Tas Careaga Irazabal - tascareaga, je svestrani umjetnik i vlasnik taslab - kreativne agencije specijalizirane za multimedije koja je smještena u Bilbau u Španjolskoj. Inače podrijetlom iz Caracasa u Venezueli, Tas je većinu svoga života proveo u Bilbau.
Iako ga prati poprilično teška životna priča, Tas kaže kako je uvijek sebe tjerao da održi pozitivan stav prema životu i neprestano je sebi postavljao sve veće zahtjeve. Zahvaljujući svojoj obitelji Careaga je dobio potrebno obrazovanje te nakon njega i prvi posao koji ga je dalje odveo u smjeru današnjeg života. - Moj prvi posao mi je dao financijsku stabilnost i mogao sam kupiti svoj prvi fotoaparat.
-Moj pas Tola, s jedne strane, moj skateboard s druge strane, fotoaparat na ramenu i mogao sam započeti to prekrasno putovanje - ističe mladi umjetnik. Nakon tri godine iskustva otvara vlastitu agenciju, a istovremeno neumorno putuje svijetom i fotografira. Kako sam kaže, za njega to nije samo posao, on svijet vidi kao umjetnički izričaj.
Kako je s vremenom njegova agencija rasla tako se Tas znao često susretati s novim prostorima za svoje poslovanje pa je tako sam vrlo rado i uređivao te prostore. Nakon nekoliko takvih projekata došao je na ideju da bi možda bilo vrijeme da osmisli vlastiti stan i studio. Kad se ideja oformila Tas je krenuo u potragu za napuštenom zgradom koju će preurediti.
Trebalo mu je nekoliko godina iscrpne potrage da pronađe ono što je priželjkivao, sve do jednog oglasa koji je nudio ruševine stare crkve u Sopuerti na prodaju. Careaga je to vidio kao savršenu priliku da ostavri ono što je i zamislio i nakon tri godine uređivanja dosegnuo je svoje snove.
Barokna crkva koju je Careaga otkupio inače potječe još iz 16. stoljeća, a zbog neumoljive prolaznosti vremena i nebrige crkva je bila skoro u potpunosti u ruševinama kada ju je umjetnik uzeo u svoje vlasništvo. Glavna ideja kojom se Tas vodio je da prostor bude prilagođen njemu i njegovom karatkteru, do u tančine presonaliziran, pun poštovanja, a da ipak bude po mogućnosti lagan i flksibilan.
Osim što je Careaga sve osmislio imao je i stručnu pomoć svog prijatelja arhitekta Carlosa Garmendia iz garmendiacordero koji je vodio gradilište i brinuo se da konačni rezultat bude odraz poštovanja spram povijesti objekta. Renovacija se odvijala u zadanim gabaritima potpuno poštujući prijašni izgled crkve i sve s namjerom da jednom kada stupite u prostor ne ulazite samo u nečiji dom, nego se susrećete s jednim potpuno novim iskustvom imajući na umu da uranjate u posvećeni prostor.
Dnevi boravak je glavna pozornica cijele ove priče. S obzirom da se išlo na zadržavanje prijašnjeg izgleda, veliki otvoreni prostor spaja dnevni boravak, blagovaonicu i kuhinju. Kako ulazite u prostor to je prvo s čime se susrećete. Zadivljujući spoj umjetnosti, suvremenog izričaja i bogate sakralne povijesti. Tas je osim osmišljanja dizajna, autor i ponekih komada namještaja u prostoru, kao što je blagovaonski stol i klupe, te stolić za kavu koji je napravljen od okvira starog klavira iz 1800. godine.
Pozornost također privlači i kuhinja koja se smjestila na mjesto nekadašnjeg oltara, koja iako sada sadrži nekoliko suvremenih dodataka i dalje ostaje u odnosu poštovanja spram lokacije. Na galeriji, gdje je nekada bio kor, smještena je spavaća soba s posebnim Tasovim umjetničkim kutkom, a koja ujedno ima i fantastičan pogled na prvu etažu prostora pa imate osjećaj kao da ste u loži i promatrate neku jako zanimljvu predstavu.
Cijeli prostor je prožet raznim umjetninama, a najviše se ističu slike i fotografije, koje su dijelom Careagine, a neke su djelo njegovih dobrih prijatelja. Iako se radi mahom o suvremenoj likovnoj umjetnosti ovaj moment također podsjeća na uređenja baroknih crkava koje su također bile poprilično ispunjene slikama sakralne tematike.
Tada su umjetnine otkrivala karakter ondašnjih vlasnika, a sada je ponovljen jednak postupak. To i sam umjetnik govori, napominjući da se ne radi zapravo o umjetninam, nego o stvaranju osobne priče na zidovima. Iako je ovaj projekt Tasov dugogodišnji san i sve je na kraju ispalo točno onako kako je on zamišljao, tako da može mirno sjediti u svom novom prostoru i uživati uz čašu vina promatrajući učinjeno, ipak kaže da je ovo projekt koji nije završen i podložan je stalnoj promjeni, baš kao i život. Careagu pronađite i na Instagramu @tascareaga
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....