JADNOSTAVNO, A KORISNO

7 biljaka koje mogu rasti u vodi: savršeno za vrtlarenje u zatvorenom ili malom prostoru

 EVGENIA GORDIENKO/GETTY IMAGES

Uzgoj bilja u vodi jednostavno je rješenje koje štedi prostor za vrtlare u zatvorenom prostoru ili one s ograničenim vanjskim prostorom. Ne samo da ova metoda održava vašu kuhinju punom svježeg začinskog bilja tijekom cijele godine, već i smanjuje potrebu za zemljom i čestim zalijevanjem. Evo sedam biljaka koje uspijevaju u vodi i kako ih možete uzgojiti kod kuće.

image
MARCO PACIELLO/GETTY IMAGES

1. Bosiljak

Bosiljak je jedna od najpopularnijih biljaka za razmnožavanje u vodi. Omiljena je u kuhinji zbog svojih aromatičnih listova, savršena za umake, salate i ukrase.

Kako uzgajati: Započnite tako što ćete uzeti reznicu bosiljka (dugu oko 10 - 15 cm) sa zdrave biljke, pazeći da ima najmanje dva para listova. Stavite stabljiku u čašu vode, pazeći da lišće nije potopljeno kako biste spriječili truljenje. Svakih nekoliko dana mijenjajte vodu i unutar 2-3 tjedna trebalo bi se početi stvarati korijenje. Kada korijenje bude dugo oko 5 cm, biljku možete prenijeti u tlo ili je nastaviti uzgajati u vodi.

image
OLGA ZHUKOVSKAYA/GETTY IMAGES

2. Metvica

Metvica se nevjerojatno lako uzgaja u vodi i može se brzo širiti ako se posadi u tlo, što je čini idealnim kandidatom za uzgoj u zatvorenoj vodi. Savršena je za čajeve, deserte i osvježavajuća pića poput mojita.

Kako uzgajati: Uzmite rez od zdrave biljke i skinite listove s donje polovice stabljike. Stabljiku stavite u staklenu posudu ili bocu napunjenu vodom, a vodu mijenjajte svaka 3-4 dana. U roku od 1-2 tjedna počet će se formirati korijenje. Metvica dobro podnosi neizravnu sunčevu svjetlost, što je čini izvrsnom za uzgoj u zatvorenom prostoru.

image
DANIELA BAUMANN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

3. Origano

Origano je otporna biljka koja cvjeta u vodi. Ova mediteranska biljka odlična je za pizze, juhe i jela od tjestenine.

Kako uzgajati: Odrežite grančicu origana dugu oko 12 - 15 cm s postojeće biljke. Stavite reznicu u čašu vode na osunčanu prozorsku dasku. Održavajte vodu svježom mijenjajući je svakih nekoliko dana. Nakon što se formira korijenje (obično za 2-3 tjedna), biljku možete posaditi u lonac ili je ostaviti u vodi da kontinuirano raste.

image
KERDKANNO/GETTY IMAGES

4. Majčina dušica

Majčina dušica je otporna biljka koja se dobro prilagođava uzgoju u vodi. Obično se koristi u jelima od mesa, juha i variva, a vrlo su cijenjena i njezina ljekovita svojstva.

Kako uzgajati: Odrežite svježi rez majčine dušice dug oko 7 - 10 cm. Stavite stabljiku u posudu s vodom i mijenjajte vodu svaka 2-3 dana kako bi ostala svježa. Majčina dušica će se ukorijeniti za otprilike 2-4 tjedna, nakon čega se može držati u vodi ili premjestiti u posudu.

image
BERT_PHANTANA/GETTY IMAGES

5. Ružmarin

Iako ružmarinu može trebati dulje da se ukorijeni u vodi u usporedbi s drugim biljem, isplati se pričekati. Ova mirisna biljka izvrsna je za pečenje mesa i povrća, a može se koristiti i za domaću njegu kože.

Kako uzgajati: Odrežite stabljiku od 15-20 cm od zrele biljke ružmarina. Ogulite donje listove i stavite stabljiku u čašu vode. Držite ružmarin na sunčanom mjestu i mijenjajte vodu svakih nekoliko dana. Može trebati i do 6-8 tjedana da se pojave korijeni, ali kada se pojave, ružmarin se može neograničeno dugo uzgajati u vodi.

image
SONJA FILITZ/GETTY IMAGES

6. Kadulja

Kadulja je snažnog okusa i ključni je sastojak mnogih slanih jela, osobito tijekom jesenskih i zimskih mjeseci. To je još jedna biljka koja se dobro prilagođava rastu u vodi.

Kako uzgajati: Uzmite reznicu od 10-12 cm zdrave biljke kadulje i stavite je u posudu s vodom. Kadulja preferira neizravnu sunčevu svjetlost, pa ju je najbolje postaviti na dobro osvijetljeno mjesto koje nije izravno izloženo suncu. Redovito mijenjajte vodu i korijenje bi se trebalo početi formirati za otprilike 3 tjedna.

image
/SHUTTERSTOCK

7. Matičnjak

Matičnjak je biljka s mirisom limuna iz porodice metvice koja je poznata po svojim umirujućim svojstvima. Može se koristiti u čajevima, desertima i kao ukras.

Kako uzgajati: Uzmite reznicu od 12-15 cm s biljke matičnjaka, skinite donje listove i stavite je u staklenku s vodom. Matičnjak najbolje uspijeva na neizravnom suncu i treba mu mijenjati vodu svakih nekoliko dana. Korijen će se razviti za otprilike 2-3 tjedna, nakon čega ga možete nastaviti uzgajati u vodi.

Kako se brinuti za bilje koje raste u vodi

Kvaliteta vode: Koristite filtriranu vodu ili kišnicu kako biste izbjegli kemikalije koje mogu biti prisutne u vodi iz slavine.

Redovito mijenjajte vodu: kako biste spriječili rast i truljenje, vodu mijenjajte svaka 3-4 dana.

Svjetlost: Većina biljaka treba 4-6 sati neizravne sunčeve svjetlosti dnevno. Ako vašem prostoru nedostaje prirodnog svjetla, razmislite o korištenju rasvjete.

Orezivanje: Redovito podrežite začinsko bilje kako biste potaknuli zdrav rast.

Pogledajte video!

Uzgoj začinskog bilja u vodi jednostavan je i ekološki prihvatljiv način da imate svježe začinsko bilje tijekom cijele godine, čak i u malim prostorima. Ovih sedam biljaka ne samo da dobro rastu u vodi, već su i nevjerojatno svestrane u kuhinji. Bilo da želite poboljšati svoje obroke ili dodati zelenilo u svoj unutarnji prostor, začinsko bilje uzgojeno u vodi savršeno je rješenje za svakog vrtlara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. studeni 2024 08:32