Ručak koji radimo za vikend obično je bogatiji i izdašniji pa nam je palo na pamet da bismo mogli pripremiti juneće šnicele u toću po receptu iz gostionice Planjak koja ima tradiciju preko 80 godina, a nalazi se na Korčuli. Radi se o vrlo jednostavnom jelu uz koje je najbolje poslužiti pire krumpir.
U Planjaku je počinjalo i završavalo sve. Kad se hodilo u škoje, pogotovo prin nego su se ukazali kafići, prvo se hodilo na kafu i dogovor u Planjak di se čapava zalet, a onda u niku uru partenca, barkon put škoje. Kad se vraćalo iz škoja, opet ista pisma obavezno se ‘svratilo‘ u Planjak i ostajalo uz jiće i piće do kasnih noćnih uri. To je bi redoviti litnjonedjeljni raspored, bila to obična nedija, praznik, oli bog mu da pokoj, Dan ribara na Badiji. Čini mi se sad ćut gromoglasno pivanje iz Planjaka i kad bi se stvorila takva atmosfera ni bilo ni lako poć doma. Meni pogotovo, uvik san hodila tamo di je šušur. A doma su slidili muzuni, fote i pjuske, pogoto onda za nas mladje. Di si bila, kako te ni sram, vidi kako vonjaš, opet si fumala, što nisi došla s braćom itd. Pjesmarica uvik ista. Planjak je bi, recimo, jedan narodni tinel - dnevni boravak - Vanja Vilović, Korčulanka o gostionici Planjak
Meso
U mesnici tražite mesara da vam nareže odreske od junećeg buta koji su idealni za ovakav tip jela poput pirjanih odrezaka jer je mekano i mišićavo. Odresci ne bi trebali biti previše tanki jer ćete ih prije termičke obrade istući da dodatno omekšaju, uvaljati u oštro brašno pa lagano zapeći s obje strane.
Pire
Smatra se da je najbolji recept na svijetu za pire krumpir onaj francuskog kuhara Joëla Robuchona koji je stajao iza dvadesetak restorana na tri kontinenata s ukupno 30 Michelinovih zvjezdica. Priču o životu ovog velikog chefa pročitajte ovdje. Da bi pire krumpir ispao savršeno, hladnu vodu u kojoj se kuha krumpir najprije posolite, a zatim dodajte još soli kada je pire gotov. Također, koristite ručni alat umjesto blendera ili multipraktika. Pri dodavanju maslaca možda će vam se u početku učiniti kao da radite nešto pogrešno i maslac se u potpunosti ne povezuje s krumpirom, no kada dodate i umiješate cijelu količinu, spojit će se u kremastu smjesu kojoj je onda dovoljno još samo dodati mlijeko.
Trebat će vam:
500 g junećih odrezaka od buta
1 žlica masti
2 mrkve
2-3 kapule
3 režnja češnjaka
1 žlica konšerve (koncentrata od rajčice)
4-5 suhih šljiva
1 svežanj peršina
100 ml crnog suhog vina
80 g oštrog brašna
1 list lovora
sol, papar
za finiš malo maslinova ulja
Šnicele istucite da omekšaju i uklonite žilice. Potom uvaljajte u brašno, višak brašna otresite. U međuvremenu zagrijte mast te zapecite šnicele s obje strane i izvadite na ubrus da se odmore. Na toj masnoći pirjajte kapulu izrezanu na sitno i naribanu mrkvu. Kada sve zažuti i omekša, dodajte češnjak. Pojačajte vatru i zapecite “konšervu”. Potom dodajte crno vino dok ne zavrije. Vratite meso, dodajte šljive, preostale začine i kuhajte na lagano dok meso ne omekša - cca 90 minuta. Poslužite s pire krumpirom.