S hladnijim danima, stiglo nam je i vrijeme raštike. Iako je ovo dobro znana namirnica u većini domaćinstava u Primorju i Dalmaciji, sada je se može naći na većini tržnica pa u njoj mogu uživati i kontinentalci. Ova zelenolisna biljka, koju još nazivaju i rašćika, raštan i lisnati kelj, jedna je od najstarijih povrtlarskih kultura koja je dostupna cijele godine. Raštika se lako uzgaja i izvrsno podnosi sve vremenske uvjete, no najukusnija je ipak zimi, jer je mekša i slađa. Naći ćete je u svim nijansama zelene, ali može biti i crvena, ljubičasta pa i crna. Slatko-gorkastog je okusa kao i ostalo povrće iz porodice zelja, a najbolja je kuhana na pari ili u vodi, onako na lešo kao blitva. Bitno je da se kuha u što više vode, jer se tako rješavamo dijela njezine gorčine. Ipak, ne pretjerujte, jer ako je prekuhate, kao i sve kupusnjače postaje gorča, razvija neugodan miris te gubi hranjiva svojstva.
Kuhana sadrži samo 49 kalorija po obroku, pa se može jesti do mile volje bez bojazni za liniju. Bogata je vitaminima, osobito vitaminom A kojeg sadrži četiri puta više od brokule, šest puta više od graška i 40 puta više od celera. A upravo taj vitamin čini nas vitalnima, dinamičnima i optimističnima.
Sadrži sve vitamine iz B skupine, a i velike količine vitamina C. Puno je zdravih razloga zbog kojih vrijedi barem jednom tjedno doći doma s "buketom" raštike i pripremiti je na lešo samu, s krumpirom ili rižom i servirati kao prilog uz ribu, perad, kotlete, kobasice, ili je skuhati sa suhim mesom, krumpirima i rajčicom, načiniti japrak, odnosno sarmice u listovima raštike…
Načini priprave raštike ostali su uglavnom tradicionalni. Uz janjetinu lešo, sad zimi i uz ovčetinu, a odlično će zamijeniti i kiselo zelje u raznim varijantama japraka i arambašića.
Stoga, ako još niste, dajte joj priliku, pogotovo jer bi vam se jedan od ovih prijedloga mogao itekako svidjeti!
Raštika na lešo poslužena uz ribu više je nego jednostavna za pripremu. Odstranite joj donje tvrđe dijelove, te je kuhajte dok ne omekša na pari ili u kipućoj vodi. Ocijedite je, posolite i prelijte maslinovim uljem. Možete je začiniti s malo češnjaka i kombinirati je s nekim drugim povrćem.
RECEPT ZA RAŠTIKU S TRLJAMA POTRAŽITE OVDJE
Tražite li vegetarijansko jelo s raštikom, nećete pogriješiti ako se odlučite za talijanski klasik - palentu s dvije, tri ili četiri vrste sira. I dok će se nekima svidjeti obični kravlji, možda dimljeni sir, druge će, željne punijeg okusa, više privući meki sirevi s plemenitom plijesni. Usput rečeno, ako je nekoliko sireva u igri, zgodno je jedan naribati i dodati ga jelu tek na kraju kada mu se dodaje i blanširana raštika.
Drugi zanimljivi prijedlog jest tanko narezati blanširanu raštiku, a tikvice naribati te ih dodati smjesi za polpete - jaja, brašno, malo ulja, soli i papra, pa oblikujte polpete i prepržite na ulju.
Malo drugačiji recept s ovom kupusnjačom jesu špagetoni s raštikom i inćunima u kojem bi vam se mogla svidjeti ljutina čilija, kao i note kapljica bijelog vina u sastojcima.
RECEPT ZA ŠPAGETINE POTRAŽITE OVDJE
Ribollita je tradicionalna toskanska sirotinjska juha koja se probila i u luksuzne restorane zahvaljujući kuharskim zvijezdama koje obožavaju kuhinju ove regije, počevši od Jamieja Olivera. Izvorno, ovo se jelo radilo od starog kruha i sezonskog povrća.
RECEPT ZA RIBOLLITU POTRAŽITE OVDJE
Naravno da i u našoj tradicionalnoj kuhinji postoji recept za jelo na žlicu koji jednako vrijedi. Riječ je o maneštri s raštikom i krumpirom u kojoj slanina i porcija dobrog maslinovog ulja igraju ključnu ulogu.
RECEPT ZA ZELENU MANEŠTRU POTRAŽITE OVDJE
Kultno jelo od raštike je i japrak ili, kako ih volimo nazivati, ljetne sarme s raštikom. Kako se to jelo tradicionalno spravlja u hercegovačkom kraju, tajne pripreme otkrila nam je Ljiljana Čuljak, majka slastičarke Ivane Čuljak u videu.