glavica kineskog kupusa
1 veća mrkva
1 srednji daikon
vezica mladog luka
nejodirana sol (ružičasta himalajska sol)
60 g korejskog čili praha (gochugaru, može se zamijeniti klasičnim čilijem)
pola žličice đumbira u prahu
žlica češnjaka u prahu
žlica ribljeg umaka
žlica tostiranog sezama
1,5 žlica smeđeg šećera
sterilizirana staklenka od 2 litre
gaza
gumica
* Oni koji žele kimchi intenzivnijeg okusa, mogu to postići dodavanjem usoljenih gambera koje možete kupiti u specijaliziranim dućanima s azijskim namirnicama. U njima se često mogu naći već pripremljene mješavine za kimchi koje će vam znatno olakšati postupak.
Razrežite kineski kupus po dužini i na četvrtine, nožem uklonite tvrdi dio u dnu lista i dobro sve isperite. Stavite kupus u duboku posudu u kojoj ste rastopili malo nejodirane soli.
Po svim listovima pospite sol pa pustite kupus da stoji nekoliko sati ili preko noći. Pritom je važno redovito ga preokretati u zdjeli uz stiskanje listova kako bi pustio vodu i ujednačeno omekšao.
Kad ste zadovoljni s njegovom teksturom, dobro isperite listove kupusa u hladnoj vodi i to nekoliko puta kako biste uklonili preostalu sol pa ga iscijedite. Ogulite daikon i mrkvu, operite mladi luk pa sve narežite na tanke štapiće i ubacite u zdjelu s kupusom.
U posebnoj zdjeli pomiješajte čili prah, đumbir i češnjak u prahu, riblji umak, sezam i smeđi šećer. Utrljajte mješavinu u listove kupusa i promiješajte dobro sadržaj zdjele da začini prekriju i ostalo povrće.
Stavite povrće u staklenku od dvije litre. Zgnječite dobro kimchi u staklenci i pustite da otvoren stoji na sobnoj temperaturi dan ili dva, prekriven samo gazom koju ste pričvrstili gumicom.
Već nakon dva dana kimchi možete jesti, a što dulje stoji i fermentira, to će biti kiseliji, mekši i ukusniji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....