U uskom krugu gostiju, jer ipak je riječ o klubu, ovog je vikenda po prvi puta u zagrebačkom Nautic Clubu Pojoda gostovala Družba Pivčeve kale. Družba koja okuplja entuzijaste iz Opuzena, kojima je cilj promicati kulturnu i gastronomsku baštinu opuzenskog i neretvanskog kraja, zaslužna je i što je prošle godine Neretvanski brujet proglašen našim nematerijalnim dobrom. A upravo je brujet od jegulja i žaba bio jedno od jela na meniju ove posebne večere koju je inicirao chef Christian Misirača.
Večera, popraćena vinima baranjske vinarije Zlatno Brdo iz Zmajevca, bila je uzbudljivo iskustvo kako za ljubitelje neretvanskih specijaliteta, tako i za one, primijetili smo, koji su jegulje i žabe prvi puta kušali, pa ne čudi što je za ovu večeru postojala i lista čekanja.
Večera u pet sljedova započela je crnom brusketom sa sirnim namazom uz dodatak hrena i kopra, dimljenom jeguljom, ukiseljenom rotkvicom, želeom od jabuke i Belićevim maslinovim uljem Leccino. Vizualno atraktivna na tanjuru, ova je brusketa i lijepo hrskala pod zubima, a okusi crnila od sipe, dima iz jegulje te slatkih i kiselih nota iz jabuke i rotkvice, bili su sjajno izbalansirani.
Drugo jelo je chef Misirača posvetio Aziji. Naime, kako je objasnio, tamo na godišnjoj razini pojedu nemjerljivo više jegulje nego bilo gdje na svijetu, pa i u Hrvatskoj. Prvo ispečena na roštilju, potom premazana unagi umakom i zapečena, neretvanska nam je jegulja servirana uz jasmin rižu i mladi luk. Uz bogate okuse roštilja i umaka, lijepo je prijala uz Zlatno Brdo Graševinu 2022, ugodno izbalansiranih kiselina.
Treće jelo, prvo s potpisom Družbe Pivčeve kale, bila je jegulja s raštikom, jušno jelo koje je chef Misirača obavezno želio na ovoj večeri jer ga je, kako je spomenuo, jednom prilikom spasilo. Bila je to lešada kakvu bismo, bez pretjerivanja, i sami mogli jesti barem jednom tjedno. Bila je nježno začinjena, s izraženim notama raštike i Belićeva maslinovog ulja, te taman kuhanom jeguljom da se može rezati žlicom. Uz nju smo pili Zlatno Brdo Graševinu 2018, koja je na Decanteru osvojila 87 bodova.
Vrhunac večeri bio je, naravno, Neretvanski brujet. Sjedeći za chefs tableom pogleda uprtih u otvorenu kuhinju promatrali smo svaki korak članova Družbe Pivčeve kale dok su u velikoj crnoj posudi pripremali žabe i jegulje u crvenom toču. Maslinovo ulje, luk, peršin, ljuta papričica, domaća rajčica, domaći ocat, neretvanske žabe i jegulje te sol - to bi ukratko bio recept za ovo jelo koje nam je posluženo uz kocke palente i Zlatno Brdo Cabernet Sauvignon 2019. Ovaj moćan, blago pikantan brujet, po našem je skromnom mišljenju, već puno ranije trebao biti proglašen našim nematerijalnim dobrom. Jelo je to koje je sasvim sigurno obilježilo večeru posvećenu Opuzenu i Neretvi i zbog koje neki više neće zazirati od žaba i jegulja. Dapače, nakon klasičnog ribljeg, možda će i prije za njim posegnuti, što zbog fantastičnih okusa, što zbog daleko lakšeg čišćenja osnovnih namirnica.
Uz bezglutenski kolač od maka i čokolade, Crème anglaise i mandarinom te Cabernet Sauvignon Prestige 2017 vinarije Zlatno Brdo, završen je niz dobrih jela s okusom tradicije opuzensko-neretvanskog kraja.
Ovom večerom su tim iz Pojode - Christian, Bruno i Marko, te Davor Beidenegl i Dubravko Simić Cuba iz Družbe Pivčeve kale, pokazali kako tradicionalna namirnica i kuhinja itekako imaju publiku. Do neke iduće prilike, kad će gostovati u Zagrebu, ostaje nam zabilježiti si zadnju subotu u mjesecu srpnju i otići na poznatu Neretvansku brudetijadu u Opuzen te s Družbom Pivčeve kale proslaviti njihov 21. rođendan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....