KOJI DOBAR RUČAK

Štrukle u juhi, ali na totalno drugačiji način! Jednom kada ih isprobate ovako pripremljene, stalno ćete im se vraćati

Osim u klasičnu juhu s crvenom paprikom, kakva se inače radi za kuhane štrukle, ovog puta ih ubacite u kremastu bučinu ili juhu od gljiva, evo kako i zašto

Još prije nekoliko godina naš poznati kuhar Branko Ognjenović otkrio nam je trik kako juhu od gljiva učiniti još zanimljivijom, bogatijom i, na kraju krajeva, ukusnijom. Naime, tada je s nama podijelio recept za svoju juhu od vrganja u kojoj je na kraju skuhao štrukle, što do tada sami još nismo isprobali, ali smo se u kombinaciju odmah zaljubili.

Prošlo je od tada, dakle, nekoliko godina, a onda smo prošle jeseni na Instagram profilu Anje Maršić, poznatije kao Hungry Anja, naišli na recept u kojem spaja gustu, kremastu juhu od buče sa štruklima. Odmah smo znali da cijela stvar funkcionira više nego dobro i recept spremili kako bismo ga, idući puta kada nam u ruke dođu lijepi primjerci buče, mogli isprobati. Ovih dana to se napokon i dogodilo i, moramo vam reći, jelo i dalje funkcionira fantastično i jedan je od naših novih jesenskih favorita.

Branko Ognjenović svojevremeno je s nama podijelio recept i za domaće štrukle, no u slučaju da juhe od gljiva ili buče u ovoj varijanti želite isprobati odmah, a niste baš spretni s vučenim tijestom, poslužiti mogu i kupovne. Naša preporuka je da se zaputite u manje trgovine koje drže proizvode malih domaćih proizvođača, kao što su Mrkvica i Veronika Delikatese, gdje ćete pronaći smrznute štrukle. U slučaju da vam ni to nije opcija, uvijek možete koristiti i one iz supermarketa.

Sve što, dakle, trebate jest skuhati klasičnu krem juhu po želji pa u nju pred kraj kuhanja ubaciti štruklu, dvije ili tri, ovisno koliko porcija kuhate, i pustiti da se skuha u juhi. Ako jelo radite za više ljudi, koristite širi lonac kako bi štrukle imale dovoljno mjesta i nemojte ih previše miješati kako nadjev kod kuhanja ne bi iscurio u juhu.

image
Marko Miscevic/Cropix

Pripremljena na ovaj način, s dodatkom štrukla, svaka krem juha bit će bogatija i vjerojatno ćete biti siti već nakon prvog ili drugog tanjura, pa vrlo lako može poslužiti i kao konkretno glavno jelo.

JUHA S VRGANJIMA I ŠTRUKLAMA PO RECEPTU BRANKA OGNJENOVIĆA

Za tijesto će vam trebati:

200 g glatkog brašna

oko 80 ml mlake vode

sol po želji

20 ml biljnog ulja

1 ml alkoholnog octa

Za nadjev:

200 g svježeg sira

1 jaje

sol i papar

20 g kiselog vrhnja s 25% mm

Za juhu:

1 glavica luka

100 g kiselog vrhnja s 25% mm

1 žlica svinjske masti

250 g vrganja

2 g crvene mljevene paprike

50 g slanine

Priprema:

U posudi pomiješajte sve sastojke za tijesto te ga zamijesite i dobro razradite dok ne bude žilavo i elastično. Gotovo tijesto premažite uljem i ostavite na tanjuru da se odmori na sobnoj temperaturi 30 minuta. Za to vrijeme u posudi napravite nadjev: sir pomiješate s jajem, soli, paprom i kiselim vrhnjem. Sve dobro izmiješajte i ostavite sa strane.

Platneni stolnjak pobrašnite oštrim brašnom te pomoću valjka za tijesto i rukama razvucite tijesto što je tanje moguće. Deblje rubove odstranite te na polovicu tijesta rasporedite nadjev od sira. Pomoću stolnjaka zarolajte pa tanjurom narežite na jastučiće.

Na svinjskoj masti pržite sitno sjeckani luk dok ne porumeni. Na luk dodajte vrganje te kratko popržite. Dodajte slatku mljevenu papriku te sve zalijte jednom litrom vode ili pilećim temeljcem i začinite solju. Kad voda zavri, kuhajte desetak minuta te pomoću štapnog miksera napravite kremastu juhu. U dobivenoj juhi skuhajte jastučiće štrukli. Kad štrukli isplivaju, po želji dodajte kiselo vrhnje i pržene kockice slanine. Sve zajedno prokuhajte 5 minuta i poslužite po želji. Dio vrganja kratko sotirajte (prepržite) na tavi pa servirajte na gotovu juhu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
01. studeni 2024 08:02