Jorgovan, omiljeni vjesnik proljeća i jedan je od najprepoznatljivijih proljetnih cvjetova opojnog mirisa, koji je nemoguće zaobići nađete li se u njegovoj blizini ovih dana plijeni pozornost u dvorištima, cvjećarnicama i na tržnici. Cvjetovi su mu obično ljubičasti, ali postoje i bijeli, svijetlo žuti i ružičasti primjerci, čak i primjerci u boji tamnog burgundca. Neke od tih boja prati i simbolika, pa tako ružičasti jorgovan govori o prvoj ljubavi, a bijeli upućuje na nevinost, zbog čega se često daruje u buketima.
Raste u grmovima ili kao malo drveće, a može biti visok od 2 do 10 metara sa stablima promjera 20-30 cm. U Europi je stigao iz Male Azije u 16. stoljeću, a danas postoji gotovo 1000 različitih kultivara s obzirom na to da je biljka visoke hortikulturne vrijednosti. Razdoblja cvjetanja kreću se od srednjeg proljeća do ranog ljeta, zavisno od vrsta. Popularnost jorgovana traje već stoljećima. Riječ je o biljci koja u svojim cvjetovima, listovima i stabljici skriva brojna ljekovita svojstva pa je vrlo popularna u homeopatiji. Liječi krv, jetra, probavu, ali i psihičke tegobe.
U nastavku donosimo činjenice koje bi svaki ljubitelj jorgovana trebao znati. Nemojte ih propustiti! Njihovo je vrijeme prolazno ...
Jorgovan cvate samo oko tri tjedna u proljeće
... ali postoje vrste koje cvatu nekoliko puta tijekom godine
Neke vrste grmlja jorgovana mogu preživjeti temperature do -15 C
Želite veliki grm jorgovana? Orezujte ga rjeđe. Ali pobrinite se da ga obrežete barem jednom godišnje!
Jorgovani pripadaju porodici masline, Oleaceae.
Cvjetovi su jestivi i možete ih koristiti za kolače ili u koktelu
Ljubičasti je jorgovan simbol prve ljubavi
Drvo jorgovana, Syringa reticulata, može narasti do 7 metara
Ljubičasti jorgovan najljepše miriše na sunčanom i toplom danu
Ako ne možete uživati u njegovom mirisu i malim cvjetićima u vlastitom vrtu, uvijek možete kupiti buket i smjestiti u vazu te uživati u njemu u svom domu. Osim toga, idealan je za izradu vjenčića i cvjetninih dekoracija.
Foto: Pinterest, Instagram
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....