potrebno i dobro osušite. Na stražnju stranu listova pospite malo brašna da se smjesa bolje primi. U manjem lončiću počnite zagrijavati ulje za prženje. Ulje mora biti na 170 - 180 °C. U manjoj zdjeli pomiješajte brašno sa škrobom, dodajte prašak za pecivo i sol. Tempura se tradicionalno miješa štapićima kako bi se izbjeglo razvijanje glutena. Ako ostane koja grudica brašna, nema veze. Dodajte bjelanjak, votku i nekoliko kockica leda. Brzo zamiješajte smjesu dodajući ledenu vodu po potrebi. Umačite list po list i pržite kratko, 15 - 20 sekundi. Vadite prženo lišće na papirnati ručnik da upije višak ulja. Poslužite posuto s malo šećera u prahu i cimeta uz pekmez od šipka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....